Меню Закрити

ПОДАТКОВИЙ ІНСПЕКТОР

Здійснює контроль за дотриманням податкового законодавства, поступленнями до бюджету податкових та інших платежів, перевіряє грошові документи, бухгалтерські книги, звіти, кошториси тощо, аналізує результати перевірок, застосовує фінансові санкції до порушників.
Специфіка професії:
Великий об’єм інформації – особливо в періоди податкової звітності; необхідно стежити за змінами податкового законодавства, ходом розвитку податкової реформи; робота у відділах з проведення виїзних перевірок пов’язана з відрядженнями.
Повинен знати:
Основи податкового законодавства, усі види і форми бухгалтерського обліку та звітності, методику складання звітності, принципи арбітражної діяльності.
Професійно важливі риси:
• аналітичний склад розуму;
• концентрація і розподіл уваги;
• здатність відстоювати свою точку зору;
• стресостійкість;
• емоційно-вольова стійкість;
• сумлінність;
• вимогливість;
• чесність;
• комунікативні здібності.
Кваліфікаційні вимоги:
Фінансово-економічні ВУЗи.
Історія цієї професії сягає в далеке минуле, коли феодали і царі брали з людей збори, податки за землю тощо. У наш час податкова система стала розвиненішою, багатоплановою. Під податками слід розуміти обов’язкові платежі, що стягуються державою (центральними і місцевими органами влади) з фізичних і юридичних осіб у державні та місцеві бюджети. Податки поділяють на прямі (прибутковий податок, податок на додану вартість) і непрямі – на товари і послуги (у вигляді надбавки до ціни або тарифу).
Спочатку роль податкового інспектора — контролювати правильність нарахування податків, щоб забезпечити державу необхідними засобами. Від цього залежить бюджет — не лише в сенсі зарплати бюджетникам, але і життєздатності соціальної сфери, яка стосується кожного: медичного, пенсійного забезпечення тощо.
Податковий інспектор стягує податок з юридичних (підприємства, організації) й фізичних (приватних) осіб, оформляє декларації про доходи населення, працює з документами, контролює повноту і своєчасність сплати податків, визначає відсоток стягуваних податків залежно від доходів, розподіляє і перерозподіляє національний дохід, надає звіт про роботу вищестоящим державним організаціям, бере участь в розробці системи оподаткування, контролює дотримання податкового законодавства, застосовує фінансові санкції і адміністративні штрафи до порушників податкового законодавства.
Мало хто з неспеціалістів знається на тонкощах податкового законодавства.
Відділ камеральних перевірок — “мозок і серце” інспекції. Сюди поступають декларації від юридичних осіб: підприємств, адміністрацій. Сказати, що завдання інспектора — підтвердити або спростувати розрахунки в кожному рядку декларації — нічого не сказати. За короткий строк треба розшифрувати купи документів, дати висновок: чи немає порушень у нарахуванні податку? Чи не водять інспектора “за ніс”? Крупні платники податків часто наймають юристів-аудиторів, що знаходять схеми відходу від податків, а ті вже обізнані у всіх нюансах податкового законодавства! Треба бути “на голову” вищим від них, щоб переграти розумного суперника, що не бажає показувати реальний дохід. З одного боку, по камеральним перевірках йдуть великі донарахування до бюджету, з іншої — велику частину позовів в суді податківці програють із-за прогалин в законодавстві. Відстоюючи свою позицію в суді, інспекторові треба запастися документами-аргументами. А право треба знати не лише в контексті конкретної ситуації, а ширше — цивільне, адміністративне…
Адже в разі сумнівів суд прийме сторону платника податків. А варто в арбітражному суді комусь виграти справу — тут же “передовий досвід” переймають інші.
Інколи розбір законодавчих новин відбувається вельми цікаво: безкоштовно консультуючи клієнта, роз’яснюючи законодавство, інспектори самі дізнаються багато цікавого, оскільки наші закони часто змінюються, а інколи й не відповідають один одному. Але відділ перевірок – не лише контролюючий орган, що виписує адміністративні штрафи, його фахівці допомагають і знаходять помилки платників податків, виправляють, відповідають на запити.
Звідси — і професійні риси: сумлінність, акуратність з цифрами. А як бути з легендарною рисою податківця “узяти з людини податок, навіть якщо відомо, що цей податок він платити не повинен”? Бажання інспектора піти назустріч платникові податків розвінчує стереотип: за певних умов тут готові надати розстрочку або відстрочку платежу і не нараховувати, по можливості, пені. Звичайно, тому, хто все ж повинен платити.
Цікаво: що забороняється податковому інспектору?
при звільненні протягом двох років приходити на роботу на підприємство, яке він перевіряв як податковий інспектор;
займатися підприємницькою діяльністю;
брати участь у страйках;
публічно критикувати керівництво.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua

1 Коментар

  1. Сповіщення:ПОДАТКОВИЙ ІНСПЕКТОР | Proforientator.info

Коментарі закриті.