Меню Закрити

МІДЛ-МЕНЕДЖЕР

Мідл-менеджери (від англ. middle – середній) або менеджери середньої ланки – важливий структурний елемент будь-якої крупної організації. Але, якщо судити по широті спектру їх функцій в роботі будь-якої бізнес-структури, позначення “середній” буде явно несправедливим. Від злагодженої і чіткої роботи таких “середняків”, яка нерідко буває вельми напружена, залежить сьогоднішній і завтрашній день будь-якої організації.

До менеджерів середньої ланки традиційно відносять керівників дирекцій (департаментів, відділів), а також їх заступників. У деяких компаніях, націлених на перспективу, спеціалістів управлінського резерву також зараховують до менеджерів середньої ланки, очевидно, маючи на увазі їх кар’єрне просування.
Звідки беруться мідл-менеджери?
Перший варіант – вирощують в стінах рідної фірми. Типова ситуація для багатьох компаній – це призначення керівником людини, яка добре справляється зі своїми обов’язками і виконує робочий план. Проте на практиці буває, що прекрасний спеціаліст-практик не завжди може добре управляти іншими.
Другий варіант – це наймання мідл-менеджера, але сьогодні його з відомих причин реалізувати скрутно. Всі компанії економлять, керівників-новачків приймають на роботу нечасто. В цьому випадку питання відбору і успішної адаптації такого управлінця стає вирішальною умовою його прийому.
З якими проблемами вони стикаються на етапі становлення?
Сучасна концепція освіти орієнтована таким чином, що будь-який менеджер спеціалізується з якого-небудь одного напрямку роботи – маркетингу, фінансів, IT-технології та ін. Тому в будь-якій корпоративній структурі “середнячки” розставлені відповідно до їх професійної підготовки. Проте, починаючи працювати в ранзі “мідла”, такий керівник стикається із складною дилемою.
З одного боку, знаходячись в статусі менеджера середньої ланки, він зобов’язаний керувати іншими людьми, а значить, планувати, контролювати, об’єднувати… Робити все це і багато чого іншого потрібно оперативно, доцільно і гнучко одночасно, до того ж відповідно до принципів і технологій менеджменту, характерних для даної організації. Та ще і мотивувати підлеглих.
З іншого боку, часу для “розгону” у мідл-менеджера зазвичай немає – маховики робочих процесів не залишають шансу на управлінські “проби” і “експерименти”. Такі учбові “полігони” передбачені зазвичай в бізнес-школах. Але якщо «топ» знаходять час і гроші для вдосконалення своїх професійних знань і умінь, вивчаючи нові програми, то в “мідлів” можливості обмежені. Управлінську майстерність вони в основному набувають “не відходячи від верстата”, безсистемно і хаотично.
Частенько критичні моменти в становленні успішного «мідла» пов’язані з розвитком його лідерських якостей. Більш того, для менеджера будь-якого рівня важливо розуміти, в чому схожість і в чому відмінність між керівництвом і лідерством, в чому суть лідерства в процесі управління і які особливості лідерського впливу на інших.
Ще один важливий момент – комунікації. Побудова злагодженої команди, управління мотивацією, вирішення конфліктів, заощадження часу за рахунок чіткого делегування завдань, формування лояльності партнерів і клієнтів – все це і багато що інше визначається якістю спілкування менеджера середньої ланки. По різним оцінкам, від 50 до 85% часу він витрачає на переговори, телефонні дзвінки, працює над текстом тих або інших документів, виступає на нарадах, зборах тощо. Вміти переконувати, ефектно і ефективно виступати публічно, результативно проводити бізнес-переговори, перетворювати найскладнішого опонента на союзника – всьому цьому і багато чому іншому можна і слід вчитися.
Що потрібно знати та вміти?
На думку абсолютної більшості топ-менеджерів, HR-фахівців, бізнес-тренерів, консультантів, якийсь умовний, загальний для всіх сфер бізнесу управлінський мінімум знань і вмінь повинен виглядати таким чином:
• менеджмент,
• маркетинг,
• управління фінансами,
• управління персоналом,
• командоутворення,
• ефективні бізнес-комунікації,
• тайм-менеджмент (в тому числі планування),
• делегування.
Це, звичайно, лише відправна точка, бо вдосконалюватися в такому виді діяльності, як управлінська майстерність, можна нескінченно, збільшуючи паралельно з цим інформованість відносно своєї «рідної» спеціальності.
Як довго керманич затримується в «середнячках»?
Очевидно, що це все визначається індивідуально. Одні швидко йдуть на підвищення завдяки своїм здібностям, результатам роботи, зв’язкам. Це залежить від спеціалізації компанії, динаміки її розвитку, ситуації на ринку і багатьох інших чинників. Інші менеджери надовго засиджуються на “середній” сходинці корпоративних сходів через самі різні причини.
Зараз все частіше і частіше компанії вкладають кошти у навчання і розвиток своїх менеджерів. Тим самим вони вирішують найголовніші завдання розвитку компанії і поповнюють настільки потрібну “лавку запасних”, стимулюючи конкурентоспроможність співробітників в сьогоденні і майбутньому.
Практика показує, що не завжди межа мідл-менеджера – це ривок “вгору”. Серед них є і такі, хто будує амбітні плани зі створення власного бізнесу. Проте те, що управлінське мислення, культура і досвід потребуються завжди і скрізь незалежно від форм і видів діяльності і сприятливо впливають на розвиток економіки всієї країни, підтверджують багато експертів, у тому числі і закордонних.
Як бути «хорошим» мідл-менеджером?
• Не робіть різких рухів. Кращий шлях змін – еволюційний. Не намагайтеся руйнувати, не побудувавши.
• В розмовах з колегами забудьте вираз «Це ваші проблеми». Тепер вони – ваші. Успіх менеджера – це команда.
• Будьте адекватними. Не грайте в начальство, але і не ставайте в загальний стрій. І залишайтеся самим собою.
• Не бійтеся людей. Не соромтеся командувати, коли це необхідно, але і не грайтеся в «батька-командира». Навчіться делегувати повноваження.
• Не намагайтеся виглядати компетентним у всьому. Пам’ятайте стару істину: краще бути, ніж здаватися. Від вас не чекають неможливого.
• Не використовуйте словосполучення «мої підлеглі». Ніколи не підкреслюйте своєї переваги на посаді. Формуйте свій авторитет іншими методами.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua

1 Коментар

  1. Сповіщення:МІДЛ-МЕНЕДЖЕР | Proforientator.info

Коментарі закриті.