Загальні поняття та коротка історія професії
Папір і картон так міцно увійшли в наше повсякденне життя, що важко уявити існування сучасного цивілізованого суспільства без цієї, здавалося б, простої продукції.
Зазначаючи важливу роль паперу для людини, великий російський хімік Д. І. Менделєєв казав, що якщо сучасний період життя людей характеризується назвою залізного віку, то з таким же правом його можна вважати і віком паперу. Він відзначав також, що папір давно б витиснув метал, якби він не коштував так дорого.
Важко собі уявити, але папір в житті людини з´явився 5 тисяч років тому. За цей період процес його виготовлення дуже змінився. Сьогодні цю продукцію виготовляють сучасні папероробні машини, керує цим складним технологічним процесом висококваліфікований робітник – машиніст папероробної (картоноробної) машини (сіткар).
Характер роботи
Машиніст папероробної (картоноробної) машини (сіткар) очолює бригаду робітників, які займаються виготовленням паперу на папероробній машині. Виробництво паперу – складний технологічний процес, що складається з наступних операцій:
1. Приготування паперової маси.
2. Відлив паперової (картонної) маси.
3. Формування паперового полотна.
4. Пресування паперу.
5. Висушування паперу.
6. Лицювання паперу.
7. Розрізання паперу або картону на листи.
Основним досягненням праці є знання і трудові навики робітника. Він веде спостереження за роботою всіх вузлів і механізмів, регулює їх роботу, контролює якість виготовленої продукції. Від його вмінь, досвіду залежить випуск якісного товару.
Усі робітники папероробних машин повинні строго дотримуватися правил технічної експлуатації устаткування, техніки безпеки і правил пожежної безпеки.
Умови роботи
Робочий день машиніста ПРМ починається з підготовки робочого місця. Робітник повинен забезпечити вільний доступ до всіх вузлів та механізмів. Перед початком робочої зміни робітник повинен одягти спеціальний одяг, який би не сковував рухів і разом з тим не допускав незастебнутих ґудзиків. Волосся повинно бути зв’язане або зашпилене та заховане під хустинку або берет. Взуття повинне мати низькі підбори. Освітлення на робочих місцях загальне, вентиляція загально обмінна. Працюють робітники в три зміни тривалістю по 8 годин кожна.
Ринок праці
Целюлозно-паперова промисловість України об’єднує біля 100 підприємств по виробництву паперу і картону та виробів з них, а разом з переробниками, трейдерами, посередниками, науковими, монтажними та спеціалізованими торгівельними організаціями їх налічується більше 300. В галузі працює понад 30 тисяч чоловік.
На підприємствах галузі встановлено 72 паперо- та картоноробних машини, більше 80 гофроагрегатів, майже 50 підприємств мають обладнання по виготовленню зошитів та 10 – по виготовленню шпалер. Загальна встановлена потужність паперо- та картоноробних машин в Україні складає близько 1млн.т паперу і картону на рік.
На більшості підприємств галузі обладнання працює понад 100 років, робочий стан якого підтримується переважно за рахунок відновлювального ремонту та модернізації і рідше – шляхом заміни зношеного обладнання.
Найбільш потужними виробниками гофрокартону та транспортної тари є: ВАТ ―Київський картонно-паперовий комбінат‖ (м.Обухів), ВАТ ―Рубіжанський картонно-тарний комбінат (Луганська обл.), ВАТ ― Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат (Львівська обл.), ВАТ ―Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат (Одеська обл.).
Освітня підготовка
По даній професії здійснюється підготовка спеціалістів лише в Понінківському професійному ліцеї.
Медичні обмеження
Роботи по виробництву паперу пов’язані з підвищеним рівнем шуму, температури, вологості та вібрації. Виходячи з цих умов людина, що працює за даною спеціальністю, повинна бути фізично розвинутою, витривалою. До самостійної роботи допускаються 18 років.
Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей
В період роботи всі органи людини, що приймають участь у виробництві (спостереження, виконання операцій), знаходяться під впливом певного виду навантаження:
1. Навантаження органів зору ( очі постійно слідкують за роботою вузлів та механізмів).
2. Навантаження уваги (робота вимагає зосередженості).
3. Навантаження позотонічне (виникає в результаті напруги певної групи м’язів при заправці паперу, видаленні браку, регулюванні ходом та натягуванні сукон).
4. Навантаження однотипні, оскільки робота має елементи монотонності.
Спостереження проводяться протягом усієї зміни, що приводить до деякої монотонності в роботі, тому з нею успішне справляються люди врівноважені, спокійні.
Перспективи
Можливість навчання в Національно технічному університеті України “Київському політехнічному інституті” по спеціальність: «Хімічна технологія переробки деревини та рослинної сировини».
Споріднені професії
«Контролер целюлозно-паперового виробництва».