Вибір професії більшою мірою залежить від здібностей і нахилів кожної людини. Якщо ви романтик, то ви можете здобути професію з романтичним нахилом: від митця до мореплавця. Інша справа, якщо ви з дитинства на «ти» з різною технікою і вам це до душі, тоді перед вами відкритий світ керування різними технічними винаходами людства: серед яких і кран.
Звернемося до історії
Однією з яскравих особистостей в галузі техніки є Архімед (приблизно 287-212роки до н. е.) – математик і механік Давньої Греції, який народився в Сіракузах.
Він визначив площі, поверхні й об’єми фігур і тіл осередком розроблених ним методів, які через дві тисячі років набули розвиток, як інтегральні обчислення; застосував фізико-математичні знання в конструюванні різноманітних механізмів, машин і споруд. До багатьох винаходів Архімеда належать: архимедів гвинт, системи ричагів, блоків, полистпастів і гвинтів для підіймання та переміщення різних вантажів.
За допомогою системи блоків Архімед пересував по ґрунті великі кораблі. Йому належить відомий вислів – «Надайте мені місце, на яке я міг би спертися і я переверну земну кулю».
Українські й російські фахівці використовували в ХVІІ столітті системиворотів, блоків і ричагів для підіймання вантажів вагою до200 тонн. До 1917 року в будівництві здебільш використовували ручну працю, не було ніякої механізації. При будівництві храмів, цеглу на велику висоту підіймали, так звані, «козаносії». «Коза» – це назва дерев’яної дошки, що була за спиною людини, куди укладали цеглу. Житло будували не більш, як за чотири поверхи. В сільській місцевості будували в основному тільки з деревини, звідки і пішла назва – «дерьовня».
Назва «кран» походить від нім. Kranich – журавель. Прототипи кранів відомі з давніх давен. Найпростіші крани до кінця 18 століття виготовляли з дерев’яних деталей. Вони мали ручний привід. З початку 19 століття найважливіші деталі почали виготовляти з металу (осі, колеса тощо). У 20-х роках 19 століття з’явилися перші суцільнометалічні крани, спочатку з ручним, а в 30-і роки — з механічним u1087 приводом. Перший паровий кран створений у Великобританії в 1830 році, гідравлічний — там же в 1847. Двигун внутрішнього згорання був використаний в крані вперше в 1895, а електричний – в 1880—85 майже одночасно в США і Німеччині. Це були мостові крани з одномоторним приводом. У 1890 створені крани з багатомоторним індивідуальним приводом – теж в США і Німеччині.
Важка праця виконавців при будівництві та низка її ефективність спонукали інженерів шукати засоби, що надавали можливість полегшити виконання трудових процесів у цій галузі. В продовж століть знаряддя праці від примітивних кайла і лопати розвинулися до сучасних високоефективних потужних механічних, напівмеханічних і автоматичних засобів виконання будівельних робіт.
Кожне будівництво – це заняття, де фахівці стикаються з необхідністю підняти і переносити вантажі. На даний момент, на щастя, ми зовсім не опиняємося в стані будівельників всім відомих пірамід, які могли мати у своєму розпорядженні тільки лише численними рабами та елементарними важелями. У наші дні на кожному будівництві, а також взагалі в таких місцях, де може бути необхідним перетягування вантажів, робочим допомагають потужні механічні машини. На будівництві це в основному баштові крани.
Такі високі й потужні пристрої просто можуть переносити з одного місця на інше важкі плити та інші будматеріали.
Професія кранівника, як бачимо є не тільки цікавою, бо ти керуєш великою машиною, але й творчою тому, що ти твориш архітектурні шедеври, які в майбутньому стануть витворами мистецтва, як стали піраміди в Єгипті та різні архітектурні пам’ятки по цілому світі.
Освітня підготовка. Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.
Медичні обмеження
Діяльність не рекомендується людям, що страждають такими захворюваннями:
- захворювання органів дихання (бронхіальна астма, туберкульоз);
- захворювання серцево-судинної системи (вегетативно-судинна дистонія, гіпертонічна хвороба, виражені захворювання судин нижніх кінцівок);
- захворювання органів кишечко-шлункового тракту (виразка, цукровий діабет);
- захворювання опорно-рухової системи (хронічний ревматизм, поліартрит);
- захворювання нервової системи (неврози, пухлини);
- захворювання органів зору і слуху (зниження гостроти зору і слуху, дальтонізм).
Для підтвердження професійної придатності необхідно проходження спеціальної медичної комісії.
Споріднені професії
Водій, машиніст екскаватора, машиніст скрепера, машиніст копра.