Меню Закрити

ІНЖЕНЕР-КОНСТРУКТОР

Загальна характеристика професії
Спеціаліст у сфері розробки ескізних, технічних і робочих проектів, особливо складних і середньої складності виробів, проведення технічних розрахунків за проектами, аналізу ефективності проектованих конструкцій, аналізу конструкторської документації тощо.
Посадові обов’язки
Розробляє ескізні, технічні та робочі проекти особливо складних, складних і середньої складності виробів, використовуючи засоби автоматизації проектування, передовий досвід розробки конкурентоздатних виробів, забезпечує при цьому відповідність конструкцій, що розробляються, технічним завданням, стандартам, нормам охорони праці, вимогам найбільш економічної технології виробництва, а також використання в них стандартизованих і уніфікованих деталей і складальних одиниць. Проводить патентні дослідження і визначає показники технічного рівня проектованих виробів. Складає кінематичні схеми, загальні компоновки і теоретичні ув’язки окремих елементів конструкцій на підставі принципових схем і ескізних проектів, перевіряє робочі проекти і здійснює контроль креслень за спеціальністю або профілем роботи, знімає ескізи складних деталей з натури і виконує складні деталювання. Проводить технічні розрахунки по проектах, техніко-економічній та функціонально-вартісний аналіз ефективності проектованих конструкцій, а також розрахунок ризиків при розробці нових виробів, складає інструкції з експлуатації конструкцій, записки пояснень до них, карти технічного рівня, паспорти (у тому числі патентні і ліцензійні), програми випробувань, технічні умови, сповіщення про зміни в раніше розроблених кресленнях та іншу технічну документацію. Вивчає та аналізує конструкторську документацію, що поступає від інших підприємств, в цілях її використання при проектуванні і конструюванні. Погоджує проекти, що розробляються, з іншими підрозділами підприємства, представниками замовників і органів нагляду, економічно обґрунтовує конструкції, що розробляються. Бере участь у монтажі, налагодженні, випробуваннях і здачі в експлуатацію дослідних зразків виробів, вузлів, систем і деталей нових і модернізованих конструкцій продукції, що випускається підприємством, в складанні заявок на винаходи і промислові зразки, а також в роботах з удосконалення, модернізації, уніфікації конструйованих виробів, елементів і в розробці проектів стандартів і сертифікатів. Дає відгуки і висновки на проекти стандартів, раціоналізаторські пропозиції і винаходи, що стосуються окремих елементів і збірних одиниць.
Спеціаліст повинен знати:
Теорію машин і механізмів, опір матеріалів, економіку і організацію виробництва, фізику, механіку, креслення.
Професійно важливі риси:
• просторово-образне і логічне мислення;
• зорово-моторна координація;
• пам’ять;
• схильність до копіткої роботи;
• творча уява.
Кваліфікаційні вимоги:
Вища професійна (технічна) освіта.
Щодня ми користуємося величезною кількістю досягнень сучасної науки і техніки, втілених в електрочайнику, ліфті, телефоні, комп’ютері тощо. Ми не замислюємося, як працюють різні прилади. Головне, що працюють – і все тут. Але ж хтось же це придумав! Познайомимося сьогодні з тими, хто займається такими звичними для нас, але абсолютно незрозумілими диво-винаходами.
Майбутнього інженера-конструктора видно ще з дитинства. Всі малята цікаві, але цей не заспокоїться, поки не розбере дзиґу і не дізнається, чому вона крутиться, не залишить машинку доти, поки не розламає її, щоб зрозуміти, як вона “бібікає”. Підростаючи, дитя проявляє все більший інтерес до оточуючого світу предметів. Чому літає літак, звідки світлофор взнає, коли потрібно перемкнути світло, як на визначнику з’являється номер телефону? Розібрати прилад і зрозуміти принцип його дії вдається вже не завжди. Але вибір професії стає очевидним: інженер-конструктор.
Спершу в школі доведеться вивчити на відмінно базові для інженера-конструктора предмети: фізику, математику, хімію і креслення. Потім, вже у вузі, потрібно поглибити вивчення таких дисциплін: теорія машин і механізмів, опір матеріалів, економія і організація виробництва, а також предмети з обраної спеціалізації: аерокосмічному, радіотехнічному, приладобудівному, оптико-електронному приладобудуванні тощо.
За час навчання, окрім опанування різних знань, необхідно виробити і розвинути в собі здатність сконцентровуватись, мислити логічно, загалом, сформувати і закріпити те, що називається технічним складом розуму. Крім того, хороший інженер-конструктор повинен мати хорошу пам’ять, уміти швидко концентрувати і зберігати свою увагу. Ну і, звичайно, повинен володіти здібністю до творчості, щоб не лише працювати над поставленими завданнями, але і самому уміти ставити і вирішувати їх. Лише конструктор, що творчо ставиться до роботи, зможе завжди залишатись на плаву. Поганий той інженер, який не прагне стати винахідником. Бажання розібратися в суті проблеми, глибокі знання, оригінальний підхід до справи і потяг до експериментів – невід’ємні риси хорошого фахівця. Плюс до всього інженер-конструктор має бути в хорошому сенсі слова азартною людиною, лише тоді він зможе знайти швидке і оригінальне вирішення проблеми, що від нього і потрібно. Якщо проектувати пилосос, то виключно безшумний і за потужністю такий, що перевершує усі попередні моделі. Якщо конструювати літак – то такий, щоб він за своєю ефективністю і відповідним параметрам залишив далеко позаду всі вже наявні модифікації. Вдень і вночі думають конструктори над тим або іншим винаходом, новим завданням – адже час не чекає, і конкуренти не дрімають. Не придумаєш сьогодні ти – завтра це зробить інший конструктор, запатентує винахід і отримає гроші.
Знайти роботу інженер зможе як в одному з Державних науково-дослідних інститутів (НДІ), так і в приватному конструкторському бюро (КБ) або невеликій компанії, що впроваджує нові технологічні рішення. Саме у приватні компанії охочіше йдуть працювати інженери-конструктори, тому що зарплата там значно вища, ніж в держструктурах.
Залежно від виконуваного завдання робочим місцем конструктора може бути звичайне приміщення або лабораторія і навіть будівництво, якщо, скажімо, він бере участь в розробці споруд, що використовуються у будівництві, і перевіряє їхню роботу на практиці.
Інженери-конструктори не лише винаходять і вирішують технічні завдання. Потрібно ще зв’язати окремі елементи конструкції в єдине ціле, зафіксувати все в проектній і робочій документації, перевірити створений проект на патентну чистоту – раптом хтось вже додумався до такого рішення раніше! Щоб бути першим, потрібно постійно стежити за новітніми досягненнями в різних галузях науки.
У даній професії потрібно у будь-який момент бути готовим до сюрпризів, не боятися несподіванок і на крок вперед передбачати події. Підводних каменів дуже багато, що потрібно враховувати особливо конструкторам-початківцям. Взяти, наприклад, Держстандарт. Проектуємо, скажімо, телевізор. Треба пам’ятати, що відстань від плати до кінескопа жорстко регламентована. Якщо стандарт не дотримується, продукція не отримає сертифіката. Ще один підводний камінь – взаємозв’язок різних деталей конструкції. Зміна розміру ліхтаря у літаку може викликати необхідність переробки системи кондиціонування, тому що об’єм повітря у кабіні одразу збільшується тощо. Всі роботи і креслення мають бути погоджені між собою.
Проблеми можуть виникнути не лише при проектуванні, але і при виготовленні конструкції на заводі. Тому інженерові слід розбиратися і у виробничих процесах. Мало спроектувати, треба знати, як реалізувати задум. Можливо, завод не зможе випустити винайдену геніальну річ.
Відомо, що техніки, у тому числі і інженери-конструктори, – товариські і компанійські люди. Вони працюють в команді. Без спілкування їм неможливо буде погоджувати виконання завдання з іншими членами колективу, що дуже важливо зробити. Зазвичай в організації, на заводі або в КБ кожен інженер має вузьку спеціалізацію. Кожен конструктор працює над якимсь конкретним завданням, а разом – колектив робить загальну справу. Від злагодженості співробітників часто залежить швидкість роботи.
Про відповідальність інженера-конструктора потрібно сказати окремо. Уявімо, що він помилився в розрахунках апарату для штучного дихання. Наслідки можете собі уявити. Тому постійні повторні перевірки обчислень і креслень для інженера – норма. Сім разів перевір та один відріж – це прислів’я якнайкрасномовніше підходить професії конструктора. Щоб готовий механізм працював надійно, потрібно врахувати і скрупульозно вивірити всі деталі.
Інженер-конструктор – професія для тих, хто не любить, образно кажучи, стояти на місці. Сьогодні конструюємо мотоцикл, завтра – автомобіль, післязавтра – машину-амфібію. Проектуючи складніші об’єкти, створюючи новинки, що не мають аналогів, конструктор може за бажанням зробити собі відмінну кар’єру. Організаційні здібності разом з глибоким знанням предмету роботи дають можливість для адміністративного зростання. Ви можете з часом стати старшим інженером, а можете перекваліфікуватися і зайнятися експертною, контролюючою або консультативною діяльністю.
Отже, підведемо короткі підсумки: професія інженера-конструктора складна, відповідальна, цікава і потрібна. Останнім часом престиж даної професії, втрачений в минулі роки, підвищився і продовжує зростати. Головні інструменти конструктора – його знання, досвід та інтелект.

Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua