Загальна характеристика професії
Верстка – це складання сторінок книжки, газети, журналу з набраних рядків, заголовків, ілюстрацій. Це складання відбувається відповідно до заздалегідь затвердженого макету (схемі) видання і є складовою частиною додрукарського процесу. У найпростішому випадку верстка – це просто набір тексту на комп’ютері. Звичайно, може здатися, що цим може займатися кожен, але є галузь людської діяльності, де потрібні саме фахівці-верстальники. Ця галузь – поліграфія, або випуск друкованої продукції.
Посадові обов’язки
В книжкових виданнях існують приблизно кілька десятків загальноприйнятих правил розташування та оформлення тексту. Так, наприклад, на одній сторінці повинно бути не більше трьох видів різних шрифтів, відступ першого рядка має бути не довше, ніж закінчення останньої, один фрагмент тексту може бути виділено не більше ніж одним способом і т.п. У виданнях газетного формату ці правила, звичайно, не дотримуються. Крім цього, у кожному виданні існують інші, обов’язкові для нього одного правила.
По суті, верстальник – одна з початкових посад, з якої багато людей починають свою роботу в галузі поліграфії. На більш ранній стадії знаходиться просто набирач на ПК, утім, ці посади часто поєднуються. Велика кількість фахівців у галузі поліграфічного дизайну починали свою діяльність саме верстальниками. В принципі, провести чітку межу між роботою художника – дизайнера і верстальника складно. Кажуть, що художник-дизайнер працює (саме як художник) у будь-якому виданні лише перші місяці його існування, поки перебуває і затверджується його індивідуальний стиль, коли розробляється художня концепція видання. Маючи поліграфічну освіту (а часто і без неї), досвідчений верстальник цілком може претендувати на посаду технічного редактора чи відповідального за випуск видання. Точніше кажучи, до обов’язків верстальника не входить складання оригінал-макетів, робота з малюнками і фотографіями, але верстальник з великим досвідом роботи, як правило, цілком здатний підмінити і макетника, і дизайнера.
Кваліфікаційні вимоги
Серед верстальників багато випускників технічних вузів, які добре знаються на комп’ютерній техніці. У невеликих виданнях поряд з версткою такий фахівець бере на себе і технічне обслуговування комп’ютерного парку. Фахівцю відомо, що, починаючи з деякої кількості сторінок (15-20), з документом простіше працювати не в найвідомішому редакторі Word, а в іншому – наприклад, у PageMaker. Існує деякий «джентльменський» набір програм, якими повинен володіти спеціаліст з комп’ютерної верстки: видавничі системи QuarkPress, Adobe PageMaker та графічна програма Adobe Illustrator. Треба відзначити, що роботи для поліграфії робляться зазвичай на комп’ютерах платформи Мac (Macintosh), а не РС, з якими звикли працювати більшість користувачів. Фахівцю повинні бути добре знайомі міжплатформенні маніпуляції.
Специфіка професії
Більшість верстальників – випускників технічних вузів, які добре розбираються в комп’ютерній техніці, різних програмах і графічних редакторах. Але для успішної роботи одного цього недостатньо. Верстальник повинен мати творче мислення та художній смак.
Місце роботи
Редакції друкованих видань, рекламні агентства, видавництва, інтернет-сайти.
Особисті якості:
- відповідальність;
- організованість;
- посидючість;
- акуратність.
Кар’єра та зарплата
Верстальник – затребувана та перспективна професія. Експерти ринку праці запевняють, що попит на цих фахівців буде тільки зростати, тому що в країні з кожним роком збільшується обсяг поліграфічної продукції, з’являються нові видавництва.
Заробітна плата фахівця залежить від його професійного досвіду (освіти, знання спеціальних програм й ін.), а також місця роботи. У рекламних агентствах і глянсових журналах верстальники звичайно одержують більше.