Меню Закрити

Фельдшер

Особливості роботи:
Надає першу допомогу при гострих захворюваннях і травмах, здійснює профілактику захворюваності і травматизму, бере участь в профілактичних оглядах працюючих, проводить щеплення проти інфекційних захворювань, робить прості клінічні аналізи. Повинен знати:
Анатомію і фізіологію людини, загальні відомості про патологічні процеси, що відбуваються в організмі людини, методи диспансерного обслуговування населення, правила ведення медичної документації.
Професійно важливі риси:
• співчутливість;
• спостережливість;
• акуратність;
• хороші пам’ять, зір і слух.
Медичні протипокази:
• серйозні порушення зору і слуху;
• захворювання опорно-рухового апарату;
• зниження рухових функцій рук і пальців;
• психічні й інфекційні захворювання.
З давніх часів медик – дуже шанована і почесна професія. Безліч фахівців різного освітнього рівня працюють у цій сфері. І усі вони: медсестри, фельдшери, лаборанти, лікарі – присвятили себе найпотрібнішій та найгуманнішій сфері діяльності – полегшенню страждань хворих, боротьбі за їх життя і здоров’я.
Професія фельдшера найбільш наближена до професії лікаря. Як правило, фельдшер працює у службі швидкої допомоги. У його обов’язки входить надання першої допомоги людині, яка попала в аварію, катастрофу, раптово хворому тощо. Фельдшер проводить попередній огляд хворого (вимірює тиск, пульс тощо), встановлює первинний діагноз і на підставі цього діагнозу надає хворому необхідну медичну допомогу. Фельдшер бере активну участь у пропаганді здорового способу життя, виконує санітарно-епідеміологічний нагляд за людьми, що проживають на його дільниці, також він проводить масові обстеження учнів, працюючих і пенсіонерів для виявлення захворювань на ранніх стадіях, проводить санітарно-освітню роботу серед населення, у цьому полягає його профілактична робота. Фельдшер уміє виконувати функції багатьох лікарів-спеціалістів: при необхідності вміє прийняти пологи, накласти шви на рану, вимити сірчану пробку з вуха, видалити чужорідне тіло з ока, надати першу допомогу при переломах, опіках тощо.
Професія має спеціальності:
1. Фельдшер – працює переважно в установах служби швидкої допомоги, виїжджає на виклики для надання першої допомоги хворому. За даними огляду ставить попередній діагноз. У разі потреби викликає лікаря або бригаду фахівців. Здійснює транспортування хворих при госпіталізації. Виконує медичні маніпуляції, внутрішньовенні вколювання, ін’єкції, перев’язки тощо.
2. Фельдшер-лаборант – проводить забір матеріалів (крові, шлункового соку тощо), готує препарати для мікроскопії.
3. Фельдшер військовий – веде прийом і медичний огляд, а також лікування у військових частинах, на кораблях за відсутності лікаря або під його наглядом.
4. Фельдшер психоневрологічних установ – працює там, де відсутній лікар-психіатр, скеровує виявлених або тих, хто звернувся за допомогою в стаціонар і спостерігає за ними після виписки.
5. Фельдшер-акушер – приймає пологи, проводить патронаж вагітних жінок і грудних дітей, вживає заходи щодо запобігання жіночої й дитячої смертності.
6. Санітарний фельдшер – здійснює санітарне обстеження харчових підприємств, лазень, душових, всі види дезінфекції на своїй дільниці, складає акти санітарного огляду тощо.
Як видно з опису основних трудових функцій фельдшера, його робота (як і робота будь-якого лікаря) пов’язана з високою відповідальністю. Адже від правильності його діагнозу залежить і правильність призначеного лікування, а, отже, здоров’я і навіть нерідко життя хворого. Як і будь-яка професія, пов’язана з медичним обслуговуванням хворих, професія фельдшера вимагає від працівників таких рис, як самовладання, терпіння, врівноваженість, уміння швидко приймати рішення у складній, нестандартній ситуації та умовах дефіциту часу. Для успішної роботи фельдшера важливим є також його зацікавлення медицини, постійна готовність прийти на допомогу людям.
Специфіка роботи служби швидкої допомоги (нічні чергування) ставить підвищені вимоги до фізичної витривалості, а у деяких випадках, до фізичної сили працівників (перенесення хворих в машину швидкої допомоги), вимагає від них організованості та постійної готовності до дій.
Фельдшер користується високим рівнем попиту на ринку праці. Рівень заробітної плати – середній. Наявність вищої медичної освіти дає можливість кар’єрного росту до посади лікаря, фармацевта.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua