Меню Закрити

ПАЛІТУРНИК ДОКУМЕНТІВ

Кожне видання (книга, блокнот, папка або зошит) складається з великої кількості деталей. Значну кількість цих деталей виготовляє палітурник. Професія палітурника потрібна кожному поліграфічному підприємству, художній майстерні, приватній поліграфічній фірмі і це ще не весь список.
У тебе з’явиться можливість опанувати технологію брошурування, переплетення, виготовлення адресних папок та блокнотів. Також ти навчишся працювати на поліграфічний машинах, які допомагатимуть тобі виконувати такі роботи.
Загальна характеристика професії:
– виготовляє книги, брошури, журнали, альбоми, бланки з нумерацією, свідоцтва;
– реставрує старовинні книжки, рукописи;
– робота з палітурним обладнанням;
– вміння користуватися технологічною картою замовлення.
Вимоги до індивідуальних особливостей спеціаліста:
– наочно-дієве мислення;
– тонке розрізнення кольору;
– поєднання високої концентрації та розподілу уваги;
– спостережливість;
– чітка координація рух рук і пальців;
– фізична сила.
Вимоги до професійної підготовки
Повинен знати:
– стандартні формати, правила нарізання картону, паперу, технічної тканини та вимог до них;
– правила комплектування та брошурування документів;
– технічні вимоги на палітурні роботи;
– зшивання книжкових блоків.
Медичні протипокази
Робота не рекомендована людям, які страждають на захворювання:
– стійке зниження зору;
– захворювання шкіри;
– дихальних шляхів;
– центральної нервової системи;
– порушення рухових функцій;
– хвороби внутрішніх органів;
– вегетативна дисфункція.
2-й розряд
Завдання та обов’язки. Переплітає документи вручну. Розпаковує та сортує картон, ріже на формат за поздовжньою лінією, заготовляє корінець палітурки з технічної тканини. Підбирає документи за номерами та форматом, забирає аркуші, підкладає листи картону зверху і знизу, укладає у форму. Свердлить отвори, прошиває документи, заклеює корінець палітурки. Заготовляє і наклеює ярлики на корінець палітурки та верхню кришку. Загострює ножі, свердла.
Повинен знати: стандартні формати; правила різання картону й технічної тканини та технічні вимоги до них; правила комплектування та брошурування документів; правила свердління отворів та загострювання ножів і свердел.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Переплітає вручну старовинні книжки рукописи та документи. Проводить прості реставраційні палітурні роботи, відновлює пошкоджені коленкорові або паперові палітурки з незруйнованим блоком, дезінфікує уражені палітурки; укріплює і реставрує кути, канти, кришки, готує нові палітурки на рідкісні, цінні книжки; укріплює старі корінці палітурки.
Повинен знати: технічні вимоги на палітурні роботи; види та методи реставрації палітурних робіт; властивості матеріалів, з яких виготовлено книжки та документи, що переплітаються; властивості клею, що використовуються для виконання реставраційних палітурних робіт, їх рецептуру та приготування.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві.
Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією палітурника документів 2 розряду – не менше 1 року.
4-й розряд
– у разі виконання більш складних палітурно-реставраційних робіт: виготовлення різних видів форзаців (накидних, приклеєних, прошивних, пришивних); шиття книжкових блоків різними методами і способами; виготовлення шкіряного паперу; відновлення книжок у шкіряних палітурках (підготовка мастила для пом’якшення шкіряних палітурок; виготовлення канталу (тасьми) із тканини); знімання та відновлення окремих елементів палітурки під керівництвом художника-реставратора.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією палітурника документів 3 розряду – не менше 1 року.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua