Юридичний працівник, що здійснює передбачені законом нотаріальні дії (оформлення доручень, заповітів, дарчих, операцій купівлі-продажу тощо.).
Нотаріус діє від імені держави, повністю спираючись на ухвалені в країні закони, і завіряє всі документи, що оформляються, персональною гербовою печаткою. Копії цих документів зберігаються в нотаріальній конторі, тому при виникненні в майбутньому будь-яких спірних питань завжди є можливість, звернувшись до цього архіву, встановити правомочність проваджених дій (наприклад, операцій купівлі-продажу).
Основна місія нотаріусів – запобігання цивільно-правовим суперечкам, завчасне вирішення тих питань, які потенційно можуть перерости в конфлікт і викликати судовий розгляд. Це свого роду правова миротворчість, попереджувальне правосуддя. Як кажуть юристи, «якщо суперечки породили суддів, то небажання сперечатися — нотаріусів».
Нотаріуси можуть працювати як в державній нотаріальній конторі, так і займатися приватною практикою (і у тому, і в іншому випадку оформлені ними документи мають рівну юридичну силу). Зрозуміло, ці фахівці повинні чудово знати чинне законодавство і своєчасно відстежувати всі його зміни, володіти правилами нотаріального діловодства.
Нотаріус, вперше призначений на посаду, складає присягу такого змісту: «Урочисто присягаю виконувати обов’язки нотаріуса чесно і сумлінно, згідно із законом і совістю, поважати права і законні інтереси громадян і організацій, зберігати професійну таємницю, скрізь і завжди берегти честь високого звання нотаріуса».
Робота цього фахівця пов’язана з високою відповідальністю. Адже якщо його помилка призведе до того, що клієнт зазнає збитків (наприклад, втратить квартиру із-за невірно оформлених документів купівлі-продажу), нотаріус за рішенням суду зобов’язаний буде відшкодувати завдані збитки.
Якщо ж він свідомо піде на зловживання службовим становищем, оформить що-небудь з порушенням закону, то не лише втратить ліцензії, але і буде притягнений до кримінальної відповідальності. Для успішної роботи нотаріусові потрібні такі психологічні риси, як уважність, пунктуальність, посидючість, принциповість. Важлива і нервово-психічна стійкість: адже доводиться стикатися з незадоволеністю клієнтів, а часом і з відкритим тиском представників кримінального світу.
Щоб стати нотаріусом, необхідно здобути вищу юридичну освіту, стажуватися не менше року у нотаріальній конторі, скласти кваліфікаційні іспити і отримати державну ліцензію (видається регіональними органами юстиції). Здобуття такої ліцензії – процедура досить складна.
Основні кар’єрні перспективи нотаріуса пов’язані з відкриттям власної нотаріальної контори, до якої він має право запрошувати й інших найманих працівників. Згідно з чинним законодавством, нотаріусові заборонено займатися підприємництвом і будь-якою професійною діяльністю, окрім власне нотаріату, а також наукової роботи і викладання. Тому перехід до іншої роботи або відкриття власного бізнесу означають припинення кар’єри нотаріуса, відмову від ліцензії.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua
Сповіщення:НОТАРІУС | Proforientator.info