Посада касира – одна із найпоширеніших. Вона є на більшості підприємств, організацій та установ. Касир здійснює прийом, облік, видачу та зберігання грошових коштів і цінних паперів, забезпечує їх збереження, оформляє документи та отримує грошові кошти в установах банку, веде касову книгу на основі прибуткових і витратних документів.
Усі касові операції оформляються особливими первинними документами: прибутковими, видатковими касовими ордерами, платіжними відомостями, рахунками і т. д. У багатьох випадках обов’язки касира не обмежуються веденням касових готівкових операцій. Їм нерідко доручають передавати до банку або отримувати розрахунково-платіжні документи. Тому досвідченні касири добре знайомі з правилами ведення не тільки касових, а й банківських операцій, у тому числі з правилами оформлення безготівкових розрахунків.
Історія виникнення професії касир тісно пов’язана з розвитком обліку в Середньовіччі в Англії. Тут була розвинена система обліку касових операцій. Велися книги, де в одній частині записувався прихід, у другій – витрати. Перший примірник зберігався у касира, другий – у бухгалтера.
Ера автоматизації та обліку роздрібних операцій розпочалась з 1875 року, коли Девід Браун отримав патент на «апарат для транспортування товарів, готівкових коштів та інших невеликих вантажів».
Перший механічний касовий апарат був винайдений Джеймсом Рітті після громадянської війни в США. Він був власником салону в Дейтоні, штат Огайо, США, і хотів зупинити шахрайство співробітників. Рітті винайшов Модель I у 1879 році, побачивши пристрій, який розраховував оберти гребного гвинта на пароплаві.
Касир несе повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним грошових коштів і цінностей, за нанесену шкоду як в результаті навмисного, так і через недбайливе й недобросовісне відношення до своїх обов’язків.
Фахівець повинен відповідати наступним індивідуально-психологічним особливостям касира:
– здатність зберігати витримку у будь-якій ситуації;
– стійка увага;
– добра довгострокова й короткочасна оперативна пам’ять;
– арифметичні здібності;
– чітка дикція;
– спостережливість; чіткість і акуратність;
– чесність, товариськість.
Діяльність не рекомендується людям, які страждають на захворювання органів дихання (бронхіальна астма, туберкульоз тощо), серцево-судинної системи (порок серця, гіпертонія тощо), нервової системи (неврози, менінгіт, пухлини).
Працюють касири в різних за розміром організаціях, на підприємствах, в установах усіх форм власності. Навички спілкування з людьми, широкий кругозір, толерантність, знання права, економіки, бухгалтерського обліку, психології надають широкі можливості для професійного зростання та подальшої кар’єри.
Матеріал із сайту http://trud.gov.ua