Кабельник – професія, яка потрібна буде завжди! З цими фахівцями ми стикаємося, коли виникають якісь проблеми зі зв’язком, будь-то ТВ, телефон або Інтернет. Тому що завдання кабельника – відновити контакт між абонентом і продавцем телекомунікаційних послуг.
Зв’язок – справа складна і відповідальна, необхідна для функціонування промислових підприємств, транспорту і держустанов. Кожна сфера має свої нюанси, достатньо згадати про урядового зв’язку і спеціальних технічних службах, які нею завідують.
Професія кабельника дуже популярна в країнах, де широко поширено кабельне телебачення. Якщо раніше основним їх заняттям було відновлення телефонних і телеграфних ліній, то в XXI столітті вони обслуговують локальні мережі та провідний Інтернет. Технології не стоять на місці, з’являються вже і бездротові способи доставки медіаконтенту, але телефонний кабель і «вита пара» надовго залишаться головним і самим надійним провідником інформації. Швидкий розвиток у великих містах Інтернет-провайдерів, приватних телефонних компаній і конкуренція між ними забезпечує постійний попит на кабельників. Крім того, встановити системи супутникового ТБ також неможливо без цих фахівців.
Новим поштовхом в популяризації професії кабельника стало застосування емальованих проводів нормальної і підвищеної нагрівостійкості, проводів підвищеної нагрівостійкості зі скловолокнистої та іншими видами ізоляції, оптичноволоконних кабелів.
Основні функції працівників цієї професії:
- експлуатаційно-технічне обслуговування кабелів;
- усунення пошкоджень симетричних і малогабаритних коаксіальних кабелів;
- монтування боксів та інших кінцевих кабельних пристроїв;
- виконання робіт з улаштування заземлень, проведення планових і контрольних вимірів електричних характеристик кабельних ліній, проведення огляду трас кабельних ліній, проведення вимірювання кабелів оцінки небезпеки і захищеності від корозії визначення траси кабелів за допомогою кабелю шукача;
- виконання робіт з фіксації трас кабелю.
Характер роботи
До робіт, які виконує кабельник-спаювальник відносяться:
– технічне обслуговування і ремонт кабелів;
– участь в експлуатаційнім та технічним обслуговувані ;
– участь в огляді, поточному і капітальному ремонті кабельних споруд;
– перевірка кабелів, усунення пошкоджень кабелів;
– перевірка оглядових пристроїв і шахт;
– визначення кабельних трас за допомогою технічної документації та трасопошукових пристроїв;
– роботи з кабельними масами, припоями, паяльними лампами газовими горілками;
– монтаж коаксіальних, симетричних та волоконно-оптичних кабелів;
– монтаж розподільчих шаф, боксів та інших кінцевих пристроїв;
– вимірювання кабелю змінним струмом;
– монтаж телефонних кабелів ємністю до 2400 пар ручним та механізованим способами;
– ремонт абонентських та лiнiйних кабельних мереж, ремонт телефонних апаратів, дiодних приставок, АВН. Продзвонка кабелів, вимірювання кабелю, визначення місця пошкодження кабелю, відбивання прокладання траси кабелю, монтаж муфт, зрощування багатопарних кабелів, вимірювання шлейфу, підключення Інтернету, робота з силовими фідерними кабелями, ремонт радiотехнiки, робота на висотних мережах ПМ, пiдвiшування кабелів, підключення трансформаторів, монтаж, демонтаж ЛС.
Умови роботи
Діяльність кабельника-спаювальника передбачає фізичні навантаження. Так як професія пов’язана з певним ризиком, працювати за фахом можна лише з 18 років. Головними факторами ризику є електрострум, магістральні лінії (висока напруга на них і можлива робота на висоті), операції з газовими балонами і гарячими заливальних масами. Забезпечувати зв’язок – заняття для сильних і відважних людей!
Ринок праці
Кабельники-спаювальники мають можливість працювати на багатьох підприємствах, які пов’язані з прокладкою та монтажем кабелю. Як правило, кабельники-спаювальники можуть отримати запрошення на роботу від тих підприємств, де проходили навчальну практику. Зазвичай це ПАТ «Укртелеком» або «Інтертелеком».
Існує також безліч локальних інтернет-провайдерів, які потребують кваліфікованих кадрах для розширення комп’ютерних мереж (ІСП «Шторм», ПП «Воля», АТ «Київстар»).
Медичні обмеження
Робота кабельника – це важкі фізичні навантаження, а тому кабельнику потрібно мати добре здоров’я і не мати протипоказань:
- серцево-судинних захворювань;
- поганого зору;
- хвороб кистей рук;
- нервово-психічні розлади;
- судоми, втрати свідомості;
- вестибулярні розлади, порушення відчуття рівноваги;
- виражені фізичні недоліки.
Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей кабельника–спаювальника
– комунікабельність;
– психічна активність;
– організованість та самостійність в роботі;
– емоційна врівноваженість;
– охайність в роботі;
– адаптація до умов праці.
Перспективи
Кабельники потрібні не тільки для підтримки апаратури в робочому стані під час експлуатації. З кожним роком зростають обсяги будівництва, і на об’єктах потрібні молоді майстри. Звичайні завдання для кабельника-спаювальника – прокладання повітряних ліній, проводка телефонних ліній в монтажних колодязях, монтаж станційного обладнання, кріплення муфт, пошук ушкоджень і ремонт кабельних ліній, перевірка з’єднань. А також встановлення антен-тарілок супутникового ТБ, робота зі складним обладнанням для тестування кабелів, настроювання магістрального підсилювача, вимірювання рівня сигналу. Середня зарплата такого фахівця – від $500.
Професіонали з достатнім стажем, що розбираються в сучасному обладнанні локальних мереж, здатні виконувати роботи будь-якої складності, отримують зарплату від $850 на місяць. Самим вмілим майстрам присвоюють вищий 7-й розряд, і про таких людей ходять легенди.
Споріднені професії
– Електромонтер станційного устаткування телефонного зв’язку;
– Електромонтер лінійних споруд електрозв’язку та проводового мовлення;
– Електромонтажник з кабельних мереж;
– Монтажник устаткування зв’язку;
– Монтажник зв’язку-кабельник;
– Монтажник зв’язку-спаювальник.