Скульптор (від лат. sculpture, від sculpo – вирізаю, висікаю) – це художник, який займається створенням скульптур, тобто творів об’ємно-просторової форми, тривимірних і відчутних.
Ці творчі люди можуть бути “вільними художниками», не приписаними до якоїсь організації, і творити у власній студії. Або працювати в скульптурних майстернях, в організаціях, що займаються ритуальними послугами тощо.
Скульптори працюють з різними матеріалами і в різних техніках. Наприклад, можна виліпити фігуру з пластиліну, а потім з її допомогою виготовити форму для відливання цієї фігури з металу. Можна створювати скульптури з глини, гіпсу, висікати їх з каменю, з дерева і навіть з льоду. Скульптор може застосовувати чеканку, зварювання, лиття. А крім традиційних матеріалів використовувати досягнення сучасних технологій (наприклад, полімери), старі, відпрацьовані своє механізми та ін. Все залежить від творчих завдань.
Скульптура буває круглою, тобто осяжною з усіх боків, і рельєфною, тобто розташованою на площині і видимою лише з одного боку.
За призначенням скульптури можна розділити на кілька видів: монументальна скульптура, монументально-декоративна (паркова скульптура, фонтани, урни і т.д.), станкова (призначається для виставок, музейних експозицій та домашнього інтер’єру) і дрібна пластика (статуетки, моделі, медалі та ін.).
Жанри, в яких працює скульптор, також різноманітні: це портрети людей, зображення побутових, історичних сюжетів, тварин. Рідше зустрічаються скульптурні фрагменти ландшафтів, натюрморти.
Видами професійної діяльності є:
- професійна творча діяльність, як авторська, так і виконавська;
- педагогічна діяльність в галузі мистецької освіти;
- виробничо-технічна і управлінська діяльність;
- громадська діяльність у творчих спілках та об’єднаннях.
Місця роботи: музеї, реставраційні майстерні, художні галереї, виставкові зали та ін.
Знамениті і великі Скульптори: Уорхол Енді, Роден Франсуа, Огюст Рене, Дега Едгар, Далі Сальвадор, Дейнека Олександр Олександрович, Мікеланджело, Антокольський Марк Матвійович,Матісс Анрі, Пікассо Пабло, Врубель Михайло Олександрович
Обов’язки
Відливає з гіпсу і складного цементного розчину скульптурні твори, барельєфи тварин, деталі архітектурної ліплення, урни, вази, питні фонтани. Здійснює монтаж, карбування, шліфування та обробку скульптурних творів і виробів. Веде виливок настільних фігур, груп і композицій за встановленою технологією. Виготовляє з мастики або пап’є-маше архітектурні деталі, веде їх обробку і установку на поверхнях різної кривизни (бар’єрах театральних ярусів, склепіннях стель і т.д.).
Вимоги
Особисті якості: художні здібності, фізична сила, пам’ять, увага, терпіння, акуратність
Професійно-важливі якості професії “Скульптор”: самодостатність, цілеспрямованість, ручна моторика, хороший окомір: лінійний, кутовий, об’ємний, концентрованість уваги, здатність до образного подання предметів, процесів і явищ, здатність до створення образу за словесним описом, абстрактність (абстрактні образи , поняття) мислення, інтуїтивне мислення, творче мислення, зорова пам’ять, хороша координація рухів обох рук, здатність займатися тривалий час кропіткою роботою, вміння імпровізувати, художні здібності, почуття смаку, почуття гармонії, почуття симетрії, розвинений естетичний і художній смак.
Спеціальні знання: малюнок; скульптура; композиція; техніка скульптури та технологія скульптурних матеріалів.
Шкільні знання: світова художня культура; теорія та історія культури; образотворче мистецтво.
Освіта
Для оволодіння професією “Скульптор” необхідна середня або вища професійна освіта за спеціальністю “Скульптура”.
Матеріал із сайту – http://www.trud.gov.ua