Меню Закрити

Радіомеханік з ремонту та обслуговування радіотехнічного обладнання

Rz_4es52FfinS8YZ2QnYNaeBFbG4a99TЗагальні поняття

Радіомеханік – фахівець з ремонту та обслуговування радіотехнічного обладнання. Професія радіомеханік – найбільш інтелектуальна з усіх робітничих професій через її складність та універсальність.

Як напрямів радіотехніки, так і спрямувань професії багато. Домінуючою, всеохоплюючою та найбільш універсальною є професія радіомеханік з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури. На перший погляд область діяльності професії порівняно вузька, бо пов‘язана лише з радіомовленням і телебаченням, проте практично немає галузі господарства, у якій би не знайшлося застосування знанням та умінням фахівців даної професії. Радіомеханіками в основному працюють чоловіки, хоча обмежень для жінок у цій галузі немає.

Характер роботи

Професія радіомеханік відноситься насамперед до сфери обслуговування, що надає широкі можливості: влаштовуватися на роботу у спеціалізоване підприємство, чи займатись у цій сфері індивідуальною трудовою діяльністю. Цілком можливо відкрити власну майстерню з ремонту радіотелевізійної апаратури.

Радіомеханік постійно щось вигадує, винаходить. Ця професія – розвиває. Фахова підготовка радіомеханіка дозволяє займатись обслуговуванням та ремонтом всілякого радіотехнічного обладнання та буд-якого електронного. Після нетривалої перепідготовки радіомеханік з ремонту радіотелевізійної апаратури успішно може працювати усюди, де наявна електроніка.

Фахівець з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури може працювати у спеціалізованому підприємстві на постійному робочому місці або на дому. В обов‘язки радіомеханіка входять: виявлення причин несправностей радіоелектронної апаратури, аудіо та відеомагнітофонів, магнітол, програвачів, в тому числі програвачів компакт-дисків, музичних центрів та іншої побутової електронної апаратури, їх регулювання та налаштування, роботи з модернізації вузлів та блоків радіотелевізійної апаратури.

Кваліфікація радіомеханік дозволяє виконувати усі види електричного монтажу, визначати причини несправностей радіоелектронної апаратури, здійснювати її регулювання, виконувати ремонт та обслуговування іншої побутової електронної апаратури, проводити діагностику електронних пристроїв, її тренування, а також виконувати функції експерта з радіоелектронної апаратури та радіокомпонент (елементної бази) у мережі оптової та роздрібної торгівлі. У сферу його діяльності може входити обслуговування та ремонт радіоелектронного обладнання на підприємствах промисловості, транспорту, зв‘язку тощо.

Радіомеханік обслуговує та ремонтує також антени, обладнання мереж колективного прийому телебачення, а також супутникового телебачення. Професія стала особливо актуальною нині у зв‘язку з наповненістю вітчизняного ринку різноманітною імпортною електронною побутовою технікою.

Фахівець-радіомеханік володіє знаннями та уміннями не тільки з експлуатації радіоелектронної техніки, він знає фізичні та технологічні основи пристроїв, мікроелектроніку, елементну базу, основи комп‘ютерної техніки та комп‘ютерні технології. Головне у його роботі – розуміння процесів, що відбуваються всередині того чи іншого радіоелектронного пристрою.

Професія радіомеханік інтелектуальна і творча, постійно потребує вирішення логічних задач та оптимізації шляхів пошуку. Необхідно, спираючись на знання і практичний досвід, послідовно переходити від одного логічного висновку до іншого, перевіряючи на певних етапах теоретичні припущення практикою. Звідси і вимоги до особи, що опановує професію: навчитись логічному аналізу (математика) і умінню розбиратись у фізичних явищах та принципах (фізика). До цього додайте наполегливість, працелюбність та трохи кмітливості – і успіх гарантовано. Без набуття вказаних якостей про фах можна забути.

Умови роботи

Від правильної організації робочого місця залежить безпека праці, а також її продуктивність та якість. У багатьох радіоелектронних пристроях є небезпечні для життя напруги, тому кожен радіомеханік зобов‘язаний неухильно дотримуватись правил охорони праці, безпечного виконання робіт і пожежної безпеки.

Трудова діяльність радіомеханіка здійснюється у спеціалізованому приміщенні. Небезпеки: враження електричним струмом, механічні травми, опіки.

Праця радіомеханіка вимагає виконання багатьох видів робіт: підготовка приладу до ремонту, виявлення дефектів. Більшість дефектів приховані. Тут і проявляється фаховий

рівень працівника: ретельний аналіз за принциповою схемою зовнішніх проявів несправності, визначення несправної функціональної частини, пошук несправності у ній.

Все супроводжується інтенсивною розумовою діяльністю із застосуванням знань, практичного досвіду, уміння логічно мислити і обирати оптимальний шлях. У процесі пошуку несправності радіомеханік користується усіма засобами, що є у його розпорядженні, включаючи найсучаснішу контрольно-вимірювальну апаратуру.

Ринок праці

Попит на фахівців з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури є високим і постійно буде зберігатись таким. Сучасний радіомеханік – висококваліфікований працівник-інтелектуал, якому притаманні такі якості:

Уміння виконувати профілактичне обслуговування радіоелектронного обладнання, знаходити в ньому несправності і усувати їх, застосовуючи передові технології.

Знання основ матеріалознавства, що стосується електро- і радіоматеріалів.

Уміння користуватись електрорадіовимірювальними приладами.

Володіння комп‘ютерними технологіями.

Розуміння основних ринкових процесів.

Володіння прийомами раціоналізаторства.

Здатність до постійного підвищення фахового рівня і можливості працювати у різних сферах діяльності.

Універсальність професії і програми підготовки дозволяє радіомеханіку з успіхом застосувати свої знання та уміння на полях інших професій. Добре обізнані роботодавці, охоче приймають дипломованих радіомеханіків на свої фірми, знаючи, що найважливіші засади потрібного їм фаху є у програмі підготовки радіомеханіка. Знайти роботу кваліфікованому радіомеханіку нескладно. Його послугами користуються роботодавці підприємств побутової, військової сфер, науково-дослідних інститутів, медичних установ, відео та аудіосалонів, комп‘ютерних фірм і магазинів, мереж стільникового зв‘язку. За наявності технічного та економічного мислення, постійного самовдосконалення, можливе відкриття власної справи.

Нині продовжують бурхливо розвиватись усі електронні галузі. Ринок дуже швидко може наповнитися новітніми електронними пристроями і виникне гостра потреба в обслуговуючих кадрах.

Можливе працевлаштування:

 • Сервісні центри та спеціалізовані майстерні з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури;
 • Сервісні центри та спеціалізовані майстерні з обслуговування та ремонту мобільних телефонів;
 • Державна служба охорони України (охоронно-пожежна сигналізація та системи відеоспостереження);
 • Служба побуту;
 • Підприємства зв’язку, телекомунікацій і телебачення (теле- і радіоцентри, радіостанції);
 • Спеціалізовані центри, побутові фірми, магазини з продажу радіоелектротехніки, аудіо- та відеотехніки;
 • Рекламні агентства з виготовлення світлової реклами;
 • Спеціалізовані центри з обслуговування та ремонту медтехніки;
 • Об’єднання і заводи електро-радіотехнічної промисловості;
 • Підприємства транспорту;
 • Банки;
 • Промислові підприємства, де у технологічному процесі чи обслуговуванні застосовується електро-радіотехніка та електроніка;
 • Науково-дослідні інститути;
 • Підприємства авіаційної та ракетно-космічної промисловості;
 • Компанії, що розробляють інноваційні технології у виробництві.

Освітня підготовка. Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.

Перелік ПТНЗ, де можна здобути професію «Радіомеханік з

обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури»

1. Вище професійне училище (ВПУ) м. Луцьк

2. Міжрегіональне ВПУ зв‘язку м. Київ

3. ВПУ №27 м. Запоріжжя

4. ВПУ №40 м. Запоріжжя

5. ВПУ №13 м. Івано-Франківськ

6. ВПУ №14 м. Івано-Франківськ

7. Київське ВПУ будівництва та архітектури

8. ВПУ №9 м. Кіровоград

9. ВПУ №64 м. Луганськ

10. Міжрегіональне ВПУ зв‘язку м. Львів

11. ВПУ №8 м. Львів

12. ВПУ №11 м. Львів

13. ВПУ №3 м. Ужгород

14. Харківське ВПУ сфери послуг

15. Чернівецьке ВПУ радіоелектроніки

16. ПТУ №9 м. Чернівці

17. ВПУ №14 м. Коломия

Медичні обмеження

У особи має бути стійкою центральна нервова система, чутливою – периферійна нервова система, не повинно бути вад опорно-рухового апарату, обов‘язковий добрий зір і слух. Медичні обмеження:

Захворювання органів зору (зниження гостроти зору, дальтонізм)

Захворювання опорно-рухового апарату

Захворювання периферійної і центральної нервової систем

Захворювання слухового апарату (погіршення слуху, втрата вибірності до певних звуків)

У роботі необхідні: добра слухова чутливість, хороша вибірність до звуків різного характеру

Вимоги до індивідуальних психологічних особливостей

Ця професія для уважних і посидючих, кому подобається «копатись» у дрібних деталях. Необхідною умовою успішної діяльності в царині даної професії є уміння зосереджуватись. Специфіка професії вимагає логічного математичного мислення, розвинутого у технічному напрямі, терпіння, наполегливості. Хороший майстер – уважний організований, терплячий і акуратний працівник.

У професії радіомеханік до окремих індивідуальних психологічних та фізіологічних рис ставляться певні вимоги: висока чутливість та рухливість рук, досконале зорове сприйняття з точним окоміром, добрий слух, образна і оперативна пам‘ять, урівноважена нервова система, увага, візуальний огляд, мати добрі зір та слух, чутливість дотику, температурну чутливість і чутливість до запахів (підгорілі радіоелементи).

Необхідна розвинена образна пам‘ять, логічне мислення з умінням порівнювати та обирати оптимальний варіант, активність мислення, вміння оперувати абстрактними поняттями, уважність та акуратність. Ремонт електронної апаратури вимагає напруження зору, вміння концентрувати увагу і спостерігати одночасно за декількома об‘єктами. Часто, аби досягти успіху, потрібне велике терпіння і наполегливість. Доповнити «комплект» психологічних особливостей можна ще такими рисами, як кмітливість, винахідливість і бажання самовдосконалюватись.

Перспектива

Засоби радіотехніки на службі у людства вже більше 100 років. Важко назвати область народно-господарчої діяльності, де б не застосовувалася радіоелектроніка. Її застосовують у промисловості, сільському господарстві, на транспорті, в медицині і у побуті. За її допомогою здійснюють запуски штучних супутників Землі, ведуться наукові__зберігатиметься на високому рівні.

Сьогодні виробництво радіоелектронних пристроїв є одним із перспективних напрямів промисловості, що динамічно розвивається. Рівень розвитку радіоелектроніки є одним із чинників, що визначає рівень технічного розвитку країни. Один із напрямів розвитку радіоелектроніки – мікроелектроніка – відкриває перед людством неймовірні перспективи.

Повсюди нас оточують електронні помічники, до яких ми так звикли, що помічати починаємо, лише коли вони відмовляють. Потрібен майстер, що повертає їх до життя.

Професія радіомеханік була, є і залишиться головним поставником кадрів у галузі, пов‘язані з радіоелектронікою.

Матеріал із сайту – http://www.trud.gov.ua