1. Загальна характеристика професії
Консультант керівника із створення структури персоналу, кадрової політики і стратегіях кризового менеджменту. Проводить психологічні тренінги для керівників і персоналу компанії.
2. Посадові обов’язки
Перелік професійних обов’язків цього спеціаліста виглядає більше ніж серйозно.
І, дійсно, коучери – це еліта. Коучер, як правило, є фахівцем, що працює на замовлення.
Термін його роботи в одній компанії рідко перевищує 3-6 місяців.
Але за цей час йому доводиться працювати дійсно “у поті чола”.
Класична ситуація, у якій вдаються до професіоналізму коучерів виглядає приблизно так: прибуток підприємства різко знизився, і керівники точно знають, що це пов’язано не з підступами конкурентів, а з якимись збоями і проблемами у роботі персоналу.
Коучер повинен провести розмови з керівним складом, звичайними працівниками, можливо, організувати моніторинг і на підставі зібраної інформації розробити стратегію вирішення проблеми: звільнення, когось заохотити, провести спеціальні тренінги,
а в разі крайньої необхідності – навіть повністю замінити персонал. За словами фахівців, коучер – це “нянька керівника, досить “просунутого”, щоб розуміти, що він не Бог”.
3. Кваліфікаційні вимоги
Поки що у нас не існує закладів, що випускають фахівців даного профілю. Для того, щоб стати коучером, вам доведеться здобути вищу освіту психолога, соціолога або менеджера, але головне – набути досвіду роботи на, так би мовити, підготовчій посаді менеджера з персоналу.
4. Медичні протипокази
Захворювання нервової системи
5. Попит на спеціалістів
Професія – нова на ринку праці. Попит на спеціалістів з визнаним авторитетом і досвідом ефективної роботи.
Професія, яка робить перші кроки на вітчизняному ринку праці, але має хороші перспективи, – коучер (від англ. сoaching — наставництво). Так називають особистого тренера, консультанта генерального директора фірми.
Його місія – не вирішувати усі проблеми за замовника, а підштовхнути до відповіді, вивести на правильний шлях. Причому зробити це так, щоб надалі клієнт міг самостійно впоратися з аналогічним завданням. Після багаточисленних розмов (з керівником і працівниками) і всестороннього аналізу консультант створює програму з виходу із ситуації, що склалася. Змінити стратегію, виробити кадрові перестановки,
розібратися з кризою середнього віку самого топ-менеджера — для кожного конкретного випадку спеціаліст запропонує окремий рецепт. Нерідко джерело проблеми може бути як у колективі (ворожнеча між відділами), так і в начальнику: «Не бачу мети, та і взагалі втомився.»
Один з важливих моментів програми – розвиток тих рис особи (в даному випадку топ-менеджера), які необхідні для успішного ведення бізнесу. Консультант допомагає розібрати усі допущені раніше помилки, проводить тренінги, дає рекомендації щодо ознайомлення з необхідною літературою, надає поради з проходження додаткових курсів і багато, багато іншого.
Кваліфікований коучер має бути відмінним психологом, орієнтуватися в бізнес-процесах і сфері діяльності компанії, повинен мати чітке уявлення про роботу менеджера з персоналу. Якщо ви володієте цими рисами, у вас є усі шанси стати елітним бізнесом-консультантом.
Вимоги до індивідуальних рис спеціаліста:
– навики керівництва;
– вища освіта;
– хороше знання іноземної мови;
– наполегливість;
– відповідальність;
– знання ПК на рівні користувача;
-посидючість;
знання психології.
Коучінг як робота з першою особою організації
Коучинг означає супровід, особисте наставництво, тренерство. Керівниками, власниками компаній стають, як правило, люди неабиякі. Це яскраві особистості, що вміють досить успішно вести бізнес. Тому і до коучера або vip-тренера першої особи організації ставляться серйозні вимоги. Він має бути професіоналом у своїй справі, який знається на питаннях не лише психології, але і іміджу, PR тощо.
Такий спеціаліст не може бути ні членом команди, ні партнером. Це завжди сторонній консультант, що працює в умовах повної конфіденційності, у якого немає мотивів впливати на рішення свого клієнта. Основне завдання коучера – це психологічний ассесмент (діагностика) для визначення базових психологічних переваг керівника, виявлення його успішної стратегії поведінки, а поряд з цим і неуспішних, обмежуючих, стратегій з метою їхньої подальшої корекції і компенсації.
Стрес пов’язаний саме з активізацією невдалої стратегії реагування людини на емоційно-негативні чинники зовнішнього середовища. Напруженість може посилюватися, якщо ухвалення відповідальних рішень, що є завжди прерогативою керівника, супроводжується високою мірою відповідальності, невизначеністю, недостачею необхідної інформації, дуже частою або несподіваною зміною інформаційних параметрів. Роль консультанта-коучера не в тому, щоб підказати керівнику правильне рішення у складній ситуації, а у тому, щоб створити широке інформаційне поле, допомогти визначити, які плюси або мінуси керівник отримає при прийнятті того або іншого рішення, побачити життєві стратегії керівника, які вже допомагали йому досягти успіху у минулому, і привнести необхідні ресурси у нинішню складну ситуацію. Коучер проводить персональні тренінги, індивідуальну роботу із особами з найближчого оточення керівника, супроводжує його на нарадах, переговорах, публічних виступах тощо.
В такому щільному супроводі першої особи вперше з’явилася потреба в політиці, де рівень емоційної напруги особливо великий в ході проведення передвиборної кампанії. Жорсткий графік виступів на радіо, телебаченні, відповіді на запитання під час зустрічей з виборцями вимагають від політика швидкої зміни режимів активності і відпочинку.
І витримувати виборче напруження можна завдяки консультантам-коучерам, які допомагають кандидатам на високий пост не лише впоратися з емоційним станом, але і збудувати методику відповідей на можливі каверзні запитання з боку виборців, знайти правильну лінію поведінки в ході полеміки з конкурентами.
Самого кандидата навчають утримувати емоційну рівновагу навіть в умовах жорсткого пресингу. Оскільки рівень емоційних перевантажень у бізнесменів не нижчий, а в деяких випадках навіть вищий, ніж у політиків, то послугами консультантів-коучерів почали користуватися і перші особи комерційних структур.
Висококваліфікованих коучерів на вітчизняному ринку консалтингових послуг сьогодні мало, і їхня робота коштує досить дорого. Основна відмінність коучера від звичайного психолога полягає в тому, що психолог має справу з причиною проблеми, тоді як коучер спирається на успіхи керівника, його сильні сторони, бачення перспективи. Результатом роботи коучера має бути легке (без емоційних зривів) досягнення поставлених керівником цілей при веденні бізнесу.
Матеріал із сайту http://www.robota.lviv.ua