На підприємствах машинобудування і металообробки виконує заточку та доведення металорізального інструменту з використанням універсальних і спеціалізованих заточувальних верстатів. За допомогою спеціальних пристроїв і шаблонів встановлює на верстаті оброблюваний інструмент.
Залежно від матеріалу і характеру ріжучої поверхні підбирає режим роботи верстата, марку шліфувального кола, мастильні та охолоджуючі рідини. Виконує заточування. Спираючись на зорову і слухову інформацію, контролює роботу заточувального верстата.
Заточник 5 розряду проводить необхідні розрахунки і самостійно налагоджує заточувальні верстати. Використовує механічне, напівавтоматичне і автоматичне обладнання, вимірювальні інструменти. Працює в приміщенні, в умовах підвищеного шуму, несприятливою повітряного середовища (пил, пари мастильно-охолоджуючих рідин). Професія має 2-5 розряди.
Повинен знати
Основи геометрії, фізики, хімії, електротехніки, креслення, матеріалознавства; призначення та умови застосування універсального та спеціалізованого обладнання; прийоми та способи заточування металорізального інструменту; характеристики шліфувальних кругів; систему допусків і посадок, класи точності і чистоти обробки.
Професійно важливі якості
- нормальна гострота зору і слуху;
- тонка м’язова чутливість;
- швидка зорово-моторна реакція;
- точна зорово-рухова координація (на рівні рухів рук);
- здатність до тривалої концентрації уваги;
- гарна образна пам’ять;
- наочно-образне мислення.
Медичні протипоказання
- захворювання серцево-судинної системи (серцева недостатність, пороки серця);
- захворювання опорно-рухового апарату, що обмежують рухливість рук;
- захворювання нервової системи (менінгіт, непритомність);
- захворювання органів зору та слуху (знижена гострота зору і слуху);
- захворювання шкіри з локалізацією на кистях рук (дерматити, екзема).
Шляхи отримання професії
Коледж, курси.
Матеріал із сайту – http://trud.gov.ua