Меню Закрити

Фотограф

фотографРемесло фотографа є, можливо, одним з найдивовижніших, адже робота цих людей полягає у фіксації найбільш яскравих проявів навколишнього світу. Правда, на відміну від майстра живопису, який може собі дозволити творити в різних жанрах, — від парадного портрета і морського пейзажу до фрески і гравюри, професіонал сучасної фотографії, як правило, вимушений обмежитися рамками певної спеціалізації. Сьогодні завдяки цифровим технологіям у фотографа з’явився новий спектр робіт: обробка знімків за допомогою спеціальних програм, що дозволяють робити з фотографією все що завгодно, прибрати будь-які дефекти, згладити всі недоліки і взагалі втілити найнеймовірнішу фантазію.

Плюси професії:
Великий плюс професії – свобода. Багато фотографів вважають за краще працювати внештатно – фрілансерами. Зазвичай вони співпрацюють відразу з декількома виданнями або фотостудіями, куди відправляють свої роботи.

Мінуси професії:
Робота в умовах жорсткої конкуренції.

Робота для фотографа:
Фотографи потрібні в ЗМІ, в журналах, газетах, в Інтернет-виданнях. Тут їх чекає репортерська робота, відвідання різних заходів, зйомки подій. Фотографи затребувані і у фірмах, що спеціалізуються на організації корпоративних і приватних вечірок, днів народжень, банкетів та весіль. І доки тамада розважає гостей, фотограф зніме найцікавіші моменти свята. Можна співпрацювати з рекламними агентствами. Потрібно уміти яскраво, красиво представити образ пропонованого для продажу продукту. Портретна зйомка також нестримно набирає популярність.
В фотостудіях майстри фотографують зірок шоу-бізнесу, акторів кіно і естради, і просто бажаючих увічнити самих себе за кругленьку суму. Фотографи-стрингери займаються самою захоплюючою, але в той же час і небезпечною роботою, роблячи знімки в гарячих точках планети. Всім відомі папарацці прагнуть зловити яку-небудь зірку або знаменитість, зберегти її або його в цікавій позі, застати за заняттям не для сторонніх очей.

Особисті якості, якими повинен володіти фотограф:
• терпіння та наполегливість в досягненні цілей
• уміння працювати з людьми
• товариськість.

Перспективи професії фотографа:
Для одних фотографів вершина кар’єри – признання у вузьких колах колег, для інших організація свого маленького бізнесу, наприклад, фотостудії.

Профільна освіта:
Більшість фотографів мають диплом про закінчення вузу. Це можуть бути гуманітарії, технарі, медики, хто завгодно, але всіх їх об’єднує одне: хобі непомітно перетворилося для них на улюблену роботу. Одні осягали премудрощі фотографії самостійно шляхом проб і помилок, інші за допомогою спеціалізованих курсів. У столиці існує з десяток різних програм навчання фотосправі, і скрізь своя специфіка.

Справжній профі, хто він?
Дуже багато новачків в світі професійної фотографії залучає можливість займатися творчістю, багато подорожувати, спілкуватися з новими людьми і, нарешті, заробляти непогані гроші. Але далеко не всі здатні реально оцінити свої здібності до вибраного ремесла.
Існує поширена помилкова думка, що для успіху в сучасній фотографії головне — наявність хорошої апаратури і елементарне розуміння техніки побудови кадру. Без сумнівів, спритний парубок з найсучаснішою камерою на шиї, що закінчив лише прискорені курси, може непогано заробляти на конвеєрних зйомках для дешевих щотижневих таблоїдів або на обслуговуванні весіль, але серйозним професіоналом він навряд чи стане. Адже для цього окрім чисто утилітарного, технічного підходу до справи необхідно постійно вдосконалювати свою майстерність. Але чи вдасться надовго зберегти творчу мотивацію, якщо твоя щоденна робота — це лише вигідна халтура?
Втім, бувають випадки, коли сама сучасна техніка з її практично необмеженими можливостями надихає людину на творчість. Саме так сталося з Андрієм, скромним тридцятирічним інженером. До певного моменту його досвід фотографа-любителя зводився до того, що зрідка доводилося клацати друзів і близьких звичайною «мильницею». Але одного дня він купив собі в подарунок на день народження солідну цифрову камеру, яка поступово змінила все його життя. Вчорашній рядовий технар серйозно захопився зйомкою і доволі швидко досягнув помітних результатів. Сучасна цифрова апаратура, яка дає можливість в режимі реального часу відбудовувати кадр, а потім обробляти знімки на комп’ютері, надає любителям унікальний шанс, не вивчаючи морочливу науку поводження з фотоплівкою, відразу ж вийти на рівень просунутої творчості. Правда, аси із цього приводу говорять, що майстер дійсно високого класу прекрасно зніме і найпримітивнішою камерою, тоді як дилетантові буде потрібно повний комплект самої сучасної знімальної техніки і фотокорекційного програмного забезпечення.
Щоб стати професіоналом, не обійтися також без серйозних пізнань в області композиції, розуміння того, яку роль у візуальному мистецтві грає світло, психологія та ін. Але навіть якщо ви пройшли хорошу школу, володієте природженим поглядом художника і маєте гідну апаратуру, вам просто необхідна практика під керівництвом спеціаліста високого рівня, який вчасно підкаже вірну дорогу і вбереже від стандартних помилок. І правильно поступають ті молоді фотографи, які свідомо влаштовуються на невелику зарплату в крупні інформагентства, щоб варитися в одному редакційному казані з майстрами і користуватися їх порадами. До речі, саме з фотографії репортажу починали своє сходження до вершин багато нинішніх зірок цього мистецтва.
Репортажний фотограф
Бурхливий розвиток ринку вітчизняних друкованих видань забезпечує постійний попит на послуги професійних фотографів-журналістів. Прес-фотографія дозволяє фахівцю відточити свою майстерність в самих різних жанрах (наприклад, в спортивній зйомці, кримінальній, світській і ін.) і, крім того, побачити життя не із студії, а живцем. Звичайно, заробітки штатних фотографів і так званих “договірників” сильно відрізняються. До того ж далеко не всі друковані видання готові платити за фотографії дійсно гідні гроші. Але, як правило, люди, що давно працюють на ринку, з роками обростають необхідними зв’язками в газетах і журналах (у тому числі знайомляться з редакторами іноземних інформагентств), нагромаджують свої власні архіви і завдяки цьому постійно на них є попит і вони фінансово благополучні.
Фотохудожник
Інтерес вибагливої публіки до фотографії як до явища мистецтва постійно зростає. Наприклад, галереї сучасної художньої фотографії в світовій столиці живопису — Парижі користуються не меншою популярністю серед фахівців і любителів, ніж ті, в яких представлений лише традиційний масляний живопис, графіка або скульптура. Адже ще яких-небудь сто років тому фотографія і мистецтво здавалися речами непоєднуваними.
У наш час вже мало хто оспорює особливу роль фотографії в сучасному мистецтві. Прийшло розуміння того, що образотворчий ряд фотографії психологічно діє на людину не менш сильно, чим живопис. Величезна індустрія моди, що швидко розвивається, зобов’язана своїм революційним зростанням саме фотографії. Фотохудожники придумують супермоделей (деколи буквально на порожньому місці), і успіх нових кутюрьэ і їх колекцій багато в чому залежить від фотографів. Сьогоднішні зірки — в рекламі, спорті, політиці, бізнесі, кіно або на телебаченні, — потребують того, щоб їх талановито сфотографували, а знімки розмістили на сторінках модних глянцевих журналів.
Фотограф світської хроніки
В цю категорію входять легендарні і жахливі папарацці. І якщо, так би мовити, легальний світський хронікер — це благородне обличчя професії, то мисливець за скандальними сенсаціями — її потворна гримаса. Хоча варто визнати, що успішний папарацці теж великий ас своєї справи. Втім, власне до мистецтва фотографії «охота на зірок» має найвіддаленіше відношення. То хіба стане такий профі з виглядом тонкого гурмана шукати ідеальний ракурс і грати світлом, якщо його шанс на успіх — це лічені моменти між можливістю підловити відому особистість за чимось скандальним. Взагалі життя папарацці часто-густо нагадує захоплюючі пригоди шпигунів з прослуховуванням телефонів, гонитвою, вертолітними рейдами в приватні володіння, довгими очікуваннями в засідці і неодмінним мордобоєм в кінці, якщо не повезе. Але ви нечасто зустрінете папарацці, про якого казали б, що він дійсно класний фотограф. Та і як тут знімеш художньо, якщо «творчим» інструментом для фото сесії деколи служить апарат у вигляді мініатюрної запальнички, яким необхідно клацнути так непомітно, щоб ніхто не здогадався про те, що насправді сталося.
Що стосується світських фотографів, то багато з них тонкі дипломати і психологи, що відчувають момент: кого можна зняти сьогодні, а чий похмільний вигляд краще не виносити на суд мільйонів і як здолати негативну реакцію «об’єкта», якщо людина категорично не бажає потрапляти в кадр. Крім того, світський хронікер зобов’язаний бути в курсі останніх новин, щоб не пропустити актуальну на сьогоднішній день особу. Але навряд чи можна десь навчитися на подібного спеціаліста — така робота швидше дивовижний збіг обставин і подарунок долі. Якщо тільки можна рахувати подарунком можливість постійно тертися поруч із зірками.

Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua