Меню Закрити

ПРОВІЗОР

Загальна характеристика професії:
Спеціаліст з вищою фармацевтичною освітою, що працює у сфері виробництва, зберігання, продажу лікарських препаратів.

Посадові обов’язки:
За радянських часів провізори працювали в аптеках і лікувальних закладах (лікарнях, поліклініках). Історично провізором називався аптечний працівник. Серед фахівців подібного роду розрізняють провізорів-технологів, що займаються виготовленням лікарських форм, провізорів-аналітиків, що займаються контролем якості. Крім того, в обов’язки провізорів Центральної аптеки району може входити контроль відпустки лікарських засобів, у тому числі наркотичних, перевірка роботи аптек, кіосків, поліклінік району. В наш час провізорами часто називають людей, організуючих і координуючих гуртову торгівлю фармацевтичними препаратами; часто можна чути таку словосполуку, як менеджер-провізор. Провізор, окрім деяких загальних медичних знань, повинен володіти питаннями розробки, приготування, дослідження (аналізу), зберігання, відпустки лікарських засобів, знати дозування лікарських засобів, лікарських препаратів і номенклатуру медичних субстанцій – компонентів з яких готуються ліки (їх налічується декілька сот найменувань). Люди, що мають вищу фармацевтичну освіту, рідко йдуть працювати в аптечні пункти. Найчастіше вони влаштовуються в організації, що займаються гуртовим продажем медичних препаратів. Коло посад, на які вони можуть розраховувати, досить широкий: провізор медичного (аптечного) складу, фахівець з маркетингу ринку лікарських засобів, фахівець з ліцензування і сертифікації, менеджер з продажу.

Зміст праці:
Реалізує населенню лікарські засоби за рецептами і, дозволені до відпустки без рецепту, предмети санітарії, гігієни, догляду за хворими і інші товари аптечного асортименту. Повинен знати правила зберігання і відпустки отруйних, наркотичних і сильнодіючих речовин. Готує за рецептами лікарів порошки, мазі, пілюлі, краплі, при виготовленні ліків перевіряє сумісність інгредієнтів і правильність дозування. При відпустці ліків населенню або організаціям, характер спілкування – інтенсивний, при роботі з виготовлення лікарських засобів – мінімальний.

Області застосування:
Працюють в приватних і державних аптеках, аптечних кіосках, на аптечних складах і в гуртових фірмах з продажу лікарських засобів, в контрольно-аналітичних лабораторіях і лікарняних аптеках.

Домінуюча професійна спрямованість:
На роботу із знаковими системами (тексти, числа, формули і тому подібне), а також на роботу з людьми.

Домінуючі інтереси:
Хімія. Біологія. Медицина.

Супутні:
Математика. Економіка. Сфера обслуговування. Торгівля.

Необхідні якості, які забезпечують успіх в кар’єрі:
Хороша пам’ять і увага. Акуратність. Відповідальність. Зосередженість. Терпіння. Посидючість. Високий самоконтроль. Доброзичливість і витримка при спілкуванні.

Медичні обмеження:
Нервово-психічні розлади. Дуже поганий зір. Низький інтелект. Алергія.

Затребуваність спеціалістів:
Середній рівень попиту на ринку праці. Зарплата середня, висока.

Кваліфікаційні вимоги:
Вища або середня медична, фармацевтична освіта. Якщо освіта здобута більше п’яти років тому, фахівець повинен пройти курси підвищення кваліфікації.

Провізор (лат. provisor – той що заздалегідь піклується, заготовлюючий) — аптечний працівник (фармацевт) вищої кваліфікації. Звання провізора, як правило, дає право на самостійну фармацевтичну роботу і на управління аптекою.
Залежно від спеціалізації провізорів розрізняються і їх функціональні обов’язки.

Клінічний провізор
В сучасних умовах відбуваються серйозні зміни у функціональних обов’язках провізора. Істотне збільшення долі готових лікарських форм, розширення номенклатури безрецептурних препаратів, розвиток концепції самолікування приводять до того, що все більше місце в професійній діяльності фахівця набуває консультативно-інформаційна робота – фармацевтична опіка пацієнтів. Під нею мається на увазі кваліфікована консультація клієнтів за умовами раціонального вживання ліків: час прийому, поєднання з їжею і з іншими препаратами, правильне зберігання, вибір лікарської форми, правила використання нових лікарських форм. Фармацевтичну опіку здійснює клінічний провізор, тобто фахівець, який знайомий з основними видами медичної документації, загальною синдромологією і клінічною симптомологією найбільш поширених захворювань. Він повинен володіти основними методами клінічного, лабораторного і інструментального обстеження пацієнтів, загальними принципами інтерпретації результатів обстеження.

Госпітальний провізор
Це спеціаліст, що працює в багатопрофільному стаціонарі і здійснює закупівлю лікарських препаратів. Спільно з лікарем він оптимізує лікарську терапію у хворого: вибирає напрями фармакотерапії, лікарські препарати в кожній фармакологічній групі з врахуванням особливостей їх фармакодинаміки і фармакокінетики, взаємодії з лікарськими препаратами, що раніше призначалися. Він консультує лікаря і хворого з питань раціональної лікарської терапії, здійснює лікарський моніторинг, інформує лікарів про особливості фармакодинаміки і фармакокінетики нових лікарських засобів, що поступають в аптечну мережу, спільно з лікарем здійснює раціональну заміну за відсутності препарату.

Провізор-спеціаліст з клінічних досліджень
Такий працівник бере активну участь в клінічній апробації лікарських препаратів, доклінічних дослідженнях нових лікарських препаратів і інших видах науково-дослідної діяльності. Він незамінний помічник лікаря при плануванні і проведенні клінічних випробувань як оригінальних, так і генеричних лікарських препаратів: надає лікарю повну інформацію про фармакологічні, фармакокінетичні і біофармацевтичні властивості досліджуваного препарату, допомагає вибрати оптимальний препарат порівняння, провести грамотну порівняльну характеристику досліджуваного препарату і наявних аналогів.

Провізор-лаборант
Завдяки фундаментальним знанням з хімічних дисциплін, біохімії, токсикології і практичним навикам роботи з сучасним лабораторно-діагностичним устаткуванням фахівець може працювати в клініко-біохімічніх лабораторіях. При необхідності клінічних фармакокінетичних досліджень він здатний визначати концентрацію лікарських речовин і їх метаболітів в біологічних пробах з використанням сучасних фізико-хімічних методів аналізу і є висококваліфікованим консультантом з превентивної лабораторної діагностики, необхідній перед призначенням препаратів, з питань впливу лікарських препаратів на клініко-лабораторні показники, з контролю ефективності і безпеки лікарської терапії.

Медичний представник фармацевтичної компанії
Поява спеціалістів такого профілю пов’язана з розвитком сучасного фармацевтичного ринку. Вони займаються просуванням препаратів серед лікарів і в аптеках, організовують круглі столи, конференції з препарату в лікувально-профілактичних установах.

Продакт-менеджер, маркетолог фармацевтичної компанії
Займається збором і аналізом інформації: питаннями розширення асортименту фармпідприємства, вивченням продукції конкурентів, розробкою маркетингових планів.

Плюси та мінуси

Серед провізорів практично не зустрічаються ті, хто розчарувався у вибраній професії, навпаки – більшість вважають її престижною. По-перше, вона соціально орієнтована, і її представники усвідомлюють свою роботу як покликання, чесно виконуючи свій обов’язок з надання якісної лікарської допомоги населенню. По-друге, на фармринку постійно з’являються нові іноземні і вітчизняні лікарські препарати, нові підходи до лікування тих або інших захворювань. Отже, для провізора необхідно завжди бути в тонусі, володіти свіжою інформацією, удосконалювати знання, відшліфовувати практичні навики. По-третє, ця спеціальність дає можливість широкого вибору цікавої, добре оплачуваної роботи і кар’єрного зростання. Проте стартувати більшості випускників фармакадемій доводиться з позиції фармацевта-початківця. На цій посаді необхідно вільно орієнтуватися у величезному потоці фармацевтичної інформації, оскільки саме до такого працівника звертаються як до консультанта за порадою і роз’ясненнями. Крім того, для роботи в сучасній аптеці потрібне відмінне здоров’я і витривалість, оскільки навантаження передбачає чималий запас енергії, якою повинно вистачити на 12-годинну напружену зміну.

Перспективи

Як показують дослідження, розвиток кар’єри провізорів відбувається дуже інтенсивно: кожен п’ятий працівник за рік обов’язково міняє посаду, при цьому майже половина всіх призначень відбувається всередині однієї спеціальності. Управлінці прагнуть до самовираження, підвищення професійного статусу. Наступний по поширеності – перехід в групу технологів і аналітиків. Після внутрішніх професійних переміщень вже слідують призначення з аналітичної або технологічної посади на місце керівника.

Національний фармацевтичний університет

Матеріал із сайту http://proforientator.info з посиланням на http://www.robota.lviv.ua

1 Коментар

  1. Сповіщення:ПРОВІЗОР | Proforientator.info

Коментарі закриті.