Меню Закрити

Скульптор

24Скульптор (від лат. sculpture, від sculpo – вирізаю, висікаю) – це художник, який займається створенням скульптур, тобто творів об’ємно-просторової форми, тривимірних і відчутних.

Ці творчі люди можуть бути “вільними художниками», не приписаними до якоїсь організації, і творити у власній студії. Або працювати в скульптурних майстернях, в організаціях, що займаються ритуальними послугами тощо.

Скульптори працюють з різними матеріалами і в різних техніках. Наприклад, можна виліпити фігуру з пластиліну, а потім з її допомогою виготовити форму для відливання цієї фігури з металу. Можна створювати скульптури з глини, гіпсу, висікати їх з каменю, з дерева і навіть з льоду. Скульптор може застосовувати чеканку, зварювання, лиття. А крім традиційних матеріалів використовувати досягнення сучасних технологій (наприклад, полімери), старі, відпрацьовані своє механізми та ін. Все залежить від творчих завдань.

Скульптура буває круглою, тобто осяжною з усіх боків, і рельєфною, тобто розташованою на площині і видимою лише з одного боку.

За призначенням скульптури можна розділити на кілька видів: монументальна скульптура, монументально-декоративна (паркова скульптура, фонтани, урни і т.д.), станкова (призначається для виставок, музейних експозицій та домашнього інтер’єру) і дрібна пластика (статуетки, моделі, медалі та ін.).

Жанри, в яких працює скульптор, також різноманітні: це портрети людей, зображення побутових, історичних сюжетів, тварин. Рідше зустрічаються скульптурні фрагменти ландшафтів, натюрморти.

Видами професійної діяльності є:

  • професійна творча діяльність, як авторська, так і виконавська;
  • педагогічна діяльність в галузі мистецької освіти;
  • виробничо-технічна і управлінська діяльність;
  • громадська діяльність у творчих спілках та об’єднаннях.

Місця роботи: музеї, реставраційні майстерні, художні галереї, виставкові зали та ін.

Знамениті і великі Скульптори: Уорхол Енді, Роден Франсуа, Огюст Рене, Дега Едгар, Далі Сальвадор, Дейнека Олександр Олександрович, Мікеланджело, Антокольський Марк Матвійович,Матісс Анрі, Пікассо Пабло, Врубель Михайло Олександрович

Обов’язки

Відливає з гіпсу і складного цементного розчину скульптурні твори, барельєфи тварин, деталі архітектурної ліплення, урни, вази, питні фонтани. Здійснює монтаж, карбування, шліфування та обробку скульптурних творів і виробів. Веде виливок настільних фігур, груп і композицій за встановленою технологією. Виготовляє з мастики або пап’є-маше архітектурні деталі, веде їх обробку і установку на поверхнях різної кривизни (бар’єрах театральних ярусів, склепіннях стель і т.д.).

Вимоги

Особисті якості: художні здібності, фізична сила, пам’ять, увага, терпіння, акуратність

Професійно-важливі якості професії “Скульптор”: самодостатність, цілеспрямованість, ручна моторика, хороший окомір: лінійний, кутовий, об’ємний, концентрованість уваги, здатність до образного подання предметів, процесів і явищ, здатність до створення образу за словесним описом, абстрактність (абстрактні образи , поняття) мислення, інтуїтивне мислення, творче мислення, зорова пам’ять, хороша координація рухів обох рук, здатність займатися тривалий час кропіткою роботою, вміння імпровізувати, художні здібності, почуття смаку, почуття гармонії, почуття симетрії, розвинений естетичний і художній смак.

Спеціальні знання: малюнок; скульптура; композиція; техніка скульптури та технологія скульптурних матеріалів.

Шкільні знання: світова художня культура; теорія та історія культури; образотворче мистецтво.

Освіта

Для оволодіння професією “Скульптор” необхідна середня або вища професійна освіта за спеціальністю “Скульптура”.

 Матеріал із сайту – http://www.trud.gov.ua