Меню Закрити

Електрослюсар підземний

1345970513_shahterЕлектрослюсар підземний – шахтарська професія, ключова фігура в підтримці працездатності шахти.

Характер роботи

Трудовий процес електрослюсаря підземного включає складний моніторинг виробничого процесу, аналіз аварійних ситуацій, пов‘язаних з поломками різного обладнання, яке розміщується на значній відстані, швидку ліквідацію поломок, дотримання планів профілактичних ремонтів апаратури і механізмів.

Електрослюсар підземний проводить монтаж, демонтаж, ремонт, налагодження, випробування; здає в експлуатацію та технічне обслуговування машини, механізми та інше обладнання, застосовуване в очисних, підготовчих вибоях, машин типу ―Хаусхер на ремонті гірничих виробок, вулканізаторів типу ―ВШ-1А, підіймальних машин (лебідок) з діаметром барабана більше 1000 мм, стаціонарних водовідливних установок, вуглесосних установок, центральних гідропідйомів, стрічкових конвеєрів з шириною стрічки понад 900 мм; шахтових холодильних установок, завантажувальних пристроїв скіпових підйомів, вантажолюдських монорейкових і канатних доріг, самохідних вагонеток, обладнання високовольтних підстанцій, дільничного пилогазового захисту та температури повітря, високочастотних установок зв‘язку і аварійного сповіщення, тягових і перетворювальних підстанцій, зарядних пристроїв, засобів сигналізації та освітлення, розподільних абонентських кабельних та телефонних мереж, розподільних шаф і коробок, прохідних муфт, телефонних апаратів, тролейних мереж. Проводить заряджання акумуляторних батарей з встановленням їх на зарядні столи і електровоз; перевірку стану акумуляторних батарей; доливання або заміну електроліту. Виконує роботи відповідно до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) з додержанням норм безпечної експлуатації електроустановок в обсязі вимог до III групи з електробезпеки. Перевіряє, ремонтує та налагоджує дихальну апаратуру РВЛ-1 і Р-34. Виконує стропальні і такелажні роботи під час монтажу та ремонту обладнання, оброблення, з‘єднання та зварювання стиків гумово-тросових стрічок, обслуговування та ремонт електричних пресів. Перевіряє час спрацювання апаратів захисту при витіканні струму на землю; перевіряє та налагоджує величини вставки максимального струмового захисту фідерних автоматів і пускачів, ремонт та випробування посудин і трубопроводів, що працюють під тиском. Проводить електрозварювальні роботи в стовбурах. Виконує інші роботи під керівництвом електрослюсаря вищої кваліфікації.

Повинен знати: конструкцію, технічні характеристики та принцип роботи обслуговуваних машин, механізмів та іншого обладнання; правила випробування машин і механізмів; основи електротехніки; класифікацію кабелів та електротехнічних матеріалів; правила вимірювання та випробування ізоляції, ємкості та електричного опору кабелів; способи відновлення деталей; допустимі навантаження на працюючі деталі, вузли і механізми; профілактичні заходи щодо запобігання поломок і аварій; технічні умови на ремонт, випробування та здавання обладнання; правила вмикання і вимикання струму високої напруги; комутацію електропідстанцій; розрахунок та вибір проводів і кабелів; порядок монтажу силових електроапаратів; вимоги до монтажу, регулювання, прийняття та випробування монтованого обладнання машин, механізмів, правила і способи проведення цих робіт; будову і правила технічної експлуатації високовольтних електроустановок; технологію виготовлення гумово-тросових стрічок, зчалювання і варіння стиків, властивості гуми і клеїв.

Умови роботи

Різниця між професіями електрослюсаря і звичайного електрика полягає в різних умовах роботи. Електрослюсар підземний змушений працювати в обмеженому просторі, при підвищеній вологості, сильній запиленості та у вибухонебезпечному навколишньому середовищу.

Помилка в діях електрослюсаря може привести до смерті не тільки його самого, а й до групового нещасного випадку. Крім того, на електрослюсаря покладено обов’язки і просто слюсаря. Потрібно вміти швидко відрегулювати конічну передачу, визначити знос підшипників і зубів шестерних передач. Знати машини і механізми, використовувані на ділянці, уміти їх монтувати, демонтувати і проводити регулювання. Підземний електрослюсар буває двох видів: дільничний електрослюсар і власне підземний електрик. У процесі роботи на електрослюсаря підземного можуть впливати такі небезпечні і шкідливі фізичні виробничі фактори:

– машини і механізми, що рухаються;

– підвищений рівень шуму і вібрації на робочому місці;

– недостатня освітленість робочої зони;

– роботи на висоті;

– підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;

– гірничі породи, що обвалюються;

– підвищена напруга електричного поля;

– прориви пливуна або води;

– гострі краї, задирки на поверхнях заготовок і устаткування.

Ринок праці

Сучасна шахта обладнана безліччю машин і механізмів, контрольно-вимірювальними приладами, пристроями, і вони вимагають систематичного обслуговування, поточного або аварійного ремонту. Тому найрозповсюдженішою шахтарською професією є «Електрослюсар підземний». Зараз на високомеханізованих і автоматизованих шахтах майже 20% численності всіх працюючих складають електрослюсарі. Тому що навіть найретельнішим чином виготовлена машина, що володіє високою надійністю, має потребу в технічному обслуговуванні і ремонті, основний обсяг якого виконують електрослюсарі.

Неухильно збільшується абсолютна чисельність використовуваного устаткування, а виходить, і загальні обсяги ремонтних робіт. Так, у вугільній промисловості вже 70% видобутку забезпечують механізовані комплекси, і всі основні процеси виконують машини. Росте складність машин і апаратури автоматики, що також вимагає ремонту.

Освітня підготовка 

Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.

Медичні обмеження

Професія шахтаря складна й одноманітна, вона потребує міцного фізичного здоров’я. Категорично не підходить людям, що бояться закритого простору і мають проблеми з легенями.

Вимоги до індивідуальнопсихологічних особливостей

Оцінка професійної значущості психофізіологічних і психологічних якостей підземного електрослюсаря здійснюється на основі розробки аналітичного графіка професії з урахуванням міри відповідальності функцій і якостей, наслідків їх незадовільної реалізації і кількісного завантаження в процесі трудової діяльності.

Перспективи

Щоб залучити робітників до цієї нелегкої праці, їм пропонують підвищену оплату й різні соціальні пільги, а також ранній вихід на пенсію. Ця робота – для мужніх представників сильної статі.

На сьогодні професію шахтаря складно назвати перспективною. Якщо шахтар має риси лідера і це помітили, може стати керівником бригади, піднятися адміністративними сходами. Шахтарська праця в Україні сьогодні оцінюється досить високо 2500-4500 грн.

Плюси

Висока зарплата, ранній вихід на пенсію, пільги.

Мінуси

Підвищений ризик для життя і здоров’я, необхідність постійно перебувати у некомфортних умовах, важка одноманітна робота.

Споріднені професії

  • Електрослюсар підземний
  • Машиніст підземних установок
  • Гірник очисного забою
  • Оббирач гірничих виробок
  • Прохідник гірничих схилів
  • Гірник з ремонту гірничих виробок
  • Гірничомонтажник підземний
  • Машиніст гірничих виїмкових машин
  • Машиніст конвеєра
  • Експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання та автоматичних пристрої.