Бутафори – рід театральних художників, до обов’язків яких входить виготовлення усієї обстановки гри, крім живопису (декорацій), бутафорські речі та інші приналежності: зброя, меблі, посуд, опудала птахів або звірів тощо. Раніше – працівник сцени, що перебував за кулісами і подавав артистам необхідні для гри предмети: зброю, квіти, листи, книги тощо.
Бутафор по суті представляє особу, що виробляє бутафорію.
Бутафорія (італ. buttafuoria) – підроблені, спеціально виготовлені предмети (скульптура, меблі, посуд, прикраси, зброя тощо), уживані в театральних спектаклях замість справжніх речей. Предмети бутафорії відрізняються дешевизною, міцністю, підкресленою виразністю зовнішньої форми (при їхньому виготовленні, звичайно, відмовляються від відтворення деталей, не видимих глядачеві).
Основне завдання бутафора – імітація предметної реальності. Від бутерброда з ковбасою до статуї людини в повний ріст – його діапазон можливостей вражає. Багато зроблених предметів здаються справжніми, поки їх не торкнешся руками. У бутафорській майстерні ніщо не є тим, чим здається на перший погляд. Золотий келих насправді зроблений з оргскла, а стародавні предмети побуту – вироби з пап’є-маше. Майстер, що виготовляє бутафорію, повинен бути справжнім винахідником.
Виготовлення бутафорії – це велика галузь театральної технології, до якої входить робота з паперовими масами, картоном, металом, синтетичними матеріалами і полімерами, тканинами, лаками, фарбами, мастиками тощо. Не менш різноманітна і номенклатура бутафорських виробів, що потребують спеціальних знань у сфері ліпних, картонажних, оздоблювальних і слюсарних робіт, розписування тканин, карбування на металі, а також у сфері виготовлення ювелірних та інших виробів.
Уперше бутафорські предмети з’явилися одночасно з появою театру. Широко застосовувалася бутафорія в італійській комедії “дель арте”.
Друга світова війна дала новий поштовх розвиткові бутафорських предметів. Тоді виготовляли муляжі танків, артилерійських знарядь, складів з метою обману супротивника, зосередивши його увагу на бутафорських, а не реальних силах, що представляють будь-яку загрозу.
Муляжі відеокамер застосовують і нині там, де є загроза хуліганства або крадіжок, і при правильному встановленні знижують імовірність цих правопорушень.
Обов’язки бутафора
– виготовлення простих бутафорських виробів;
– ліплення виробів з неглибоким рельєфом з різних матеріалів за ескізами і готовими шаблонами;
– виготовлення гіпсових форм і склеювання з пап’є-маше і мастики бутафорських виробів з рельєфом великого чіткого малюнка з незначною глибиною;
– ліплення об’ємних бутафорських виробів з орнаментовкою дрібного малюнка за ескізами з різних матеріалів;
– виготовлення гіпсових складних кускових форм скульптурних виробів;
– складання кольорів із фарб;
– виливання моделей із гіпсу;
– фактурування дерева;
– виконання муляжних робіт;
– виготовлення квітів із шовку й оксамиту;
– креслення і виготовлення шаблонів.
Бутафор повинен знати
- способи приготування мастики; конструкцію і правила експлуатації устаткування і пристроїв, застосовуваних при ручному виготовленні бутафорських виробів;
- техніку виготовлення об’ємних бутафорських виробів з орнаментуванням дрібного малюнка;
- технологію виготовлення імітаційних предметів і реставраційних робіт;
- прийоми художнього розпису бутафорських виробів;
- техніку і технологію виготовлення квітів; способи виготовлення шаблонів.
У програму навчання бутафорів входять дисципліни, що відповідають сучасним запитам театру: дизайн асамбляжу (конструювання предметів, що можуть видозмінюватися), авангардна лялька і бутафорія, що трансформується.
Не дивлячись на те, що спеціальність класично вважають чоловічою, її освоюють в основному дівчата, хоча у процесі навчання і роботи їм доводиться стояти біля токарських і свердлильних верстатів, плавити метал, управляти циркулярною пилкою тощо.
Професія бутафора практично завжди залишається за кадром. Нас можуть захоплювати незвичайні декорації, але ми рідко задмсислюємося над тим, хто їх створив, і які для цього потрібні знання та вміння.
Матеріал із сайту: http://www.robota.lviv.ua