Меню Закрити

Режисер монтажу

звантаженняРежисер монтажу – фахівець, який з’єднує відзняті матеріали фільму або телепрограми в цілісний твір.

Кожен кіно- або телефільм після зйомок проходить через монтажно-тонувальний період, коли всі елементи картини (відзнятий матеріал, озвучку, музику, титри та ін.) з’єднують в єдине ціле. Фахівці зазвичай називають цей процес простим словом «монтаж». В англо-американською термінологією – «пост-продакшн».

Робота над художнім фільмом починається зі створення сюжету і сценарію. А коли завершені зйомки і озвучка, записана музика, опрацьовані титри, майбутня картина являє собою масу окремих матеріалів. Усе це потрібно зібрати воєдино відповідно до сценарію, щоб всі візуальні та звукові образи склалися в цілісний твір.

Весь відзнятий матеріал монтажер ділить на фрагменти, а потім монтує в потрібній послідовності. Якщо фільм знятий на кіноплівку, монтаж відбувається на монтажному столі вручну. Цифрові записи монтуються на комп’ютері.

Звичайно, в уяві кінорежисера фільм існує ще до початку зйомок. І монтажер лише слідує режисерському задуму. Кінорежисери часто самі розробляють план монтажу.

На документальних фільмах і телепрограмах монтажер зазвичай користується великою свободою. Структура таких фільмів часто формується вже в процесі монтажу, тому що живе життя (а документалісти знімають невигадану реальність) в заготовлені сценарії не вписуються.

Спочатку режисер фільму викладає свій задум, пояснює завдання, які ставив перед собою під час зйомок. Режисер монтажу вникає в описану концепцію і, виходячи з неї, «збирає» перший чорновий варіант фільму.

Коли «чернетка» зроблена, починається ретельна доробка: спільне обговорення кожного кадру, кожного акценту, виправлення тощо. При такому стилі роботи монтажера можна по праву назвати другим режисером.

Яким би чином не проходив кіномонтаж – це завжди творча співпраця між кінорежисером-автором фільму і режисером монтажу.

Як кажуть телевізійники, хороший монтажер може з невідомо чого зробити цукерку, тобто навіть з мінімуму відзнятого матеріалу створити відмінний сюжет.

Монтаж знятих матеріалів – це так званий нелінійний монтаж. А фахівець, який ним займається, – це режисер нелінійного монтажу (нелінійний монтажер).

Але на телебаченні існує й інший вид монтажу – лінійний. Часто він використовується прямо в режимі реального часу, тобто в прямому ефірі. Відеосигнал надходить на ефірний транслятор з різних телекамер, а режисер монтажу визначає, який саме сигнал піде в ефір у кожний конкретний момент. Наприклад, в прямому ефірі транслюється тенісний матч. У якийсь момент має сенс показати корт загальним планом, потім – удар по м’ячу, слідом за цим – обличчя суперника і т.д. Або випуск новин: спочатку – загальний план студії, потім – крупним планом обличчя диктора, новинний сюжет, знову обличчя диктора. Таким монтажем в режимі реального часу займається режисер лінійного монтажу (лінійний монтажер).

У прямому ефірі працювати доводиться відразу набіло, і у лінійного монтажера немає права на помилку. Притому що графік роботи – дуже насичений. Такі монтажери зазвичай працюють позмінно, і робочий день у середньому триває близько 10 годин.

Місце роботи

Режисер монтажу – незамінна фігура в кіно і на телебаченні. Чим вище його майстерність, тим гостріше в ньому потребують кіностудії і телеканали.

Обов’язки:

 • Здійснює під керівництвом автора програми виконання всього комплексу робіт з монтажу телевізійних програм.
 • Забезпечує художню і технічну якість монтажу.
 • Дотримується діючих технічних нормативів, а також термінів, передбачених календарно-постановочним планом для проведення монтажних робіт.
 • Забезпечує виконання планових завдань.
 • Перевіряє наявність всіх представлених матеріалів, виявляє дефекти окремих дублів.
 • Вживає заходів для поліпшення художньо-технічної якості програм.
 • Забезпечує по ходу монтажу оперативну готовність кожного сюжету.
 • За необхідності готує програму до перезапису і здійснює її перезапис.
 • Видає програму в живому ефірі.
 • Переглядає остаточний варіант змонтованої програми та інформує керівництво про всі дефекти змонтованих сюжетів.
 • Самостійно здійснює процес підготовки і монтажу нескладних телевізійних програм.
 • Здійснює монтаж всіх звукових матеріалів (музики, реплік, шумів).
 • Працює на складній монтажній техніці, комп’ютері.
 • Виконує інші роботи у відповідності до вимог з даної спеціальності.

Вимоги:

Професія режисер монтажу передбачає інтерес до кіно і телебачення, хорошу пам’ять, почуття темпу та ритму, здатність до копіткої праці в поєднанні з творчим мисленням, відповідальність і здатність до спільної праці.

Дуже важлива швидка реакція і вміння працювати у високому темпі. Особливо це актуально для телебачення. При цьому він повинен бути стресостійкою людиною, вміти навіть в поспіху працювати якісно, ​​не піддаючись загальному сум’яттю.

Професійні знання та навички

Режисер монтажу в сучасному кіно і на телебаченні повинен володіти технологією монтажу, добре знати монтажну техніку, комп’ютерні програми.

Режисер лінійного монтажу для роботи на багатокамерної трансляції повинен вміти працювати на мікшерському пульті.

Монтажер необхідно знати технологію кіно- або телевиробництва, теорію режисури, звукорежисури, операторського мистецтва.

Хороший режисер монтажу знає історію кіно і телебачення (творчий і технічний аспекти) і постійно стежить за новітніми досягненнями, новими монтажними рішеннями.

Освіта

Освіта за спеціальністю «режисура монтажу», кваліфікація «режисер монтажу».

 Матеріал із сайту – http://www.trud.gov.ua

1 Коментар

 1. Сповіщення:Режисер монтажу | Proforientator.info

Коментарі закриті.