Меню Закрити

Журналіст

Журналіст

У сучасному світі журналісти і репортери є тією силою, що формує громадську думку і впливає на неї. Журналісти передають новини та інформацію по цілому світу. Завдяки оперативній роботі журналістів, люди дізнаються про те, що відбувається в близьких і далеких куточках світу. Журналісти займаються активним пошуком нової інформації. Вони знаходяться в центрі подій і прагнуть знаходити цікаві для людей теми. Взагалі, журналістика – це не просто професія, це покликання, це особливий світогляд. І найважливіше для журналіста – серед багатьох подій, знаходити пояснення фактам, утілювати свої думки в точні і зрозумілі слова. Щоб отримати матеріал для статей і передач, журналісти беруть інтерв’ю у людей, відвідують прес-конференції, збирають інформацію із різних офіційних і неофіційних джерел. Є журналісти, які пишуть на загальні теми, а є такі, які спеціалізуються на вузьких, як наприклад, на економіці або спорті. Частина журналістів займаються лише пошуком і написанням новин, а інша прагне розглядати тему глибше, додавати коментарі і виділяти підоснову. У роботі журналіста може, звичайно, інколи з’являтися рутина, але ця робота ніколи не буває монотонною, тому що завжди з’являється щось нове. Хороші журналісти відомі в народі, їх цінують і поважають.Спеціальну професійну підготовку отримують на факультетах журналістики.

Закінчивши навчання, випускник може зайнятися такими видами діяльності:

1. Позаштатний кореспондент або «фрілансер». Це незалежний журналіст, що пропонує свої матеріали виданню. Живе на гонорари, які отримує за публікацію своїх творів і їх передрук.

2. Власний кореспондент. Обов’язки – збір інформації, надання свіжих новин. Повинен знати про все: від мітингів до концертів. На відміну від позаштатного кореспондента постійний співробітник газети отримує зарплату та гонорар.

3. Репортер. Це автор «новинних» жанрів. Повинен завжди знаходитись в центрі подій.

4. Ведучий рубрики, тобто постійного розділу в газеті, журналі, радіо або в телепрограмі.

5. Відповідальний секретар. Допомагає погоджувати роботу відділів, контролює всю роботу з випуску свіжого номера, починаючи із складання попереднього плану номера до верстки і здачі макета у друкарню.

6. Головний редактор. Відповідає за підготовку матеріалів до друку і вихід номера. Створити стиль газети або журналу може лише яскрава особистість.

7. Непогано може заробити журналіст, що знайшов себе в рекламі. Перспективний новий напрямок, що з’явився протягом останнього десятиліття, – зовнішня реклама (щити, вивіски, вітрини).

8. Робота на радіо- і телебаченні передбачає і написання сценаріїв, озвучування текстів, підготовку своїх програм, вихід у прямий ефір. Це радіомовлення, ді-джеї, диктори, звукорежисери, оглядачі, коментатори.

9. Журналістською елітою завжди вважали «міжнародників» і вимоги до них, як і раніше, високі: знання кількох іноземних мов, знання історії та культури тієї країни, де вони працюють.

Умови праці

Робочий час журналістів нелімітований, тому що у світі постійно відбувається щось нове, про що журналісти повинні інформувати людей. Журналісти ранкових газет працюють з полудня до пізньої ночі, журналісти вечірніх газет – уранці. Нерідко журналістам доводиться витримувати дуже високий робочий темп, тому що газети і програми новин бажають свіжих, але ґрунтовних новин, а успіх приходить до тих каналів новин чи видань, які встигають інформувати людей про події найбільш оперативно і точно. Таким чином, розумова напруженість у роботі журналіста дуже висока, і журналіст повинен не «згоріти» на роботі. Журналіст повинен сам знаходити для себе роботу, тому що зазвичай редактор газети дає лише загальний напрям. Робити остаточний вибір способу наближення, знаходити інформацію, домовлятися про інтерв’ю і збирати коментарі – все це входить у обов’язки самого журналіста. Для знаходження цікавої інформації журналіст повинен використовувати різні засоби і методи – це і робить працю журналіста важкою, але при цьому і цікавою. Майже половина робочого часу журналістів витрачається на пошук матеріалу та інформації, а друга половина – на написання статей і новин.

Необхідні знання, навики та риси характеру

Для посади журналіста бажано мати вищу журналістську освіту, але в засобах масової інформації плідно працюють представники й інших сфер діяльності. У хорошого журналіста мають бути хороші навики вираження думки і відчуття мови. Журналістський талант і легке перо підвищують продуктивність праці журналіста і роблять статті такими, які легко читаються. Журналіст повинен помічати деталі і дрібниці, вміло використовувати свою інтуїцію. Для журналіста, що спеціалізувався на якій-небудь певній темі, природно, необхідні ґрунтовні знання саме у цій галузі, але в цілому журналісту не зашкодить широкий кругозір і знання із різних сфер життя.

Матеріал із сайту: http://www.robota.lviv.ua