Меню Закрити

Ткач

0_a47b2_a07fe144_XLСоціально-економічна характеристика професії. Ткацтво як мистецтво і ремесло – одне з найдавніших у світі. Тканини, які з’являються в процесі ткання, виготовляє ткач. Ця стародавня професія вважається головною в текстильній промисловості. Працюють фахівці на текстильних комбінатах, фабриках. Форма організації праці – бригадна, робота виконується індивідуально.

Виробнича характеристика професії. Робоче місце ткача розташоване біля механічних або автоматичних ткацьких верстатів, які він обслуговує. Основна робоча поза – напівзігнута над верстатом, а також рух навколо нього. Головним предметом праці фахівця є бавовняні, лляні та інші тканини всіх видів (від мішечно-пакувальних до жакардових) і переплетень. У своїй роботі він використовує, крім ткацьких верстатів (безчовникові, автоматичні, жакардові та ін.), також ножиці, ткацькі гачки та деякі спеціальні інструменти. Ткач перевіряє якість основи і утка (поздовжніх та поперечних ниток майбутньої тканини), які надходять за номером та кольором; виконує роботи по попередженню і ліквідації обривів основних та уточних ниток, надв’язує їх і заправляє по рапорту (частина малюнку, яка повторюється) переплетень; регулює натяг основи, контролює щільність тканини і рапорт переплетень; виконує профілактичні роботи з попередження обривів основних ниток і вад тканини (зрізує довгі кінці вузлів, видаляє шишки, шлихти, закручення, послаблення, схрещення ниток); при повному напрацюванні товарного валика відрізає тканину і заміняє його; при багатоверстатному обслуговуванні вибирає послідовність виконання робочих прийомів і раціональний маршрут; слідкує за роботою механізмів верстату; на механічних верстатах контролює роботу відривальниць та заряджальниць. Фахівець повинен знати процес ткання; призначення, будову, принцип роботи і правила експлуатації ткацьких верстатів; асортимент та розрахунок тканин, що заправляються; види переплетень і проробок; вимоги до якості основи і утка; причини обривів прядива, способи їх попередження, порядок визначення сортності тканини; вади тканини, причини їх виникнення, способи попередження і усунення; види і норми відходів, заходи щодо їх скорочення; правила багатоверстатної роботи і маршрути обслуговування ткацьких верстатів; прийоми роботи на ткацьких верстатах з машиною Жаккарда, правила безпеки праці, виробничої санітарії і гігієни.

Санітарно-гігієнічні умови праці. Фізична праця ткача середньої важкості. Обмежень за статтю і віком немає, але працюють переважно жінки. Робота проходить у приміщенні цеху, в якому велика запиленість і підвищена температура. Виробничий процес організовано в дві-три зміни. Праця фахівця виконується у високому темпі, з невеликими перервами. Найбільш завантажені зорові, слухові і дотикові аналізатори. Несприятливими факторами робочої зони є вимушена робоча поза, постійне напруження уваги, одноманітність праці. За даним фахом не можуть працювати люди з захворюваннями: зору, слуху, нервової і серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату, дотикового аналізатора, дихальних шляхів і алергією.

Вимоги професії до індивідуально-психологічних особливостейспеціаліста. Найкраще виконують роботу ткача люди з рухливою нервовою системою, швидкою, точною і доброю координацією рухів, вірним сприйняттям кольорів, здатністю розрізняти шуми в роботі машин. Робота фахівця вимагає високого розподілу і переключення уваги, доброї наочно-образної і оперативної пам’яті, наочно-дійового мислення. Спеціалісти даної професії повинні бути акуратними, витривалими, ретельними, спостережливими, уважними, старанними, дисциплінованими, кмітливими і володіти собою в різних виробничих ситуаціях.

Відомості про підготовку кадрів. Оволодіти професією можна в ПТНЗ. Для підготовки за цим фахом необхідно знати креслення, математику, фізику, хімію. Підвищення професіоналізму ткача дає йому можливість розширити зону обслуговування. В перспективі можна підвищити кваліфікацію до 5-го розряду, продовжити освіту в технікумах і інститутах легкої й текстильної промисловості.

Матеріал із сайту – http://kariera.in.ua