Меню Закрити

БІЗНЕС-ТРЕНЕР

Бізнес-тренер – це професія, яка з’явилася на вітчизняному ринку порівняно нещодавно, близько 20 років тому.

Загальний опис професії
Сьогодні вже важко уявити собі організацію, яка не займається навчанням своїх співробітників. За освітній процес можуть відповідати як досвідчені співробітники, що транслюють новачкам власний досвід і знання, так і безпосередні керівники, що вводять у курс справи своїх підлеглих, але найчастіше у великих компаніях цим займаються професійні тренери.
Основними обов’язками тренера є розробка, організація та проведення тренінгу, а також передтренінгова діагностика та післятренінгова робота.
Бізнес-тренер – фахівець, який володіє навичками проведення бізнес-тренінгу.   Бізнес-тренінг – це навчальний процес з передавання знань і формування навичок, необхідних для ефективної роботи співробітників компанії. Це такі навички, наприклад, як навички продажу, презентації, управління персоналом тощо. Спектр навичок, необхідних співробітникам формується залежно від завдань компанії, рівня фахівців і програм розвитку персоналу, що є у кожній конкретній організації. Залежно від масштабу та роду діяльності компанії, до завдань бізнес-тренера входять: розробка та проведення тренінгів, з’ясування потреб у навчанні та післятренінговий супровід працівників, а також оцінка співробітників. Бізнес-тренер може працювати безпосередньо у компанії або працювати на різних проектах, якщо це зовнішній тренер від тренінгової або консалтингової компанії.
Завдання проведення бізнес-тренінгів можуть входити до обов’язків співробітника HR-департаменту або відділу навчання (і/або розвитку) персоналу. У такому випадку ця посада, як правило, називається менеджер (фахівець) з навчання персоналу. У великих компаніях фахівці, відповідальні за проведення тренінгів, можуть бути організовані у цілий відділ.

Освіта
Базова освіта для бізнес-тренера – на сьогодні це відкрите питання. Найчастіше роботодавці вимагають базової психологічної, педагогічної або гуманітарної освіти. Але така освіта далеко не завжди дає навички проведення бізнес-тренінгу, тому деякі компанії на посаду тренера не розглядають фахівців з базовою психологічною освітою, щоб не змішувати досвід проведення бізнес-тренінгу та психологічного тренінгу.

Функціональні обов’язки
Основними обов’язками бізнес-тренера є:
• Аналіз потреб у навчанні;
• Розробка та проведення тренінгів;
• Підготовка методичних матеріалів;
• Розробка планів, графіків проведення тренінгів і забезпечення їхнього виконання;
• Ведення бази даних з навчання;
• Підготовка звітів за підсумками тренінгів;
• Післятренінговий супровід.
Це основні вимоги для більшості організацій, але можуть бути ще додаткові функції, такі як навчання кадрового резерву, консультування керівників відділів. Зараз усе частіше роботодавці хочуть бачити, щоб тренери застосовували коучінг-технології у своїй повсякденній практиці.

Навички/особисті риси
Бізнес-тренер повинен
• уміти аналізувати наявні проблеми та завдання організації для того, щоб підібрати необхідне навчання;
• мати навички створення тренінгових програм і розробки методичного матеріалу;
• мати чудові презентаційні навички (уміти грамотно та зрозуміло висловлювати свої думки);
• уміти управляти групою, слухати навколишніх і надавати аудиторії зворотний зв’язок тощо.
Бізнес-тренер завжди працює з людьми, тобто, він повинен уміти бачити конфлікт, який розпочинається, і управляти ним. Для тренера також дуже важливо вміти навчати різні категорії співробітників (і фахівців, і топ-менеджерів). Гнучкість, уміння контактувати з людьми, неконфліктность, відповідальність, цілеспрямованість, відкритість, позитивність, гумор, уміння захопити, уміння вчитися новому та застосовувати це у своїй роботі, стресостійкість, комунікабельність, системне мислення, структурованість, прагнення до постійного професійного розвитку – всі ці риси також стануть у нагоді тренерові у його роботі.

Плюси та мінуси
Є приклади переходу з тренерської позиції до управлінського складу організації, наприклад, керівником підрозділу в складі HR-служби або до підрозділу, який займається продажем. Ще одним плюсом професії є великі зв’язки, яких набувають під час роботи, особливо, якщо тренер працює у великій організації з регіональними представництвами.
З мінусів можна назвати:
• емоційну втому;
• відрядження (хоча для деяких це може бути й плюсом);
• необхідно завжди підтримувати себе в добрій фізичній і емоційній формі, адже тренер постійно проводить багатогодинні заняття, працюючи із різними людьми.
Іноді роботодавець чекає від бізнес-тренера вирішення таких завдань, які просто не можуть бути вирішені за допомогою навіть дуже хорошого тренінгу (наприклад, виявлення організаційних і/або управлінських помилок у роботі топ-менеджменту). Або є ще інша крайність – справжня потреба у навчанні співробітників стоїть на останньому місці, а наявність у компанії бізнес-тренера – це просто данина моді.

Оплата праці
Оклад залежить від того, які тренінги потрібно проводити, у якій кількості, кількість відряджень тощо.

Перспективи
Якщо описувати кар’єру тренера поетапно, то це тренер – > тренінг-менеджер, – > провідний тренінг-менеджер – > керівник відділу навчання та розвитку (у маленьких компаніях – керівник HR-департаменту). Якщо говорити про людину, яка займається тренінгом з продукту, то піднімання кар’єрними сходами можна назвати перехід до відділу маркетингу на посаду бренд-менеджера або продукт-менеджера. Технічні тренери, як правило, залишаються працювати у відділах сервісу.
Альтернативним шляхом розвитку кар’єри можна назвати тренера, який починає працювати у форматі «фріланс», або в консалтинговій компанії, а трохи пізніше відкриває власний центр проведення тренінгів.

Матеріал із сайту: http://www.robota.lviv.ua

1 Коментар

  1. Сповіщення:Бізнес-тренер | Proforientator.info

Коментарі закриті.