Вулканолог – фахівець із вулканології, що займається вивченням вулканів. Вулканологія – наука про причини утворення вулканів, їх розвиток, будову, склад продуктів вивержень і закономірності розміщення на поверхні Землі. Професія вулканолога овіяна духом романтики далеких експедицій і стоїть в одному ряду з такими цікавими професіями, як геолог, геофізик, океанолог. Професія вулканолога вимагає особливих знань, фізичної витривалості і повної самовіддачі.
Особливості професії
Сучасна вулканологія покликана вивчати вулкани не тільки з метою прогнозування їх вивержень, а й використання енергії вулканічного тепла для потреб народного господарства.
Спостереження за діючими вулканами ведеться цілодобово сейсмічними станціями, які фіксують вулканічні землетруси – провісники прийдешніх вивержень. З науковими і практичними цілями вивчаються структури давніх вимерлих вулканів. Ці дослідження дозволяють уявити умови на нашій планеті в період її формування мільярди років тому. Вивчення слідів руху розплавленої лави з жерла вулкана в земну кору дозволяє зрозуміти принцип утворення родовищ корисних копалин – міді, заліза, цинку.
Неоціненна допомога вулканологів в момент виверження вулкана: стежачи за напрямком попільного шлейфу, вивчаючи його хімічний склад, вони видають прогнози метеослужбам і авіадиспетчерам, коригувальним траєкторії польоту літаків. Це забезпечує безпеку польотів місцевих і міжнародних авіаліній.
Вулканологи також вивчають гейзери – фонтануючі джерела гарячої води, які територіально розташовані, як правило, поблизу вулканів.
Плюси та мінуси професії
Плюси
Незважаючи на рідкість професії, вулканологи постійно затребувані і користуються попитом: на землі зареєстровано понад 1000 діючих вулканів.
У цій галузі добре розвинене міжнародне співробітництво. Вулканологи всього світу об’єднаними зусиллями вивчають вулкани, вдосконалюють методику та технології досліджень. Відбувається постійне спілкування та обмін досвідом вулканологів усіх країн світу на Всесвітніх вулканологічних нарадах.
В останні десятиліття стали можливі роботи за грантами навіть серед молодих фахівців-вулканологів.
Як правило, вулкани називають іменами вулканологів, що досліджували їх, – вулкан Іванова, вулкан Кошелева, вулкан Попкова, гейзер Аверьевскій. Є реальна можливість увічнити своє ім’я в назві чергового вулкана або гейзера!
Мінуси
Високий ступінь ризику: вивчення діючих вулканів проходить в умовах підвищеної небезпеки – в оточенні розпеченої лави, задушливих газів і гарячого пилу, постійно наражаючись на небезпеку виверження. Для захисту вулканологи використовують спецодяг – теплоізолюючий одяг і взуття, вкритий шаром алюмінію або іншого металу, що відбиває тепло. На голову надягають захисні каски. Для захисту від отруйних газів призначені протигази та газові маски.
Важливі якості
- фізична витривалість;
- просторова уява;
- аналітичний розум;
- спостережливість;
- увага;
- логічне мислення;
- емоційно-вольова стійкість;
- хороший слух і зір.
Матеріал із сайту http://trud.gov.ua