Меню Закрити

Спічрайтер

Модним останнім часом стало слово “спічрайтинг”, що лише на перший погляд означає якусь нову, небачену досі професію. Насправді ця спеціальність існує досить давно.
Спічрайтинг (від англ. speech writing – написання виступів) найбільш затребуваний в таких сферах діяльності, як політика і бізнес. Саме політики і бізнесмени мало не щодня виголошують великі та малі промови, читають доповіді, дають інтерв’ю, звертаються до своєї аудиторії через канали ЗМІ. Було б дивно припускати, що ці люди самі вигадують тексти своїх виступів або говорять експромтом. Написання для них текстів виступів, презентацій, доповідей тощо – професійний обов’язок особливого розряду фахівців – спічрайтерів.
На Заході спічрайтер – одна з основних професій у сфері PR. Цей фахівець враховує цілі виступу, аудиторію, характер промовця, манеру розмови, лексичний запас і складає такий текст, який справить на слухачів потрібне враження.
Cпецифіка роботи спічрайтера:
Ця професія для “сірих кардиналів”: спічрайтери завжди в тіні, що вони непомітніші для громадськості, то краще для їхньої кар’єри. Прославитися – це поставити на ній хрест.
Робота для спічрайтера:
PR-агентства, політичні партії.
Особисті риси:
Вибирайте професію спічрайтера, якщо ви:
• гуманітарій за складом розуму;
• вмієте виразно висловлювати власні та чужі думки;
• добре пишете, маєте власні публікації;
• не боїтеся брати на себе відповідальність.
Ця професія поки що не є цілком самостійною. Як правило, дослідники включають її у сферу в’язків з громадськістю (PR). Тобто спічрайтер – різновид PR-менеджера. Залежно від масштабів поля діяльності він може займатися як виключно написанням текстів виступів, так і виконанням іншої PR – роботи. Останнім часом окреслилася тенденція до відокремлення спічрайтингу від PR, тому і попит на спічрайтерів зріс, тоді як раніше були потрібні в основному фахівці ширшого профілю. Проте це не означає, що спічрайтери тепер можуть обійтися меншим багажем знань і умінь, ніж раніше. Навпаки, вимоги до них підвищилися, а попит зріс саме на висококласних професіоналів.
Якими ж основними навичками необхідно володіти?
Основне – чудове володіння словом. Фахівець повинен не лише грамотно писати, але і віртуозно поводитися з різними фігурами мови, тобто мати талант образного вираження думок. Разом з тим хорошому спічрайтерові треба уміти створювати декілька варіантів текстів виступів, тез, доповідей на одну і ту ж тему. Така здібність є далеко не у всіх журналістів, які пишуть, навіть хороших.
Важливу роль у роботі цього фахівця відіграє знання психології, вміння інтуїтивно відчути і піймати тон, манеру і стильові особливості мови людини, для якої він пише. Наприклад, можна вигадати чудовий текст, цікавий і бездоганний з точки зору норм мови, але такий, що абсолютно не відповідає характерним рисам та іміджу спікера (того, хто його промовлятиме). Мова промовця є частиною його образу, причому дуже важливою. Саме тому особисте знайомство і глибокий аналіз психолінгвістичних якостей мови самого промовця – запорука успіху спічрайтера.
Спічрайтинг напряму пов’язаний з такою класичною наукою, як риторика або ораторська майстерність. Спічрайтинг – професія, що базується на принципах риторики. Ось чому професійний спічрайтер має бути добре знайомий з історією, законами, основними персоналіями цієї науки. Риторику викладають на гуманітарних факультетах вищих навчальних закладах як основну або факультативну дисципліну; її можна вивчати і самостійно за численними підручниками, науковими роботами і класичними текстами відомих ораторів. Що ж стосується власне спічрайтингу, то його навички опановують тільки самостійно за наявності усіх перерахованих рис і умінь.
Хто займається цією професією?
Як правило, люди, які працюють у сфері журналістики, PR і реклами. Більшість спічрайтерів – колишні журналісти або фахівці, які поєднують роботу в журналістиці і спічрайтинзі. У будь-якому випадку такому фахівцеві необхідно уміти і любити писати. Навчитися цьому непросто, але можливо. Проте є шанс опанувати на практиці певні принципи і прийоми.
Спічрайтинг на даний момент є об’єктивно затребуваною і високо оплачуваною професією, перспективною з точки зору отримання хорошого досвіду у сфері PR і кар’єрного зростання.

Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua