Меню Закрити

ФРІЛАНСЕР

Фрілансери – хто вони?

В перекладі з англійської слово freelancer означає «вільний художник». Це люди, які працюють лише на себе і в зручному для себе режимі, вони працюють на безконтрактній основі і не пов’язані з працедавцем письмовими зобов’язаннями, а точніше – записами в трудовій книжці.
Якщо приймати до уваги лише їх сферу діяльності, то в більшості це представники творчих професій: дизайнери, фотографи, художники, програмісти, журналісти, люди, що працюють в шоу-бізнесі. До вільних художників також належать економісти, юристи, представники туристичного бізнесу. В Англії є навіть політики-фрілансери, ті, що не належать ні до якої партії. Можна сказати, що фріланс в наші дні відкритий для всіх. Це сповна пояснимо з точки зору психології: люди творчі тяжко вписуються в жорсткі рамки вітчизняних і тим більше західних компаній. Приходити на службу на дев’яту без запізнень, дотримуватися дресс-коду – явно не для них. До того ж настрій може змінюватися. Знервований тон начальника може запросто злякати. Куди приємно творити не в офісі під пильним оком керівника, а вдома в комфортних умовах, де ніхто не перевірятиме, вчасно ти повернувся з обідньої перерви чи ні.
Фріланс ідеально підходить творчим людям, в яких бувають як енергетичні сплески, коли людина може працювати і творити добами, так і кризи. Крім того, фріланс – це прекрасна можливість для тих, хто знаходиться в декретній відпустці або просто веде активне життя і тому потребує вільного графіка.
Якими ж якостями повинен володіти фрілансер, аби добитися успіху?
Звичайно, він має бути обов’язковим і пунктуальним, навіть більшою мірою, ніж постійний співробітник, оскільки до нього пред’являють більш строгі вимоги. Потрібно уміти розраховувати свій час, сили і гроші, тобто бути хорошим менеджером. У працьовитості необхідно перевершити офісного працівника. Фрілансер сам собі пан. Він нікому не підкоряється, над ним немає начальника, заставляти і підганяти його нікому, тому йому потрібна жорстка самодисципліна. Не менш важливі комунікабельність, вміння спілкуватися з людьми, знаходити із співрозмовником спільну мову, адже кількість роботи прямо пропорційна числу потенційних працедавців, яким він зуміє сподобатися. Фрілансер повинен мати дуже міцні нерви, оскільки йому доведеться проходити багато співбесід протягом місяця. Слід швидко реагувати на ситуацію, щоб не пропустити потрібну інформацію і не втратити замовлення.
Робота фрілансера. Аргументи “За”
По-перше, фрілансер позбавлений від необхідності щодня ходити на роботу, а отже, рано вставати, слухати радіо в автомобільних корках або гірше того – трястися в міському транспорті, цілий день перебувати на робочому місці або регулярно бігати в інші кабінети офісу у різних справах. Завдання можна отримати факсом, електронною поштою, телефоном або навіть за допомогою звичайної пошти. В більшості випадків зарплату фрілансери отримують в банку. Втім, проживаючи в одному місті з працедавцем, можна приїхати до нього один-два рази в місяць. Як показує досвід, зустрічі потрібні. Нерідко за 20-30 хвилин особистого спілкування вирішуються завдання, які вимагали низок електронних листів. Зустрічі з працедавцем необхідні, щоб останній не забув про існування фрілансера, іншими словами, для того, щоб в потрібний момент про нього згадували і надавали роботу.
По-друге, фрілансеру невідомий страх звільнення. Перестановки в керівництві загрожують як максимум втратою одного джерела доходу. Як правило, більшість фрілансерів працюють не з одним замовником. Деякі навіть отримують замовлення через агентства. Принадна віддаленість вільного працівника від «дуже цінних» вказівок начальства, робочих інтриг, пліток і інших сторін корпоративного життя.
По-третє, фрілансер завжди може співпрацювати з декількома працедавцями. Більшість так і робить. Декілька потоків роботи повертаються декількома фінансовими потоками. При правильному підході до справи фрілансер завжди може добитися заробітку більш високого, ніж у свого колеги, прив’язаного до одного місця роботи. Тримати ніс за вітром нерідко значно легше, ніж звичайному працівникові, чия завантаженість часто не залежить від нього самого.
Робота фрілансера. Аргументи “Проти”
Зворотна сторона свободи – відповідальність за весь цикл роботи. «Робоче життя» фрілансера складається з двох частин: пошук замовлення і його виконання. Звичайно, в досвідченого фрілансера пошук займає менше часу, проте залишається обов’язковим елементом виробничого процесу.
Проблема полягає в тому, що джерело роботи рано чи пізно вичерпується. Зміна начальства або звільнення співробітника, який працює з фрілансерами, – явища, характерні для нестійкого ринку. Менш поширеною проблемою, з якою, втім, може зіткнутися кожен, є ліквідація компанії. Про оплату праці фрілансера згадують в останню чергу, якщо взагалі згадують.
Рано чи пізно настає момент, коли робота набридає і доводиться шукати що-небудь, що приносить не лише гроші, але і моральне задоволення.
Веб-дизайнера, фотографа або журналіста, що працюють на постійній основі, в більшості випадків не хвилює пошук замовника, проблеми реклами, роботи з потенційними клієнтами, складання договорів, доставка замовлення і отримання грошей. Він виконує роботу і отримує гроші.
Фрілансер – агент, менеджер і виконавець в одній особі.
Звичайно, завдяки Інтернету пошук потенційного клієнта значно спростився. За допомогою електронної пошти та ICQ легко ініціювати переговори. Не виходячи з будинку, можна домовитися про зустріч. Проте фрілансеру доводиться вникати у всі проблеми замовника (це непогано, адже в ланцюжку замовник – менеджер – виконавець нерідко працює «зіпсований телефон»). Співпрацювати з тими, хто ще не оцінив Інтернет, складніше. Не завжди з потенційними працівниками хочуть говорити по телефону, не завжди хочуть прочитати присланий факс. Ну а відношення постійних працівників до фрілансерів – тема для окремої розмови.
Звичайно ж, фрілансеру доводиться думати про засоби комунікації і їх оплати і, природно, про засоби виробництва, починаючи з ручки і картриджа для принтера і закінчуючи комп’ютером, фотоапаратом і програмним забезпеченням для всього цього добра.
Ще одним «але» є нестабільність заробітку. Звичайно, фрілансер із досвідом завжди планує свої доходи з врахуванням кон’юнктури, розуміння якої приходить з досвідом. На початку ж можуть бути «провали», особливо в тих, хто не поклопотався про запасні варіанти. На відміну від людей, зайнятих на постійній роботі, фрілансер отримує гроші, як правило, лише після виконання замовлення.
Істотним моментом є можливість обману. Випадки, коли працедавці повністю ігнорують оплату праці, рідкі. Частіше вони зменшують розмір гонорару, знаючи, що фрілансеру легше погодитися на це, ніж сперечатися.
Недолік фріланса – ненормований робочий день. Хоча вставати рано вранці фрілансер не зобов’язаний, йому часто доводиться проводити за роботою цілий день. До того ж перебуваючі вдома родичі сприймають таку роботу як відпочинок. А тому на перших порах доведеться терпіти відношення до себе як до відпочиваючого.
Де шукати роботу фрілансерам?
Більшість з них знаходять своїх перших клієнтів через знайомих і за рекомендаціями тих, для кого колись виконували те або інше замовлення. Але цей круг не настільки широкий, і рано чи пізно кожен вільний художник стикається з проблемою самостійного формування клієнтської мережі. Що порадити в такій ситуації? Часто одним з рішень з пошуку клієнтів, а також пошуку субпідрядників для виконання частин замовлення стають Інтернет-портали фрілансерів.
На цих сайтах можна знайти виконавців проектів, отримати консультацію з вартості робіт, знайти субпідрядників для своїх проектів, отримати рекомендації від відвідувачів порталу. Сайти для фрілансерів, як правило, розбиті тематично на декілька підрозділів, які часто включають послуги системного адміністрування, програмування, створення дизайну, копірайтинга, просування сайтів в пошукових системах, переведення, консалтингу. Зазвичай на таких сайтах відбувається зустріч замовника і виконавця, обмін контактною інформацією, первинна деталізація завдання. А бюджети, терміни, бонуси та інші умови сторони обговорюють вже не на порталі, а за допомогою телефону, Інтернету або при особистій зустрічі.
У Інтернеті також можна знайти цікаві проекти, що є павутиною професійних знайомств і призначені у тому числі і для тих, хто не хоче шукати постійну роботу. Ви просто створюєте в мережі власну візитну картку з переліком послуг, які надаєте. А ті, кому вони потрібні, напишуть вам самі. Фріланс стає усе більш популярним способом заробітку, відповідно, число спеціалізованих порталів з новими проектами збільшуватиметься.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua