Меню Закрити

Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж

Air Conditioning Repair

Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж – це робітник, який на будівництві виконує роботи під час монтажу та демонтажу освітлювальних проводок і мереж.

Коротка історія професії

Професія електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж зародилася у Франції. Слово «монтаж» походить від французького «montage», що означає підйом, установлення, складання, або «monter» – піднімати.

Історія професії розпочалась, коли людина навчилася виробляти і використовувати електричну енергію. Усе це стало можливим завдяки відкриттям та винаходам багатьох вчених , винахідників та інженерів, які жили і працювали в різних країнах минулих століть.

В 1872 році О.Лодигін та Т.Едісон (незалежно один від одного) створили лампу розжарювання, а сучасне життя не можна навіть уявити без електричного освітлення та побутових приладів. Самих тільки ламп нараховується не один десяток: це лампи розжарювання, люмінесцентні, ртутні, автомобільні, сигнальні, прожекторні, а також багато інших джерел світла. Потужність штучних джерел світла міняється від долі вата до сотні кіловат.

Перші в історії електромонтажні роботи були зафіксовані саме у Франції в XIX ст.

В Україні професія електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж виникла в 50-х роках під час розвитку бурхливого індустріального та житлово-побутового будівництва.

Характер роботи

Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж здійснює всі види електромонтажних робіт з проведення освітлення, заряджає і монтує освітлювачі, сигнальні прилади, прокладає кабелі та повітряні мережі зовнішнього освітлення.

Встановлює електродвигуни, пускоругулюючу апаратуру, розподільні щити, забезпечує заземлення, випробовує якість і ізоляцію електричних пристроїв.

Кінцевою метою роботи бригади електромонтажників з освітлення та освітлювальних мереж є складання електроосвітлювальної установки, підключення її до електричної мережі та забезпечення освітлення відповідно до вимог проектної документації.

Повинен знати: основи будови електроустаткування, що монтується, та мереж.

Способи вимірювання опори ізоляції. Електричні схеми середньої складності. Способи з‘єднання, оброблення кінців та приєднання проводів і кабелів усіх марок перерізом до 70кв/мм. Способи маркування стальних і пластмасових труб та кабелів. Правила переміщення вантажів. Будову та способи користування механізованим такелажним обладнанням. Будову монтажно-поршневих пістолетів, порохових пресів та правила догляду за ними. Правила комплектування матеріалів та обладнання для виконання електромонтажних робіт у промислових будовах та інженерних спорудах.

Повинен уміти: з‘єднувати, обрамляти кінці та приєднувати проводи, жили кабелів до 70 мм всіма способами. Установлювати захисні пристрої, кожухи та загорожі. Маркувати прокладені труби, кабелі та відводи. Закріплювати конструкції та апарати за допомогою монтажно – поршневого пістолета. Опресовувати наконечник та сполучати труби пороховими пресами. Установлювати труби та металеві опорні конструкції. Закріплювати конструкції приклеюванням. Установлювати конструкції для тросових проводок. Прокладати сталеві та пластмасові труби у борознах, по підлозі, стінах, формах та колонах. Прокладати кабельні лотки та перфоровані монтажні кабелі. Комплектувати матеріали та устаткування для виконання електромонтажних робіт у промислових та інженерних спорудах. Розмічати та прокладати проводи усіх видів і марок перерізом до 70 мм. Прокладати проводи у трубах усіх видів. Прокладати металеві рукава, заряджати та встановлювати світильники, що мають від 7 до 12 ламп. Установлювати прожектори, сигнальні прилади та апарати. Прокладати кабелі освітлювальних проводів. Установлювати одиночні короби для монтажу світильників. Монтувати трифазні розетки. Продзвонювати кабелі та проводи.

Умови роботи

Електромонтажник здійснює діяльність як в приміщенні, так і поза ним. При вступі на роботу, в першу чергу, оцінюють фізичну форму, витривалість і розвинене відчуття рівноваги майбутнього робітника. Специфіка їх діяльності вимагає від них гнучкості, координації рухів кистей і пальців рук, гарний зір і розрізнення кольорів, високий рівень розвитку образного і наочно-дієвого мислення. Непоодинокі в роботі фахівця цієї області позаштатні ситуації, де необхідно приймати швидкі та ефективні рішення.

Ринок праці

Ця професія надзвичайно розповсюджена, складна і відповідальна. Потреба в електромонтажниках дуже велика. Професія має сталий попит на ринку праці.

Вимоги до індивідуальнопсихологічних особливостей

Велике значення в роботі мають:

 • · зорова моторна координація та розвинутий окомір,
 • · висока концентрація уваги,
 • · швидкість реакції,
 • · хороша координація кистей рук,
 • · обережність та спостережливість,
 • · відповідальність,
 • · зібраність та кмітливість.

Медичні протипоказання

Основне навантаження під час робіт припадає на зоровий та слуховий аналізатори, вестибулярний та опорно-руховий апарати. Тому основними медичними протипоказаннями до виконання функціональних обов‘язків електромонтажником, а також здобуття цієї професії, є:

захворювання серцево-судинної, дихальної систем;

 • · нервово-психічні розлади;
 • · судоми, втрати свідомості, вживання наркотиків, залежність від алкоголю;
 • · порушення зору, дальтонізм, розлади слуху;
 • · вестибулярні розлади, порушення відчуття рівноваги, тремтіння рук, розлади координації рухів;
 • · боязнь висоти;
 • · захворювання хребта, суглобів або нижніх кінцівок;
 • · хронічні інфекційні захворювання, алергії, шкірні захворювання;
 • · виражені фізичні недоліки.

Освітня підготовка. Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.

Перспективи

Ризик безробіття у електромонтажників мінімальний і пов‘язаний перш за все з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи. Висококваліфіковані електромонтажники, які володіють суміжними професіями, мають більші шанси щодо працевлаштування, в тому числі в порядку міждержавного обміну робочою силою.