Сомнологія – це розділ медицини (медицина сну) і нейробіології. Вона вивчає сон, його порушення і те, як ці порушення впливають на здоров’я. А також розробляє методи лікування. Ця медична спеціальність стрімко розвивається.
Учені-сомнологи займаються не тільки порушеннями сну як такого, а й хворобами, які можуть розвиватися уві сні. Оскільки відомо, що уві сні такі стани, як інсульт, напади астми, інфаркт, протікають особливо важко.
Видів порушень сну – безліч: від безсоння до нарколепсії, коли людина засинає серед білого дня несподівано і без видимих причин.
До проблем сну відносяться також нічне хропіння і зупинка дихання уві сні.
Коли до сомнолога приходить пацієнт, сомнолог з’ясовує природу порушення. Що саме дало збій в організмі? Щоб поставити точний діагноз, сомнологу потрібно знати, чи немає у пацієнта проблем в особистому житті, на роботі, який спосіб життя він веде, на які захворювання він страждає.
Якщо потрібно, лікар призначає додаткові дослідження. Наприклад, полісомнографію – метод, при якому на людину перед сном надягають датчики і протягом всієї ночі реєструють різні функції організму.
В одного тільки безсоння вченими виявлено півсотні причин. Часто воно може говорити про якесь гормональне захворювання (наприклад, цукровий діабет). Також причиною може бути невроз, проблеми в роботі мозку тощо.
З’ясувавши джерело проблеми зі сном, сомнолог призначає лікування.
Якщо потрібно, залучає для консультацій відповідних фахівців: ендокринолога, психотерапевта, лор-лікаря (при лікуванні хропіння) і т.д.
Чому так важливо відновити здоровий сон? Тому що це необхідний відпочинок для нервової системи, коли клітини мозку відновлюють свою енергію. Але крім цього, уві сні прискорюється процес ділення клітин організму, виробляються необхідні для роботи організму речовини (наприклад, гормон росту) і т.п. Наш мозок не «вимикається» на ніч повністю. Він продовжує засвоювати отриману за ніч інформацію, творчо її переробляти. Уві сні може прийти вирішення складної задачі, творче осяяння. Відомий приклад – Дмитро Іванович Менделєєв, який побачив у сні свою знамениту таблицю.
Місце роботи
Фахівці з сомнології працюють в клініках, наукових лабораторіях, спеціалізованих сомнологічних медичних центрах.
Обов’язки
Амбулаторний прийом – лікувально-діагностична та консультативна робота.
Робота на полісомнографі та апараті СИПАП.
Ведення медичної документації, звіти.
Вимоги
Особисті якості: відповідальність, науковий склад розуму, схильність до аналізу, доброзичливість.
Професійні знання та навички
Лікарю-смонологу крім загальних медичних пізнань необхідне знання фізіології сну і його порушень. Він повинен володіти методиками обстеження, і лікування, вміти працювати на медичному обладнанні.
Для наукових досліджень також потрібні глибокі пізнання в нейрофізіології. Також вимагається знання англійської мови – для читання світової наукової літератури.
Освіта
Лікарю-сомнологу необхідні вища медична освіта за спеціалізацією в області сомнології. Можна також, маючи лікарський диплом, пройти спеціальні курси для оволодіння цією спеціальністю.
Для проведення наукових досліджень потрібна вища біологічна освіта (факультет біології) і спеціалізація в області нейробіології.
Матеріал із сайту – http://www.trud.gov.ua