Коротка історія та характеристика професії
Коли вартість житла і енергоносіїв не була настільки високою, питання енергозбереження в квартирі не були настільки важливими. Значення енергозбереження також зростає у зв’язку зі старінням систем центрального опалення, старінням житлового фонду, який, у своїй більшості, ніколи не був якісним, і складністю установки автономних опалювальних систем, особливо у багатоквартирних будинках. Кутові квартири багатоповерхових будинків залишаються традиційно більш холодними.
Багато власників квартир в старих цегляних і панельних будинках намагаються вирішити проблему енергозбереження за мінімальними стресами для сімейного бюджету. Втрати тепла, і відповідно витрата палива і засобів, у добре утепленому будинку в середньому в півтора рази менше, ніж у звичайному житлі. Найпоширенішим і дешевим способом зменшення витрат на підтримання комфортного клімату в будинку є утеплення стін. Крім енергозбереження в будинку, утеплення стін збільшує термін служби будівлі, усуває корозію арматури в бетонних стінах і скорочує витрати на обслуговування будинку. Енергозбереження не тільки зберігає сімейний бюджет і підвищує якість життя, але покращує екологію рідного міста та всієї планети за рахунок зменшення викидів вуглекислого газу при спалюванні палива. Попутно вирішується проблема звукоізоляції, яка при перевантаженості сучасних міст транспортними потоками особливо актуальна.
При будівництві нового житла можливе застосувати багато способів енергозбереження: колодцевая кладка з утеплювачем, утеплення приміщень зсередини, вентильовані фасади та ін. Однак, те що можливо застосувати при новому будівництві, часто не можна застосувати в системах теплоізоляції вже побудованих будівель. Найбільш раціональним і дешевим рішенням є зовнішнє утеплення стін (скріплені системи утеплення). Через стіни квартири втрачається до 40% тепла. Для зовнішнього утеплення стін можливо використовувати утеплюючі плити або утеплюючу штукатурку. Для утеплення стін більш ефективними є утеплюючі плити з пінополістиролу або мінеральної вати.
Зовнішнє утеплення стін дозволить підтримувати найбільш дешевий спосіб теплового режиму квартири, позбавить від вогкості і промерзання стін. Зовнішнє утеплення стін виконується у вигляді багатошарового покриття.
Повинен знати:
- види систем утеплення будівель,
- клейових розчинів, кріпильних деталей;
- правила монтажу, систем утеплення;
- вимоги особливості застосування поліуретанових клеїв для закріплення плит утеплювача на органічній основі;
- призначення та технологію нанесення декоративних тонкошарових (полімер цементних, акрилових) штукатурок і фарб;
- види, принцип організації верхолазних робіт;
- основні конструктивні типи об’єктів, де здійснюються роботи з монтажу систем утеплення.
Повинен вміти:
- виконувати прості роботи під час монтажу систем утеплення будівель.
Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця:
- раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці;
- додержуватись норм технологічного процесу;
- не допускати браку в роботі;
- знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, додержуватися норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
- використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);
- знати основи інформаційних технологій;
- мати хороший естетичний смак;
- повинна бути просторова уява;
- технічно мислити;
- мати стійку увагу, наочно-образне мислення;
- здатність працювати на висоті.
Ринок праці
Виконання робіт із утеплення будівель і споруд житлового, соціального та промислового призначення; утеплення нових будинків і таких, що перебувають в експлуатації.
Освітня підготовка
На даний час у Хмельницькій області існує лише один професійний навчальний заклад – ВПУ№4 м. Хмельницького, який готує кваліфікованих робітників з професії «Монтажник систем утеплення будівель» та присвоює 4 кваліфікаційний розряд.
Робота протипоказана людям із захворюваннями:
- серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність та ін.);
- опорно-рухового апарату (які ускладнюють і обмежують рухливість рук, ніг);
- нервової системи (нав’язливі стани, непритомність та ін.);
- органів дихання (хронічний бронхіт, хронічна пневмонія та ін.);
- схильних до простудних захворювань;
- органів травлення (хронічні захворювання печінки та ін.);
- шкіри (дерматити, екзема та ін.).
Вимоги до професійної підготовки:
- основи фізики і хімії (у обсязі загальноосвітньої школи);
- матеріалознавство;
- технологія і обладнання;
- правила охорони праці;
- прийоми передачі сигналів, команд кранівнику;
- основні властивості природних і штучних будівельних матеріалів і розчинів;
- призначення, правила експлуатації інвентаря, інструментів, пристосувань, використовуваних при виконанні робіт.
Перспективи працевлаштування
Випускники мають ймовірність працевлаштуватись на загальних підставах в залежності від набутої під час навчання і виробничої практики кваліфікації, практичних навичок і досвіду роботи, від того, якими суміжними професіями за час навчання він оволодів. Після навчання в навчальному закладі працевлаштування в будівельно-монтажних управліннях, підприємствах України та мають можливість у порядку міждержавного обміну робочою силою працевлаштуватися в районах інтенсивного будівництва за межами України (Росія, Чехія, Польща, Ізраїль).
Споріднені професії:
штукатур; маляр будівельний.