Загальна характеристика професії
Керує екскаваторами одноковшовими, поздов-жнього копання (траншейними, дреноукладальними, каналокопальними, радіальними), ланцюговими та роторними або планувальниками під час розробляння ґрунтів у ході будівництва об’єктів і споруд різного призначення, автомобільних і залізничних доріг, різних каналів, гребель, захисних земляних дамб, інших аналогічних за складністю виконання споруд.
Коротка історія професії
Досить відомий той факт, що креслення першого екскаватора робив ще Леонардо да Вінчі. Екскаватор був неповно-поворотним, мав залізничну ходову частину, був оснащений ковшом 1,14 куб. м, паровим двигуном потужністю 15л.с., забезпечував середню продук-тивність 45-50 куб. м/год. і замінював приблизно 50 робітників. Уже через декілька років екскаватори Отіса замінювали 180 робітників.
Спочатку екскаватори використо-вувалися переважно на будівництві залізниць. Один з перших екскаваторів був проданий до Англії в 1842р., а в 1843р. чотири з семи побудованих Отісом екскаваторів були продані до Росії для використання при будівництві Миколаївської залізниці. Проте будівельні підрядники не сприйняли ці машини і в 1848р. продали на Урал.
У другій половині ХІХ століття масштабне будівництво залізниць і каналів вимагало переміщення великих мас землі, яке вже не могло бути здійснене за допомогою ручної праці землекопів. Це привело до активного розвитку різноманітних землерийних машин. Для керування такими машинами потрібно було спеціально обучених людей, їхня професія – машиністи ескаватора.
Характер та умови роботи
Повинен знати: будову, технічні характеристики машини, якою керує, принцип роботи механічної, гідрав-лічної, пневматичної, електричної, комбінованої, а також гальмівної й контрольно-захисної систем; причини виникнення несправностей і способи їх усунення; умови пальового кріплення рестелів, мереж підземних комунікацій; правила застосування та використання змінного робочого устаткування; монтаж і демонтаж робочого устаткування; режими змащування, норми витрат паливних і мастильних матеріалів та способи їх економії.
Виконує роботи: з обробки ґрунтів вище або нижче рівня стояння машини у складних обмежених умовах; з навантажування сипких та кускових матеріалів, копання колодязів, чищення ставків; грейферні, різання мерзлих ґрунтів, утворення щілин методом ―стіна в ґрунті‖, прокладання дренів тощо. Виконує щозмінний огляд, технічне обслуговування машини та її робочих органів, бере участь у її плановому запобіжному ремонті. Облаштування насипів, резервів, кавальєрів і котлованів під фундаменти, опор ліній електропередач і контактної мережі; копання траншей для підземних комунікацій.
Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей:
- міцне здоров’я;
- фізична сила й витривалість;
- високий рівень гостроти слуху й зору;
- високий рівень швидкості й точності сенсомоторних реакцій;
- розвинутий окомір (лінійний, пло–щинний, об’єму);
- вміння розподіляти й швидко переключати увагу;
- добра зорова пам’ять;
- схильність до роботи з технікою.
Медичні протипоказання
Робота не рекомендується людям, що мають захворюваня:
- серцево-судинної системи з вираженою патологією;
- зниження гостроти зору;
- звуження полів зору;
- порушення бінокулярности й сприйняття кольору;
- хронічні хвороби вуха зі зниженням функції; порушення вестибулярного апарату;
- яскраво виражену патологію опорно-рухового апарату, що ускладнює рух;
- тим, хто страждає на бронхіальну астму.
Сфера професійного використання
Будівництво. Розкопки. Працює на будівництві автомобільних шляхів і залізниць, водних каналів, земляних дамб, траншів для підземних комунікацій тощо; керує машиною на базі колісного або гусеничного трактора, обладнаного відвалом (ножем), ковшом.
Споріднені професії:
- водій вантажних машин;
- машиніст грейдера причіпного;
- машиніст копра;
- машиніст скрепера;
- машиніст екскаватора;
- тракторист.