Виробник художніх виробів з кераміки — фахівець, який виготовляє згідно з керамічної технології гончарні вироби з випаленої гончарної глини: посуд, іграшки, прикраси, сувеніри художні композиції, інші ужиткові вироби тощо.
Коротка історія професії
Вироблення художніх виробів з кераміки тісно пов‘язано з розвитком гончарства, яке виникло в епоху неоліту і знаменувало собою значний крок у розвитку продуктивних сил. Гончарство існувало там, де були придатні для цього глини. Добуту глину очищали від механічних домішок, потім місили, виготовляли з неї вироби, підсушували їх і випалювали. Спочатку вироби ліпили вручну і випалювали на відкритих вогнищах або у звичайних печах.
З винайденням гончарного круга гончарство стало окремим ремеслом. Із часів енеоліту гончарні вироби починають оздоблювати орнаментом, який наносили глиняними кольоровими фарбами.
Гончарство в Україні відоме з кінця мезолітичної доби. Досягло високого розвитку в добу трипільської культури.
Від XVI-XVII століть гончарство безперервно розвивалося, ставши в ХІХ ст. однією з найважливіших галузей української кустарної промисловості. Гончарі продавали свої найрізноманітніші вироби на ярмарках, а часом розвозили у віддалені райони.
Головними районами українського гончарства були:
- Полтавщина — колишні повіти Миргородський, Зіньківський (зокрема, Опішня), Констянтиноградський;
- Чернігівщина — Городнянський (зокрема, Олешня), Ніжинський, Кролевецький, Новгород-Сіверський, Глухівський повіти та інші;
- Київщина — Чигиринський, Черкаський, Уманський повіти;
- Харківщина — Валківський, Охтирський, Ізюмський повіти;
- Східне Поділля — Кам’янецький, Проскурівський, Гайсинський повіти;
- Волинь — гончарство було зосереджене біля Овруча, Корця, Звягеля;
- Херсонщина — біля Цибулева, Павлиша;
- Галичина — на Розточчі (Глинсько, Немирів), Гавареччина (Гаварецька кераміка);
- Гуцульщина, Покуття, зокрема Гуцульська кераміка, тощо.
У сучасному світі гончарні вироби майже повністю замінила набагато дешевша фабрична керамічна, скляна, пластмасова продукція. Гончарні вироби у XXI сторіччі цінують як автентичні народні вироби, колекціонують як сувеніри або витвори мистецтва.
Нині основні центри гончарства — Опішня, Хомутець, Бубнівка, Дибинці, Ічня, Косів.
Громадською організацією «Київське регіональне об’єднання творців родових помість» у рамках проекту відродження старовинних народних промислів створена Школа гончарного мистецтва у Києві.
Сучасне українське гончарство
- Опішня
- Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
- Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів
- Музей гончарного мистецтва О. Г. Луцишина
- Національний архів українського гончарства
- Гончарська Книгозбірня України
- Київська гончарна майстерня
- «Інша кераміка» — сучасне київське гончарство
Характер роботи
Виробник художніх виробів з кераміки – творча та популярна професія, яка вимагає від майстра вміння володіти всіма прийомами ліплення, використовуючи народні художні традиції та сучасні вимоги, починаючи процес від ескізу та завершуючи творчою роботою. Самостійно виконуючи всі підготовчі та завершальні етапи, дотримуючись встановленої технології.
Повинен знати:
- правила пофарбування виробів та поєднання форми із малюнком;
- прийоми художнього розпису; властивості керамічних фарб; зміни кольору глазурі та процес обпалювання;
- основи побудови скульптурних виробів;
- режим термічної обробки виробів із керамічними фарбами, прийоми розробки дизайнерського проекту керамічних виробів, основні техніки графічної та живописної грамоти.
Повинен уміти:
- виготовлювати художні керамічні вироби середньої складності;
- обробляти вироби багатотоновою глазур‘ю, ліпити прості та середньої складності скульптурні вироби, запобігати та уникати дефектів керамічних виробів, проектувати керамічні вироби середньої складності, виконувати живописні та графічні роботи.
Умови роботи
Виробниками художніх виробів з кераміки можуть працювати як жінки, так і чоловіки різного віку.
Виробник художніх виробів з кераміки працює з різними видами глини в приміщеннях, які обладнані гончарними кругами, печами.
Ринок праці
Попит на виробників художніх виробів з кераміки на сучасному ринку праці є високим.
Освітня підготовка. Професію можна здобути у професійно-технічних навчальних закладах. У професійно-технічних училищах, які готують виробників художніх виробів з кераміки, провідними навчальними дисциплінами є: технологія художніх виробів з кераміки, пластична анатомія і ліплення, малюнок і живопис, креслення і перспектива, матеріалознавство, охорона праці, дизайн художніх виробів з кераміки, історія кераміки. Поряд із вивченням цих предметів учні освоюють загальноосвітні дисципліни.
Основи професійних знань, вмінь та навичок майбутні робітники отримують у навчально-виробничих майстернях.
Медичні обмеження
Виробником художніх виробів з кераміки може працювати практично будь-яка здорова людина, але недоцільно опановувати цю професію людям, які мають певні протипоказання, зокрема:
– патологія й деформація опорно-рухового апарату;
– аутоімунні захворювання.
Вимоги до індивідуальних–психологічних особливостей
Кожна професія висуває певні вимоги до індивідуально-психологічних якостей людини.
Професія виробника художніх виробів з кераміки також передбачає певні риси характеру та якості, нахили, вміння: потрібно постійно думати, аналізувати, співставляти, порівнювати, мати добру просторову уяву, точний окомір, не боятись експериментувати, бути творчим, наполегливим, витривалим, терпеливим, добре сприймати кольори.
Перспективи
Навчаючись у ПТНЗ, учні з професії «Виробник художніх виробів з кераміки» набувають фахових знань, умінь і навичок, готуються застосовувати їх у своїй подальшій професійній діяльності.
Під час проходження виробничої практики у керамічних цехах, приватних підприємствах художнього профілю учні вдосконалюють свою професійну майстерність, набувають нових знань та навичок. Крім того, під час практики роботодавці мають нагоду оцінити професійний рівень молодих фахівців і запропонувати їм по закінченні навчання робочі місця.
Споріднені професії
Спорідненими професіями виробника художніх виробів з кераміки є гончар, скульптор, майстер виробничого навчання.
Матеріал із сайту – http://proforienterm.ucoz.ru
Сповіщення:Виробник художніх виробів з кераміки | Proforientator.info