Касир в банку – це працівник, який завідує прийомом і видачею грошей, цінних паперів, управляє грошовою касою, продає квитки. Назва професії прийшло до нас із Західної Європи, де, в свою чергу, вона взяла початок від італійського слова cassa – «ящик». Залежно від специфіки роботи, виділяються банківські касири, валютні касири, продавці-касири, працівники квиткових кас, касири-бухгалтери.
Коротка історія професії
Ще з давніх-давен існувала традиція в невеликій групі людей призначати відповідального за зберігання грошових коштів. У Древній Русі існувала посада «казначея» – людини, що зберігала скарбницю приватних осіб, бояр і князів. У сучасному вигляді посада касира з’явилася в кінці ХІХ століття з винаходом перших контрольно-касових машин і швидко набула широкого поширення, що було пов’язано з розвитком великих міст і торгівлі.
Так професія «касир банку» зародилася у надрах банківської справи. У давнину усіх, хто цим займався називали банкірами. З розвитком торгівлі та грошових оборотів з’явилася група людей, які займалися розміном грошей, значення і багатство яких постійно зростало разом з політикою і могутністю держави.
Під впливом науково-технічного прогресу професія касира зазнала значних змін. Нині існують пристрої для рахування і сортування грошей, детектори валют. На зміну рахівницям прийшли калькулятори і персональні комп’ютери, розрахунки здійснюються за допомогою сучасних технічних засобів.
Характер роботи
Праця касира (в банку) ручна з елементами механізованої. Присутній вимушений швидкий темп роботи, одиничне виробництво.
Робота касира в банку відноситься до напруженої розумової праці, значною мірою пов’язана з роботою на персональному комп’ютері та спілкуванні з клієнтами банку. Для неї характерні значні емоційно-психічні навантаження, отже на касира лягає велика відповідальність за зберігання грошей і цінностей, за збитки у разі невмисних дій або недбалого ставлення до своїх обов’язків, відповідальність за провинність щодо оформлення документів.
Касир повинен знати:
– нормативно-методичні матеріали щодо ведення касових операцій;
– форми касових і банківських документів;
– правила приймання, видачі, обліку і зберігання грошових сум і цінних паперів;
– порядок оформлення прибуткових і видаткових документів;
– ліміти залишків готівки в касі, правила забезпечення їх зберігання;
– порядок складання касової звітності;
– перелік інформації, що становить службову таємницю або носить конфіденційний характер.
Повинен уміти:
– виконувати операції з приймання грошей, визначення справжності та платіжності грошей, перерахування, обліку, сортування, зберігання, видачі готівки та інших цінностей згідно з нормативно-методичними документами;
– сортувати грошові білети і монети за номіналами, а також на придатні та непридатні для обігу, виявляти фальшиві, старі, пошкоджені грошові білети й монети;
– формувати, упаковувати, оформляти грошові білети й монети згідно з інструкцією про емісійно-касову роботу;
– обмінювати пошкоджені грошові білети й монети;
– складати касову звітність.
Умови роботи. Робота касира банку пов’язана з великими навантаженнями зору, а також з постійним емоційно-психологічним напруженням.
Ринок праці. Галузеві та регіональні потреби господарств та банківських структур щодо відповідної професії постійні, у зв’язку з розвитком в Україні банківської діяльності. Ризик безробіття – мінімальний.
Освітня підготовка. Професію касира (в банку) можна отримати у професійних навчальних закладах різної форми власності.
Необхідною умовою для опанування цією професією є загальна середня освіта.
Термін навчання у професійно-технічних навчальних закладах на базі 9-ти класів –
3 роки, 11 класів – 1 рік.
Медичні обмеження. Професія протипоказана людям, які страждають на:
– захворювання центральної нервової системи,
– захворювання слуху і зору,
– захворювання шкіри,
– захворювання опорно-рухового апарату,
– захворюванням легенів.
Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей:
– схильність до роботи з цифрами та знаковими системами,
– професія більше підходить людям, які добре почуваються у світі абстракцій та математичної логіки, яким подобається працювати з документами та грошовими знаками,
– стриманість,
– ввічливість,
– терпіння,
– самоконтроль,
– добра вольова регуляція психічних процесів.
Робота касира банку суто індивідуальна, йому доводиться постійно спілкуватися з клієнтами, тому йому повинні бути притаманні такі властивості, як схильність до роботи з цифрами та знаковими системами, стриманість, ввічливість, терпіння, висока самодисципліна, акуратність. Ці риси викликають повагу і задоволеність працею касира з боку клієнтів.
Поняття «комерційної таємниці» тісно пов’язане з порядністю банківського працівника. Розмови про виробничі справи, залишення фінансових документів без нагляду або винесення їх за межі службових приміщень, а над усе передача їх стороннім особам для нього неприпустимі.
Перспективи. Заробітна плата касира досить висока. У державних структурах її рівень визначається відповідно до штатного розкладу. У приватному секторі вона обумовлюється контрактом, що складається під час прийому на роботу.
Вірогідність працевлаштування за спеціальністю «касир банку» після закінчення навчання – висока. Ризик безробіття – мінімальний.
Споріднені професії: касир на підприємствах, установах, організаціях; контролер-касир ощадного банку; касир багажний, квитковий, товарний; касир обмінних пунктів.
Сповіщення:Касир у банку | Proforientator.info