Меню Закрити

Експерт з якості

himicheskoe-issledovanie20Особливості професії

Купуючи ту чи іншу річ, ми уважно її розглядаємо, вертимо в руках, а іноді й принюхиваемся. Але ми не можемо виявити всі приховані дефекти, з’ясувати хімічний склад предмета, переконатися в безпеці і визначити, чи відповідає майбутня покупка своїй ціні на всі 100%.

Відповіді на ці питання шукають експерти з якості за допомогою спеціальних експертиз, які проводяться задовго до того, як товар потрапив до нас у руки.

Усі товари, що надходять на прилавки магазинів або аптек повинні бути безпечні для здоров’я – це, по-перше. А по-друге, їх властивості зобов’язані відповідати тому, що написано на етикетках.

Якщо у сорочки на ярлику написано 80% бавовни і 20% поліестеру, то має бути саме так, а ніяк інакше. Хоча трапляється і рівно навпаки, контролююча організація вибірково перевіряє партію сорочок і фахівець виявляє нахабну підміну: бавовни тільки 20%, а інші 80% – суцільний поліестер. Щоб зробити це відкриття, досить роздивитися волокна тканини під мікроскопом. Партію товару з брехливими ярликами безжально вилучають з продажу.

З іншого боку, якщо виробник сам прагне до найвищих стандартів, він теж перевіряє якість своєї продукції. Наприклад, щоб переконатися у міцності крісел-качалок потрібно взяти одне крісло і помістити в випробувальний стенд. Там за допомогою спеціального вантажу фахівці будуть імітувати багаторазове саджання в крісло і розгойдування. Навіть дверцята шаф піддають багаторазовій перевірці, відкриваючи та закриваючи їх по 20 000 разів. Таким чином експерт переконується, що і конструкція, і матеріали досить надійні.

Склад продуктів харчування та ліків перевіряють в хімічних лабораторіях.

Надійність роботи кавоварки або пилососа – в лабораторіях, де є можливості для перевірки механічної та електронної частини.

Як бачимо, кожному товару потрібна своя особлива технологія перевірки, а отже, і відповідна лабораторія.

Але експертиза буває не тільки лабораторною. Щоб видати заводу сертифікат на його продукцію, доводиться провести аналіз виробництва. Наприклад, завод хоче отримати сертифікат на продукцію, що випускається. Щоб переконатися, що вимоги до якості не порушені на жодному етапі виробництва, експерти виїжджають на завод і перевіряють все на місці.

Кожен експерт спеціалізується на певній групі товарів. При цьому він розбирається в ній досконально і може оцінити і конструкцію, і матеріали, і функціонування.

Експерт керує випробуваннями і намічає алгоритм перевірки. Він же може займатися і безпосередньо випробуваннями, якщо для них потрібна кваліфікація високого рівня. В інших випадках випробуваннями займається технік-випробувач.

Результати випробувань заносяться в спеціальну документацію. За ними експерт приймає рішення, чи можна даний продукт допускати до продажу.

У цій професії є щось спільне з професією контролера відділу технічного контролю (ВТК). Однак ВТК – це завжди відділ у складі виробничого підприємства, і для роботи контролеру ВТК достатньо початкової професійної освіти.

Робоче місце

Експерти з якості споживчих товарів працюють в бюро товарних експертиз при Торгово-промисловій палаті, де захищають інтереси споживачів. Незалежні експерти працюють в центрах стандартизації, метрології та сертифікації.

Крім того, вони можуть працювати інженерами на заводах, де стежать за якістю продукції, і в торгівлі товарознавцями-експертами.

Важливі якості

Професія експерта з якості продукції передбачає відповідальність, неупередженість, незалежність, принциповість, чесність.

А також уважність до деталей, схильність до копіткої праці, гарну пам’ять, гарний зір і сприйняття кольорів.

Знання та навички

Експерт повинен знати технологію перевірки якості продукції, на якій він спеціалізується. Йому необхідні знання у галузі фізики, хімії, матеріалознавства та ін. дисциплін, залежно від спеціалізації.

Також потрібно знати нормативи з досліджуваних товарів, вміти користуватися обладнанням для проведення експертиз.

Де вчать

Для роботи в якості виконавця достатньо закінчити коледж чи технікум.

Для роботи інженерного рівня потрібно закінчити технологічний факультет вишу. Від напрямку вишу залежить напрямок експертиз, які буде проводити фахівець.

Здобувши вищу технічну освіту, необхідно пропрацювати не менше 3 років фахівцем на заводі.

Тільки після цього можна пройти атестацію та отримати звання експерта.

Матеріал із сайту – http://trud.gov.ua