Меню Закрити

Генний інженер

Генный-инженер-400x400Генна інженерія — це біотехнологічний прийом, спрямований на конструювання рекомбінантних молекул ДНК на основі ДНК, взятої з різних джерел.
Це професія майбутнього.

Методи

Генна інженерія ґрунтується на молекулярній біології, яка дає можливість вносити зміни в молекулярну взаємодію основних біоло-гічних молекул у клітині й поза нею.

Біологи оволоділи методами, які дають можливість маніпулювати біологічними молекулами, досліджувати і змінювати їхню структуру. За рахунок змін в основних біологічних молекулах ДНК є можливість створювати варіанти живих систем, які не виникають в результаті природної еволюції.

Технології одержання рекомбінантних молекул ДНК і клонування (розмноження) генів передували методи, за допомогою яких молекулу ДНК розщеплюють на фрагменти, модифікують і знову реконструюють в одне ціле. При цьому мають багато копій цієї молекули. Потім, використовуючи цю рекомбінантну молекулу, можна синтезувати молекули РНК і одержати білок з певними якостями і властивостями.

Специфіка 

Генні інженери мають справу переважно з рослинами та тваринами, яким пересаджують потрібні гени для одержання нових властивостей. Наприклад, генетики вивели банани, які виробляють вакцину проти поліомієліту, і картоплю, яка захищає від гепатиту. Генні інженери вчаться поліпшувати породу тварин, використовувати їх для промислового виробництва білків і вирощування людських органів і тканин для трансплантації.

Що треба знати та вміти

Генна інженерія – це розділ молекулярної біології, прикладна молекулярна генетика, завданням якої є конструювання нових, не існуючих у природі сполучень генів. Основне вміння – розмножувати спадкоємний матеріал (ділянки молекул ДНК, гени), а потім переносити ці гени в бактерії, рослини та тварин.

Де вчитися

Профільна освіта – біологічна або медико-біологічна, а найкраща спеціальність – «Генетик», хоча біолог або мікробіолог теж можуть займатися цим напрямком науки. Головне, одержати освіту не в педагогічному виші, інакше в дипломі буде написано «Учитель біології».

Де працювати

У науково-дослідних лабораторіях і НДІ, тут пропонуються посади від лаборантів до старших наукових співробітників і завідувачів лабораторіями. Можна піти з великої науки та стати фермером або агрономом, вирощувати на продаж трансгенні продукти й тварин.