Меню Закрити

Ландшафтний дизайнер

31
Ландшафтний дизайнер – це і художник, і садівник, і архітектор в одній особі. Його задача – декорувати природний простір зеленню, квітами з урахуванням розташування комунікацій, альтанок, колодязів, клумб, дерев, чагарників і т.д. Фахівець працює по чітко розробленому плану, відповідно до проекту. Приклад такого плану роботи: генеральний (концепція, стиль), дендроплан (стінки, доріжки, площадки, дренаж, схема поливу, дерева, чагарник, освітлення….). Ескізи всіх елементів проекту. Відвідування місця роботи. Консультація з замовником, з фахівцями. Виміри. Затвердження проекту, осушення землі, переміщення ґрунту, зміцнення схилів, устрій квітників, поливу, водойм, дренажу, прокладка доріжок, альтанок, композицій з використанням різних природних і штучних матеріалів.
Повинен знати
Матеріалознавство, ґрунтознавство, дендрологію, меліорацію, квітництво, флористику, ландшафтне проектування і будівництво, ботаніку, історію садово-паркового мистецтва, нарисну геометрію, креслення, правила розробки кошторису на реалізацію проекту, малювання, теорію ландшафтного мистецтва, основи архітектури, класичні традиції і стилі, технології, сучасні течії і новинки у світі дизайну і т.п.
Важливі людські якості
• просторове мислення;
• конструкторські здібності;
• креативність;
• художні смак і здібності (композиція, гармонія, пропорції, почуття кольору);
• комунікативні здібності;
• гнучкість мислення;
• самостійність;
• відповідальність;
• реалістичність;
• спритність;
• відповідальність.
Людина-оркестр
Якщо Ви обираєте дану професію, пам’ятайте: вам доведеться бути архітектором, художником, ботаніком, біологом, дендрологом, флористом, хіміком, водопровідником і будівельником в одній особі. Одне тільки перерахування необхідних навичок здатне викликати паніку в будь-якого новачка, але це, виявляється, ще не все! Крім формування альпійських гірок, пергол, рокаріїв, вам треба підбирати за фактурою гранітні камені і рідкі рослини, будувати альтанки, басейни, фонтани, зводити скульптурні споруди, монтувати освітлення. Якщо ж ви збираєтеся трудитися в маленькій фірмі або самостійно, то до вищезгаданого вам доведеться обслуговувати свій бізнес в амплуа бухгалтера і водія. Втім не перешкодить, якщо у вас все-таки будуть компаньйони або помічники, на яких вийде перекласти хоча б частину функцій. Але все рівно в будь-який момент виробнича ситуація здатна зажадати від вас грамотної відповіді на питання «Чи приживеться обрана клієнтом рослина у водойми?» або «Як правильно провести топографічну зйомку ділянки і відвести воду, якщо місцевість сильно заболочена?».
Або уявіть собі, що ви помилилися і неправильно висадили дерева у відкритий ґрунт (підібрали несумісні з кліматом рослини, не так підготували ґрунт). У результаті вони загинули. А гроші вже отримані… Втім, не будемо про сумне.
Саме головне, що необхідно пам’ятати потенційному ландшафтному дизайнерові, – мало бути універсалом високого класу. Треба любити свою справу. І не просто любити, а почувати його тонкощі. Часом людина все робить за наукою, але дерева не приживаються, квіти в’януть, а сформований за всіма правилами пейзаж не радує око. Правда, є чимало прикладів того, як новачок і начебто б повний дилетант створює такий сад, що знаючі люди просто диву даються.
Однак талант талантом, а досвід теж дорогого коштує. В кожного метра свої секрети і рецепти успіху, якими він ніколи не поділиться з конкурентами. Наприклад, в одного майстра газон виходить бездоганно рівним, а в іншого ні. Чому? Виявляється, існує маса нюансів, від яких залежить кінцевий результат: потрібно ідеально очистити площадку, внести придатний ґрунт, дочекатися, поки зійдуть бур’яни, виполоти їх. Але головне – необхідно дати землі вистоятися, відпочити, перш ніж засіювати її газонною травою. Та й від вибору часу для «посівної» теж багато чого залежить.
Необхідні професійні якості:
• любов до всього квітучого і плодоносного;
• художній смак;
• гарна фізична форма;
• загальна освіченість і спеціальні знання;
• бажання постійне учитися;
• золоті руки;
• мобільність;
• контактність і талант продавця;
• уміння працювати в команді.
Природжений художник
Красиву і гармонічну композицію неможливо створити без розвиненої художньої уяви, гарного смаку й уміння малювати. Так що людина з технічним складом розуму навряд чи доб’ється в цій справі серйозних висот.
У ході підготовчої роботи розумний дизайнер обов’язково врахує всі деталі створюваного: як сад буде виглядати навесні і пізньою осінню, який краєвид буде відкриватися з вікон другого поверху будинку, які тіні будуть відкидати на заході дерева, що висаджуються. Альтанка стане не просто стандартною спорудою на дачній ділянці, але місцем, де захочеться помріяти або зізнатися в любові. Навіть площадку для мангалу майстер розрахує з урахуванням троянди вітрів. Одним словом, це мистецтво для справжнього художника!
Втім, як ні бажано фахівцеві вміти добре малювати, все-таки сьогодні мало хто працює олівцем або кистю. Звичайно, генплан, виконаний аквареллю, створить на клієнта незгладиме враження. Однак комп’ютерний проект куди практичніше: в будь-який момент на картинці можна забрати зайве дерево або перетягнути в інше місце лазневий зруб. Тривимірна модель комп’ютерної програми (3D-моделювання) дуже наочна і доступна для творчих перетворень.
Як це відбувається
Усе починається з виїзду на місце. Після оцінки обсягу майбутньої роботи і докладного обговорення із замовником деталей починається підготовчий етап. На даній стадії розробляють комп’ютерний дизайн-макет майбутнього ландшафту, оцінюють схему комунікацій, закуповують необхідні матеріали. Далі ідуть проміри, топографічна зйомка, розробка концепції озеленення і… нескінченні узгодження з клієнтом і колегами.
От що розповідає Євгеній – ландшафтний дизайнер із шестирічним стажем: «В перший раз з’явившись на ділянці, далеко не відразу розумієш, який повинен бути кінцевий результат. Іноді шукаєш красиве рішення кілька тижнів. Головне в нашій справі – зберігати смак до творчості і не скотитися до стандартизованої халтури в ім’я грошей. Але, як правило, якщо в тебе за плечима не одна успішна робота, ти із самого початку приблизно знаєш, за що зачепитися. Це як на картині: спочатку художник може промалювати небо або пейзаж на задньому плані, а вже потім приступити до центральних фігур композиції. Так що насамперед створюєш стандартний набір – доріжки, місце для паркингу, галявину для пікніків. Далі розмічаєш зони відпочинку, квітники, декоративні альтанки. Все робиш поступово, немов заповнюєш простір полотна. Паралельно весь час знаходишся в контакті із замовником. В ідеалі він постійно в курсі роботи і висловлює по ходу свої побажання. Ти відразу втілюєш їх або м’яко відговорюєш його на користь більш гармонічного рішення. В підсумку виходить спільна творчість. Людей, що жорстко заявляють: «Тут посадіть тюльпани, а там – блакитні ялини», майже не буває. Такі звичайно нас просто не запрошують, тому що вважають себе вище будь-яких дизайнерів».
Де готують
Є безліч шляхів оволодіння даною професією. Звичайно, ідеальний варіант – закінчити вуз за однією з таких спеціальностей, як «ландшафтний дизайн», «архітектура», «агрономія», «ботаніка». Але, навіть якщо ви не маєте профільної освіти, але мрієте будувати ландшафти, шлях в дану сферу вам не замовлений. Головне – розуміти: ця робота вимагає постійного самовдосконалення, і після місячних курсів професіоналом ви не станете. Краще вчитися при великих ландшафтних компаніях, де ви зможете долучитися до досвіду метрів і навіть пройти практику.
Дуже корисне стажування за кордоном – там садово паркова культура розвивалася й вдосконалювалася сторіччями, досить згадати типово англійські сільські пейзажі. Майже в кожній країні існують асоціації ландшафтних дизайнерів, що порекомендують коледж або власні курси підвищення кваліфікації.
Скільки платять?
Новачок вправі розраховувати в середньому на 400 500 доларів за проект. Але багато що залежить від обсягу і складності робіт. Деякі великі організації пропонують своїм співробітникам менший оклад і відсоток від замовлень. При великому завантаженні фірми все рівно набігає досить пристойна сума (з врахуванням того, що облагородити одну сотку коштує в середньому 1000 доларів і вище).
Діставши гарну освіту, можна влаштуватися садівником у фірму або до приватної особи (від 400 доларів на місяць), стати флористом-дизайнером (від 500 доларів).
Згодом можна вирости у високооплачуваного «вільного художника» широкого профілю або стати елітним консультантом із спеціальних питань у солідній компанії (дендрологом, ландшафтним проектувальником, технологом). Такі вакансії звичайно відкривають підприємства, що займаються будівництвом котеджів, приватних будинків, і додатково пропонують клієнтам послуги із благоустрою території. «Вільному художникові» бажано мати автомобіль для поїздок на ділянки замовників.
І накінець цікава інформація: кілька років назад британські медики склали рейтинг самих корисних для здоров’я професій. Спеціальності ландшафтного дизайнера і флориста ввійшли в п’ятірку самих сприятливих для душі і тіла людини.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua