Меню Закрити

Тітестер

Зміст праці
Визначає смак чаю, при цьому тітестер не робить жодного ковтка, а лише обполіскує рот настоєм, пробуючи чай язиком та піднебінням, виявляючи його неповторний аромат, нюхає порожню чашку з-під чаю або вистигле розварене чайне листя. Окрім цього, він виконує тисячі складних і всіляких операцій, пов’язаних з тестуванням, і в кінці кожної з них видає свій експертний висновок. Якість чайного листя фахівець заміряє на всіх стадіях його виробництва: готовий сухий чай пробується на дотик, на вигляд за різними показниками – формою, крихкістю, щільністю, якістю збирання і кольором. Він визначає спочатку аромат сухого чаю і лише після цього проводить випробування чайного настою за ароматом, смаком, кольором, насиченістю, міцністю, прозорістю, інтенсивністю настою, мірою екстрагування. Проводяться аналогічні дослідження і розвареного чайного листя. Лише на підставі усіх отриманих в результаті тестування відомостей з виставлянням оцінок по кожній контрольній позиції та їхнього узагальнення дають можливість тітестеру зробити свій висновок про якість того або іншого сорту чаю. Цей вердикт і буде остаточним «вироком» фахівця вищої категорії.
Спеціаліст повинен знати:
Декілька тисяч відтінків запаху і смаку, історію і родовід сотень чайних брендів.
Професійно важливі риси:
– тонкий нюх;
– хороший зір;
– вибірковість уваги;
– зорова і сенсорна довготривала структурована пам’ять;
– наочно-дієве мислення.
Шляхи здобуття професії:
Спеціальні курси для тітестерів. Для того, щоб стати фахівцем вищої категорії необхідно вчитися більше 10 років.
Хто з нас не полюбляє випити час від часу чашку міцного ароматного чаю? Навіть якщо ви не фанат чайних церемоній, навряд чи станете стверджувати, що цей звичний з дитинства напій – лише рідина, щоб запити шматок солодкого пирога. Проте і вельми рафінований любитель чаювання, не маючи перед очима упаковки, не зможе розрізнити за смаковими відтінками елітний Hyleys від дарджілінга фірми Twinings. А ось тітестер – професійний складальник і дегустатор чаю – за смаком, запахом і зовнішнім виглядом безпомилково визначить не лише сорт чаю та місце, де його було вирощено, але і сезон збору, а також спосіб його зберігання і переробки. Більше того, від правильної професійної оцінки достоїнств і якості продукту значною мірою залежить рівень прибутків або збитків будь-якої чайної компанії.
Унікальну професію чайного сомельє (від двох англійських слів tea, test – «тестуючий чай») свого часу породив саме суб’єктивний за своєю суттю органолептичний метод: визначення зразків чаю на око, на дотик і на смак. Ось вже, скажете ви, незапорошена праця – ганяй собі чай на робочому місці. Але не слід плутати чаювання – прекрасний привід розслабитися, поспілкуватися з рідними і друзями – з професійною дегустацією. Визначаючи смак напою, тітестер не робить жодного ковтка, а лише обполіскує рот настоєм, пробуючи чай язиком і піднебінням, виявляючи його неповторний аромат, нюхає порожню чашку з-під чаю або захололе розварене чайне листя. Ледве помітні ароматні флюїди дають йому вичерпну інформацію про напій. При цьому пам’ять тітестера зберігає кілька тисяч відтінків запаху і смаку, історію і родовід сотень чайних брендів!
Не дивлячись на те, що тітестер-фахівець робить сотні проб чаю в тиждень, було б невірно уявляти собі його роботу як безперервну дегустацію. Окрім цього, він виконує тисячі складних і усіляких операцій, пов’язаних з тестуванням, і в кінці кожної з них видає свій експертний висновок. Якість чайного листя фахівець заміряє на всіх стадіях його виробництва: готовий сухий чай пробується на дотик та вигляд за різними показниками – формою, крихкістю, щільністю, якістю збирання і кольору. Він визначає спочатку аромат сухого чаю і лише після цього проводить випробування чайного настою за ароматом, смаком, кольором, насиченістю, міцністю, прозорістю, інтенсивністю настою, ступенем екстрагування. Проводяться аналогічні дослідження і розвареного чайного листя. Лише на підставі усіх отриманих в результаті тестування відомостей з виставлянням оцінок по кожній контрольній позиції та їхнього узагальнення дають можливість тітестеру зробити свій висновок про якість того або іншого сорту чаю. Цей вердикт і буде остаточним «вироком» фахівця вищої категорії.
Подальший тестінг проводять дегустатори брокерів, що розсилають зразки чаю імпортерам, а потім і тітестери імпортерів, які потім зроблять брокерові замовлення. Ще раз чай пробують після купівлі на аукціоні, перед відвантаженням. Остання перевірка чистого чаю відбувається, коли партія досягає місця призначення, щоб переконатися, що листя не зіпсувалося у дорозі. Дуже важливим є останній етап тестування: випробування купажів готового до розфасовки чаю. Сподобався чай тітестеру – бути новій марці, не сподобався – купаж знову потрібно доопрацьовувати.
Як відомо, ідеальний нюх у поєднанні з точним відчуттям смаку – набагато рідший дар, ніж здібність до співу або малювання. Крім того, що не кожен, хто отримав його при народженні, може усвідомити, розвинути і використовувати свої здібності у зрілому віці, коли по-справжньому вирішується питання про вибір професії. Тому, як неважко здогадатися, на ринку праці людина з подібним унікальним поєднанням природного таланту, знань і досвіду поза конкуренцією. Професія тітестера пов’язана з великою комерційною відповідальністю, з досконалим знанням не лише таких дисциплін, як біологія, ботаніка, біохімія, географія, фізика, але і економіки світового ринку, маркетингу чайної торгівлі, а також історії та особливостей всіх основних чайних плантацій в країнах-виробниках чаю.
Всі ті, хто має відношення до чайної індустрії сходяться на тому, що робота тітестера – нелегка і потребує акуратності, точності та витримки, уміння витримувати фізичні і психологічні навантаження, але головне – постійного самозречення і самодисципліни. Зокрема, корпоративному експертові по чаю суворо заборонено палити, вживати алкогольні напої, користуватися одеколоном, дезодорантом і навіть ароматизованою зубною пастою або запашним туалетним милом. Протягом всього професійного життя він буде вимушений уникати гострої, пахучої та пряної їжі: спецій, цибулі, часнику, солоної їжі й копченини. Само собою зрозуміло, з кола знайомств повинні негайно викреслюватися люди, що використовують парфум або синтетичні миючі засоби. Звичайна нежить – справжня трагедія для самого тітестера і страховий випадок для компанії: унікальні органи нюху тітестерів, які вирішують долю величезних партій чаю, зазвичай застраховані працедавцем на солідну суму. Тому не слід дивуватися з того, що ця почесна професія входить в розряд найбільш важких, поряд з шахтарем і сталеваром.
За два століття чайна індустрія винайшла безліч об’єктивних лабораторних методів визначення якості чаю: біохімічний і газовий аналізи, люмінесцентну оцінку, хроматографію і теафлавінову шкалу, але, як не парадоксально, безпосереднє враження людини виявляється об’єктивнішим і точнішим аналізом, ніж покази приладів. В усякому разі, у сучасній чайній компанії фахівець-тітестер залишається настільки ж авторитетною фігурою, як і на колоніальних фабриках доброї старої Англії, а живе безпосереднє відношення до чарівного напою – як і раніше основним чинником для встановлення його цінності. Можна бути сповна впевненим у тому, що до того часу, поки люди п’ють чай, професія не втратить свого значення.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua

1 Коментар

  1. Сповіщення:Тітестер | Proforientator.info

Коментарі закриті.