Режисер монтажу – фахівець, який з’єднує відзняті матеріали фільму або телепрограми в цілісний твір.
Кожен кіно- або телефільм після зйомок проходить через монтажно-тонувальний період, коли всі елементи картини (відзнятий матеріал, озвучку, музику, титри та ін.) з’єднують в єдине ціле. Фахівці зазвичай називають цей процес простим словом «монтаж». В англо-американською термінологією – «пост-продакшн».
Робота над художнім фільмом починається зі створення сюжету і сценарію. А коли завершені зйомки і озвучка, записана музика, опрацьовані титри, майбутня картина являє собою масу окремих матеріалів. Усе це потрібно зібрати воєдино відповідно до сценарію, щоб всі візуальні та звукові образи склалися в цілісний твір.
Весь відзнятий матеріал монтажер ділить на фрагменти, а потім монтує в потрібній послідовності. Якщо фільм знятий на кіноплівку, монтаж відбувається на монтажному столі вручну. Цифрові записи монтуються на комп’ютері.
Звичайно, в уяві кінорежисера фільм існує ще до початку зйомок. І монтажер лише слідує режисерському задуму. Кінорежисери часто самі розробляють план монтажу.
На документальних фільмах і телепрограмах монтажер зазвичай користується великою свободою. Структура таких фільмів часто формується вже в процесі монтажу, тому що живе життя (а документалісти знімають невигадану реальність) в заготовлені сценарії не вписуються.
Спочатку режисер фільму викладає свій задум, пояснює завдання, які ставив перед собою під час зйомок. Режисер монтажу вникає в описану концепцію і, виходячи з неї, «збирає» перший чорновий варіант фільму.
Коли «чернетка» зроблена, починається ретельна доробка: спільне обговорення кожного кадру, кожного акценту, виправлення тощо. При такому стилі роботи монтажера можна по праву назвати другим режисером.
Яким би чином не проходив кіномонтаж – це завжди творча співпраця між кінорежисером-автором фільму і режисером монтажу.
Як кажуть телевізійники, хороший монтажер може з невідомо чого зробити цукерку, тобто навіть з мінімуму відзнятого матеріалу створити відмінний сюжет.
Монтаж знятих матеріалів – це так званий нелінійний монтаж. А фахівець, який ним займається, – це режисер нелінійного монтажу (нелінійний монтажер).
Але на телебаченні існує й інший вид монтажу – лінійний. Часто він використовується прямо в режимі реального часу, тобто в прямому ефірі. Відеосигнал надходить на ефірний транслятор з різних телекамер, а режисер монтажу визначає, який саме сигнал піде в ефір у кожний конкретний момент. Наприклад, в прямому ефірі транслюється тенісний матч. У якийсь момент має сенс показати корт загальним планом, потім – удар по м’ячу, слідом за цим – обличчя суперника і т.д. Або випуск новин: спочатку – загальний план студії, потім – крупним планом обличчя диктора, новинний сюжет, знову обличчя диктора. Таким монтажем в режимі реального часу займається режисер лінійного монтажу (лінійний монтажер).
У прямому ефірі працювати доводиться відразу набіло, і у лінійного монтажера немає права на помилку. Притому що графік роботи – дуже насичений. Такі монтажери зазвичай працюють позмінно, і робочий день у середньому триває близько 10 годин.
Місце роботи
Режисер монтажу – незамінна фігура в кіно і на телебаченні. Чим вище його майстерність, тим гостріше в ньому потребують кіностудії і телеканали.
Обов’язки:
- Здійснює під керівництвом автора програми виконання всього комплексу робіт з монтажу телевізійних програм.
- Забезпечує художню і технічну якість монтажу.
- Дотримується діючих технічних нормативів, а також термінів, передбачених календарно-постановочним планом для проведення монтажних робіт.
- Забезпечує виконання планових завдань.
- Перевіряє наявність всіх представлених матеріалів, виявляє дефекти окремих дублів.
- Вживає заходів для поліпшення художньо-технічної якості програм.
- Забезпечує по ходу монтажу оперативну готовність кожного сюжету.
- За необхідності готує програму до перезапису і здійснює її перезапис.
- Видає програму в живому ефірі.
- Переглядає остаточний варіант змонтованої програми та інформує керівництво про всі дефекти змонтованих сюжетів.
- Самостійно здійснює процес підготовки і монтажу нескладних телевізійних програм.
- Здійснює монтаж всіх звукових матеріалів (музики, реплік, шумів).
- Працює на складній монтажній техніці, комп’ютері.
- Виконує інші роботи у відповідності до вимог з даної спеціальності.
Вимоги:
Професія режисер монтажу передбачає інтерес до кіно і телебачення, хорошу пам’ять, почуття темпу та ритму, здатність до копіткої праці в поєднанні з творчим мисленням, відповідальність і здатність до спільної праці.
Дуже важлива швидка реакція і вміння працювати у високому темпі. Особливо це актуально для телебачення. При цьому він повинен бути стресостійкою людиною, вміти навіть в поспіху працювати якісно, не піддаючись загальному сум’яттю.
Професійні знання та навички
Режисер монтажу в сучасному кіно і на телебаченні повинен володіти технологією монтажу, добре знати монтажну техніку, комп’ютерні програми.
Режисер лінійного монтажу для роботи на багатокамерної трансляції повинен вміти працювати на мікшерському пульті.
Монтажер необхідно знати технологію кіно- або телевиробництва, теорію режисури, звукорежисури, операторського мистецтва.
Хороший режисер монтажу знає історію кіно і телебачення (творчий і технічний аспекти) і постійно стежить за новітніми досягненнями, новими монтажними рішеннями.
Освіта
Освіта за спеціальністю «режисура монтажу», кваліфікація «режисер монтажу».
Матеріал із сайту – http://www.trud.gov.ua
Сповіщення:Режисер монтажу | Proforientator.info