Меню Закрити

АРТИСТ БАЛЕТУ

swan_lakeВистава – парадна сторона життя артиста балету. Те, що для глядача – прекрасне видовище, для виконавців – напружене фізичне навантаження. Ось чому одна з умов вступу до хореографічного училища – добре здоров’я. Робота ця розпочинається з дитинства – артистом балету не можна стати після закінчення школи. В 10-11 років дівчата та хлопчики вже вступають до хореографічного училища, витримавши величезний конкурс. Протягом восьми років на них очікує важка праця, насамперед, щодо удосконалення свого тіла. У балеті «спілкуються» мовою рухів, тому тіло, ніби хороший інструмент, має точно виконувати бажання артиста. Балет потребує величезних щоденних зусиль, самообмеження, насамперед у їжі (це дуже важко, тому що при великих фізичних навантаженнях апетит посилюється). У балеті дуже багато залежить від індивідуальних особливостей: в одних гарна гнучкість, в інших сила, третім легко вдаються стрибки, а хтось взагалі змушений піти, зрозумівши, що ця професія не для нього.
Якщо навіть є чудові дані, проте немає працьовитості, завзятості та сили волі, то навряд чи ви станете артистом балету.
Артист балету – це робота до сьомого поту та сліз від невдач, фізичного болю та втоми.

Артист балету повинен мати такі риси:
• чудове здоров’я;
• гарну координацію рухів;
• завзятість;
• працьовитість;
• музичний слух;
• цілеспрямованість;
• фізичну витривалість;
• гнучкість тіла;
• силу волі;
• здатність до самообмеження;
• дисциплінованість;
• артистизм.

Завдання та обов’язки

Готує під керівництвом балетмейстера і диригента доручені йому для виконання у складі балетної групи відповідно до кваліфікації партії і виконує їх як на стаціонарі, так і на гастролях та виїздах. Повинен приходити на репетиції творчо підготовленим, постійно працювати над підвищенням своєї виконавської майстерності, регулярно відвідувати уроки класичного танцю, а також займатися з репетитором і концертмейстером, підтримувати зовнішню форму. В разі потреби готує партії до термінового вводу.

Повинен знати:

  • чинне законодавство у сфері культури та мистецтва; основи музичної грамоти;
  • історію музики, театру, балету;
  • класичний і сучасний національний і світовий репертуар; поточний репертуар свого театру;
  • теорію і практику акторської майстерності;
  • методику тренажу і самостійної роботи над партією;
  • правила внутрішнього трудового розпорядку;
  • правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Кваліфікаційні вимоги

Провідний майстер сцени: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією артиста балету (театру) вищої категорії не менше 5 років.
Артист балету (театру) вищої категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією артиста балету (театру) I категорії не менше 3 років.
Артист балету (театру) I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра – без вимог до стажу роботи, для спеціаліста – стаж роботи за професією артиста балету (театру) II категорії не менше 2 років, бакалавра – не менше 3 років.
Артист балету (театру) II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи.

Спеціальні кваліфікаційні вимоги

Провідний майстер сцени: почесні звання; видатні хореографічні та музичні здібності; бездоганна професійна майстерність; яскрава творча індивідуальність; широке визнання глядачів в Україні та за її межами.
Артист балету (театру) вищої категорії: висока професійна майстерність; яскраві музичні, хореографічні і сценічні здібності; широке визнання глядачів і громадськості; виконання провідних і перших партій в балетах, а також великих балетних партій в оперних виставах і відповідальних сольних танцювальних номерах і партій в оперетах і музичних комедіях.
Артист балету (театру) I категорії: професійна майстерність; яскраві музичні, хореографічні і сценічні здібності; виконання перших і других партій в балетах, великих балетних партій в оперних виставах, значних сольних і групових танцювальних номерів в оперетах і музичних комедіях, технічно складних номерів у виставах усіх жанрів; в окремих випадках – виконання провідних партій в балетах.
Артист балету (театру) II категорії: встановлений навчальним закладом рівень виконавської майстерності; добрі хореографічні, музичні, сценічні здібності, професійна підготовка; виконання ансамблевих танців та участь у масових сценах спектаклів всіх жанрів; в окремих випадках – виконання інших партій і нескладних сольних номерів.

Матеріал із сайту: http://www.robota.lviv.ua