Особливості роботи
Проводить зйомку місцевості. Налаштовує геодезичні прилади. Обробляє результати зйомки, робить обчислення. На підставі цих даних складає карти. Готує графічні матеріали для оформлення відведення майданчиків під будівництво. Виконує геодезичні роботи по винесенню на місцевість об’єктів, що будуються. Здійснює геодезичний контроль за ходом будівництва, дотриманням проектних розмірів об’єкту, норм і правил будівництва. Заповнює спеціальну документацію (журнали зйомок, вимірювань, розбивання тощо). Бере участь у здачі в експлуатацію завершених об’єктів.
Робоче місце: на відкритому повітрі.
Режим роботи: ненормований.
Професійні шкідливості: значні пішохідні пересування і перенесення тягарів (вимірювальних приладів). Використовує геодезичні прилади різної складності (оптичні, радіоелектронні), контрольно-вимірювальну апаратуру, обчислювальну техніку, ручні інструменти (олівці, циркулі тощо).
Геодезист повинен знати
Технологію проведення геодезичних і маркшейдерських робіт (методи вимірювань, обчислень, побудови карт, планів); технологію будівельних робіт; принципи роботи і налагодження геодезичних приладів; нормативні документи з будівництва і геодезичних робіт. Повинен вміти проводити вимірювання за допомогою геодезичних приладів і контрольно-вимірювальної апаратури; виробляти геодезичні обчислення; “читати” і будувати графічні зображення місцевості; виносити в натуру об’єкти, що будуються; здійснювати контроль за проведенням будівельних робіт.
Професійно важливі риси:
• фізична сила і витривалість;
• нормальна гострота зору;
• хороша зорова і моторна координація;
• точний лінійний і об’ємний окомір;
• хороша просторова уява і наочно-образне мислення;
• педантичність;
• скрупульозність.
Медичні протипокази:
• захворювання органів дихання;
• серцево-судинні захворювання;
• опорно-руховий апарат (виражений остеохондроз хребта, поліартрит);
• органи зору, що викликають порушення стереоскопічності і сприйняття кольору.
Геодезія – наука про Землю, точніше про вимірювання на її поверхні. З’явилася вона ще в далекі часи і потрібна була при будівництві, діленні земель, побудові планів. Геодезисти того часу користувалися примітивними засобами вимірів, але поступово геодезичні інструменти ускладнювалися. Нині геодезія – одна з найбільш високотехнологічних галузей сучасного виробництва. Жоден будівельний майданчик не обходиться без грамотного геодезиста із сучасним лазерним і електронним устаткуванням і потужного персонального комп’ютера.
Що робить геодезист на будівництві? Хто він? І чи можна обійтися без нього? Геодезист – інженер, спеціально навчена у вузі людина. Він веде супровід будівництва із самого початку, коли навіть немає котловану і обгородження будівництва. Які роботи він виконує ? Перед початком будівництва, тобто до приходу виконробів, техніки і робітників необхідно підготувати проектну документацію. Щоб правильно скласти проект забудови, вертикального планування (ухилів землі) тощо необхідна так звана геопідоснова або топографічний план крупного масштабу, де будуть нанесені всі існуючі будівлі, комунікації (інженерні мережі), висотні відмітки (горизонталі) і уся необхідна інформація. Цей топографічний план і створюється силами геодезиста і його помічника в ході топографічних робіт. Після того, як усі дозволи для будівництва і проектна документація отримані забудовником, геодезична бригада розпочинає підготовку геодезичних робіт на об’єкті будівництва. Для цього створюється геодезична розбивочна мережа. Геодезичні роботи зі створення планово-висотного геодезичного обґрунтування досить трудомісткі і вимагають не лише польових робіт, але і роботи в офісі, де є комп’ютер. Спеціальні комп’ютерні програми (наприклад, Credo, RGS) дають змогу порівняти отримані в ході геодезичних робіт виміри і отримати точність визначення координат розбивочної мережі. Після того, як геодезична основа для будівництва готова, розпочинають геодезичні роботи з винесення в натуру головних осей будівлі, ліній шпунтового обгороджування, закріплення на місцевості кілочками тимчасових доріг – усе це робить геодезична бригада.
Геодезист постійно контролює розробку котловану, веде підрахунок об’ємів ґрунту, який вибирають з котловану, і контролює глибину розробки, оскільки в будівництві є правило: краще трохи не докопати, ніж перекопати. Коли починаються бетонні роботи, геодезист працює над тим, щоб винести в натуру усі основні конструкції будівлі. Це так звані розбивочні роботи.
Розбиття – це один з основних видів геодезичних робіт у будівництві, без нього будівельники не знали б, де саме ставити колону, стіну, сходи, на яку висоту підіймати ту або іншу конструкцію, перекриття тощо. Звичайно, можна було б ставити конструкції «на око» без участі штатного геодезиста або спеціалізованої геодезичної фірми. Але тоді б будівельники не змогли б дотримувати геометричні нормативи, а це, у свою чергу, призвело б до можливості обвалення будівлі, перекосів та і естетичного сприйняття, коли колони не стоять в один ряд, а як дерева в лісі. Але винесенням проекту в натуру геодезичні роботи не завершуються, а навпаки – після того, як робітники встановили нову конструкцію, геодезист перевіряє відхилення її від проекту і фіксує їх на виконавчій схемі, яка пізніше поступає у контрольні органи. Часто геодезичні фірми пропонують виконавчу зйомку, як окремий вид послуги. Наприклад, це може бути корисно для замовника, якщо він не звернувся за допомогою до спеціалізованої фірми з метою забезпечення будівництва, а віддав перевагу штатному геодезистові фірми-підрядника. Робота геодезистів не закінчується із завершенням досліджень. У процесі будівництва і експлуатації споруд вони здійснюють геодезичний контроль за взаємним розташуванням відповідальних вузлів промислових, житлових, гідротехнічних та інших споруд, використовуючи найновішу контрольно-вимірювальну техніку.
Майбутньому геодезистові, щоб успішно виконати свої обов’язки, треба добре знати математику, вивчити різні методи зйомок. Він повинен навчитися відмінно читати і обробляти аерофотознімки на стереоприладах, що створюють стереомодель місцевості, для чого необхідно володіти стереоскопічним зором. Геодезисти мають бути надзвичайно акуратними, точними і педантичними в роботі (відхилення в установленні нівеліра не повинні перевищувати п’яти міліметрів). Ці дії геодезист повторює сотні і тисячі разів.
Кожен бажаючий присвятити себе геодезії повинен володіти хорошими фізичними даними, витривалістю, адже щодня йому доводиться долати великі відстані. Геодезист також має бути сміливою і холоднокровною людиною.
Матеріал із сайту: http://www.robota.lviv.ua