Меню Закрити

Стюардеса

Стюардеса або стюард (бортпровідниця, бортпровідник) – спеціалісти рядового складу на водних суднах і повітряних лайнерах, що виконують роботи з обслуговування пасажирів. У вересні 1998 року на асамблеї Міжнародної організації цивільної авіації ІКАО представники всіх держав погодилися вважати, що наявну офіційну назву професії стюардеса і стюард – Flight Attendant (букв. переклад – “льотний помічник”) слід замінити на Cabin Crew (букв. переведення – “екіпаж салону лайнера”) для того, щоб підвищити роль і статус цих фахівців у забезпеченні безпеки на борту повітряного лайнера.
Основне завдання бортпровідників – зробити все можливе, щоб пасажирам на борту авіалайнера було комфортно, і при цьому – простежити за дотриманням пасажирами правил техніки безпеки. Бортпровідники відповідальні за безпеку пасажирів впродовж польоту, а в разі ЧП зобов’язані надавати пасажирам допомогу.
Стати стюардесою може далеко не кожна дівчина. Кандидати повинні відповідати значному переліку параметрів: вік – 21-30 років, зріст – 164-175 см, вага – 54-65 кг, приємної зовнішності, правильної постави, відсутності різних дефектів – шрамів, опіків, а також татуювань та пірсингу на видимих частинах тіла.
Окрім фізичних параметрів, оцінюються особисті риси і комунікативні здібності. Претендентові також необхідний диплом про вищу освіту – в окремих випадках можуть зробити виключення для студентів останніх курсів– знання російської, української і англійської мов. Також авіакомпанії звертають увагу на громадянство (воно має бути українським) і відсутність судимості.
При працевлаштуванні конкурс зазвичай складається з трьох етапів: співбесіди, психологічного тестування і медкокісії. В ідеалі, кандидати повинні бути привітними, урівноваженими і абсолютно здоровими.
Відбір кадрів
І лише після всіх випробувань майбутніх бортпровідників скеровують на навчання, яке, як правило, оплачує працедавець. Професію можна освоїти в Головному навчальному і сертифікаційному центрі цивільної авіації та в Міжнародному авіаційному центрі підготовки. Навчальні програми в обох центрах майже збігаються. Принципова відмінність — в типові літака, з яким майбутні стюардеси знайомляться під час практики. Фахівці МАЦП навчають господарювати на літаках іноземного виробництва, ГНСЦЦАУ — на вітчизняних, поступово освоюючи нові зарубіжні моделі. Тому, навіть якщо вам нададуть можливість отримати спеціальність за власною ініціативою і за свій рахунок (без заявки авіакомпанії), пам’ятайте, що працевлаштування і навчання у сфері авіації тісно взаємопов’язані. По-перше, ви не можете знати, на які типів літаків орієнтований працедавець, і на якому конкретно відкриті вакансії. Тому велика вірогідність, що, навіть маючи профільний диплом, практичну частину доведеться проходити заново. Втім, досвідчені бортпровідники при переході на інший тип літака також проходять перенавчання. По-друге, знайти потрібну вакансію непросто. Необхідно бути постійно в курсі подій авіакомпаній. А за час пошуку отримані знання і навики можна забути і втратити.
Заради чого такі муки?
Закінчивши навчання, пасажирів довіряють не одразу, для цього необхідно пройти як мінімум 30-годинний льотний інструктаж. І ось, здавалося б, мрія збулася – ви у небі. Проте не все так яскраво, як здається спочатку. Робота стюардеси полягає в такому: обслуговування пасажирів на борту літака – подання їжі та напоїв, виконання прохань і відповіді на запитання пасажирів, спілкування з конфліктними клієнтами авіаліній. А також забезпечення безпеки пасажирів на борту в стандартних і аварійних ситуаціях. Проведення демонстрації аварійно-рятівних засобів – на сленгу стюардес “бенефіс”, а також підтримання зв’язку між екіпажем літака і пасажирами. Окрім цього, в обов’язки стюардеси входить прибирання салону і туалетів під час польоту.
Можливості кар’єрного зростання
Працелюбний і цілеспрямований бортпровідник (стюардеса) з часом може зайняти позицію старшого бортпровідника, методиста, інструктора, керівника служби бортпровідників. Окрім можливості кар’єрного зростання, бортпровідники також можуть бути зацікавлені у здобутті пільгової пенсії – після 10 років роботи в авіакомпанії можна вийти на пенсію у віці 45 років.
Зарплата стюардес
Як правило, заробітна плата “новеньких” стюардес складає $700-800. У цю суму входить ставка і години, проведені в небі. Останнє і досвід роботи взаємопов’язані. Чим більший досвід, тим триваліші рейси отримає стюардеса, відповідно збільшується кількість годин і зарплата. У досвідчених співробітників заробіток може складати $1500.
Плюси та мінуси професії
Професія стюардеси не настільки романтична, як може здатися на перший погляд. Стюардес сприймають як “лялечок з візками”, не переобтяжених роботою, основною вимогою до яких є приємна зовнішність. Але дослідження показали, що напруга, з якою працює стюардеса, викликає у неї серйозний стрес.
З опитаних 2000 стюардес авіакомпанії Alitalia, більше однієї п’ятої сказали, що вони піддавалися сексуальним домаганням з боку пасажирів. Ще серйознішою є загроза з боку екіпажу авіалайнера. Більше половини стюардес призналися, що їм доводиться миритися з непристойними репліками або поведінкою їхніх колег або керівників. Гнів та тривога, що виникають у пасажирів в результаті затримки рейсу, можуть провокувати їх на непослух по відношенню до стюардес, і навіть образливі висловлювання на їхню адресу. Наявність у стюардеси дітей також стає причиною стресу – на час роботи їх необхідно кудись прилаштувати. Три чверті стюардес, що мають дітей, вважають, що їм дуже важко бути хорошими матерями.
Часті авіаперельоти, пов’язані із зміною часових поясів і порушенням біоритмів, призводять до зменшення об’єму мозку і проблем з пам’яттю і увагою. Ці дані були отримані дослідниками з університету Брістоля, що вивчали стюардес, які працюють на міжнародних авіарейсах.
Кожен політ для стюардеси — окреме випробування, до якого потрібно готуватися. Мінімальне нездужання, хворий вигляд — і в політ відправляють додатковий склад. В Україні поки що є обов’язковий передполітний медогляд. Звичайно, перед рейсом не допускається вживання спиртних напоїв і наркотичних засобів. Адже в руках стюардес–безпека цілого екіпажу. Якщо пасажири сидять в кріслах, пристебнуті ременями, стюардеса ж всі перепади тиску переносить на ногах.
Не доводиться говорити і про стабільний графік. Влаштовуючись на роботу стюардесою, можна забути, що є неділі. Вихідні тут — поняття умовне.
І, не дивлячись на усі мінуси, романтики в цієї професії не позичати. Спілкування, небо, ризик не залишають місця незручностям.
Матеріал із сайту Proforientator.info з посиланням на  robota.lviv.ua

1 Коментар

  1. Сповіщення:СТЮАРДЕСА | Proforientator.info

Коментарі закриті.