Меню Закрити

Рейтинг професій

Workers SCC-AIPubВизначити, яка ж професія найкраща, намагається багато хто і неодноразово. Не можна сказати, що безуспішно, але все-таки не варто забувати, що замість слів “яка професія найкраща” ми повинні говорити “яка професія найкраща для мене”.

Високі конкурси у вищі учбові заклади України на такі спеціальності: міжнародні економічні відносини, міжнародне право, правознавство, англійська, німецька і французька філологія, соціальна педагогіка і практична психологія, економіка підприємства, екологія, журналістика, облік і аудит, культурологія.

Ось рейтинг спеціальностей із сайтів Elbrusoid.org та Headhunter.com.ua, які користуються найбільшим попитом на сучасному ринку праці:

1.     Інформаційні технології, програмісти, веб-дизайнери, фахівці з телекомунікацій;

2.     Банківські службовці, бухгалтери, фінансисти, аудитори;

3.     Керівники відділів, керівники, бізнес-тренери;

4.     Маркетинг, реклама, PR;

5.     Транспорт, логістика;

6.     Сфера виробництва, інженери; представники робітничих професій;

7.     Будівництво, нерухомість, архітектура;

8.     Вищий менеджмент, бренд-менеджери, топ-менеджери;

9.     Юристи;

10.   Страхування;

11.   Медицина, фармацевтика, екологія, біотехнології;

12.   Дизайнери інтер’єру, фахівці з ремонту;

13.   Поліграфісти, журналісти;

14.   Психологи, психіатри, соціальні педагоги, вчителі, викладачі вузів, перекладачі;

15.   Артисти, музиканти.

Сучасні дослідження ринку праці і прогнози щодо його розвитку досить конкретні. Якщо Ви хочете досягти успіху вже завтра, то сьогодні потрібно одержати професію, пов’язану з виробничою діяльністю. Тут і зарплата вища, і цілком реальною є перспектива кар’єрного зросту. Звичайно, важко прогнозувати, які галузі промисловості найбільш перспективні, але, безумовно, що такими є харчова промисловість, автомобілебудування, інформаційні технології та телекомунікації і легка промисловість.

Граблі для абітурієнта

Український ринок праці перенасичений юристами і економістами, але ці професії українці вважають найбільш перспективними.

Найпопулярніша професія в Україні – юрист. Так вважає більшість (52,8%) респондентів. Юристи сьогодні дійсно лідирують в рейтингах найвищих легальних зарплат. Проте, перспективи не досить обнадійливі, бо попит на юристів стрімко скорочується. Протягом 90-х на Україні сформувався досить могутній прошарок професіоналів, з якими не в змозі конкурувати вчорашні випускники юрфаків. Теперішні випускники-юристи вже ризикують одержувати невисокі ставки на посадах помічників – вітчизняні вузи готують юристів більше, ніж того вимагає ринок праці. В літньому рейтингу ukrjob.net професій найбільш популярних серед роботодавців, юристи не потрапили навіть у рейтингову сімку.

При цьому економісти одержали 51,7% голосів. Це пов’язано з досить широким трактуванням терміну “економіст”, під яким багато хто розуміє спеціальність менеджера, маркетолога, фінансиста і т.п. За даними рекрутингових агентств і сайтів з пошуку роботи менеджери середньої ланки сьогодні мають попит в багатьох областях. Основним критерієм для таких фахівців є досвід роботи на аналогічній посаді.

Високий рейтинг у медиків – 33,6%. Перспективність цієї професії навряд чи залежить від рівня зарплат у лікарів-бюджетників, хоча останніми роками їх доходи дещо зросли. Розквіт приватних клінік та близьких до медицини закладів (SPA-салонів, фітнес і косметологічних центрів) і розцінки на їх послуги сформували уявлення про забезпеченого сучасного лікаря.

Професії, що вимагають знання іноземних мов, теж досить широка категорія, яка займає четверте місце (27,5%). Для багатьох менеджерів business English є обов’язковою умовою працевлаштування. Що ж стосується власне перекладачів, то в Україні користується попитом відносно невеликий перелік мов, знання яких забезпечує стабільний і досить високий заробіток.

За даними опитувань роботодавців, дефіцитними сьогодні в Україні залишаються робочі (перш за все будівельні) й інженерно-технічні спеціальності. Але лише 19,7% респондентів віддали перевагу інженерам. До категорії інженерів можна віднести як IT-фахівців, так і технологів, тоді ці професії чи навряд чи будуть мати низький рейтинг поряд з юристами і економістами. Разом з тим, в багатьох українських університетах інженерні кадри готують у застарілих радянських традиціях. У результаті чого в умовах ринку такі фахівці повинні освоювати сучасні технології після одержання диплому.

 7Спеціалісти у сфері інформаційних технологій

Найбільше абсолютно нових професій з’явилося у зв’язку з розвитком інформаційних технологій. Років 4-5 тому на ринку праці з’явилася професія веб-майстра, досить популярна та високооплачувана. Але сучасні тенденції у сфері інформаційних технологій стали причиною того, що з неї отримали розвиток кілька нових: керівник, менеджер проекту, веб-дизайнер, веб-програміст та фахівець із розвитку, тобто мова іде про дедалі вужчу спеціалізацію для професіоналів.

 Геннадій Варивод, веб-дизайнер

Геннадій Варивод, веб-дизайнер: “Професія цікава, творча, перспективна, дає можливість для самореалізації, але я переконався на власному досвіді, що вона занадто вузькоспеціалізована, не для маленького містечка”.

Останнім часом нерідко в рекрутингових компаніях з’являються заявки на директорів інтернет-магазинів. По суті, це – професійний менеджер, котрий, крім володіння інструментарієм у галузі програмування, повинен мати також гарну бізнес-освіту (логістика, фінанси, оцінка ризиків ціноутворення) тощо. Зарплата у цій сфері діяльності коливається від 2000$ до 4000$ (у великих компаніях).

Менеджери проектів займаються технічним забезпеченням проекту, підбором команди для роботи над ним, а також розкручуванням й підтримкою вже готового сайту, залученням рекламодавців. Їхня зарплата, за столичними стандартами, становить, зазвичай, 1200$-1800$. У інших містах, за інформацією job-сайтів, рівень оплати праці такого ж фахівця не перевищує 500$-600$.

Професія банермейкера – фахівця, який має відношення як до дизайну, так і до розвитку (просування) сайту, – з’явилася 2-3 роки назад. Проте така посада є зазвичай лише у великих комерційних проектах, оскільки, як правило, це – людина, яка займається виключно виготовленням і розміщенням банерів. Орієнтовний заробіток банермейкера – 600$-700$. Але таку вакансію можна знайти лише в Києві, тоді як на периферії потрібно бути “майстром на всі руки”.

Контент-редактор – людина, в обов’язки якої входить текстове наповнення сайту або порталу, постійне оновлення інформації та слідкування за зовнішнім виглядом сайту, зазвичай, потрібна у будь-якій компанії, навіть у маленькому містечку. Заробітна плата контент-редактора безпосередньо залежить від того, наскільки добре він розбирається у предметі, про який пише, і коливається від 700$ до 1100$ (у столиці), та від 350$ у регіонах України.

Веб-девелопер здійснює керівництво групою, яка займається створенням якихось конкретних розробок. Отримують ці фахівці від 800$ (столична вакансія).

Близько 3-4 років тому на вітчизняному ринку праці з’явилася професія тестувальника програмного забезпечення. Зараз через уже згадане звуження спеціалізацій, працюючи на такій посаді, можна розраховувати на заробіток близько 500$-800$.Натомість, не так давно у Києві виникла потреба у інженерах автоматизованого тестування, функціональні обов’язки яких дещо подібні, проте більш високо оплачуються. Зокрема, мова іде про 1000-1600$ щомісяця.

Професія технічного письменника передбачає опис продукту, що виробляє компанія (яка працює в області інформаційних технологій), а також збір, систематизацію й структурування тієї інформації, котра надходить з підрозділів компанії. За різними оцінками, доходи технічних письменників у столиці – від 600$ до 800$ на місяць, тоді як у регіонах можна розраховувати на суму від 150$ до 500$.

Таким чином, кількість нових професій у сфері ІТ за останні роки значно збільшилася, і пов’язана така тенденція зі звуженням спеціалізації фахівців. У даному аспекті варто зазначити, що у невеликому місті знайти роботи вузької спеціалізації досить важко, оскільки досі функції декількох професіоналів, зазвичай, виконує одна людина через порівняно невеликий обсяг роботи, а головне – з метою економії коштів. Натомість можна впевнено сказати, що у великих містах попит на фахівців-комп’ютерників високого рівня кваліфікації у 1,5-2 рази вищий за пропозицію. До того ж, існує думка, що скоро в даній галузі з’являться також нові професії, пов’язані із захистом інформації.

3 (1)Спеціалісти у сфері фінансового ринку, банківських та страхових послуг

Активний розвиток фінансового ринку України також сприяв виникненню нових професій, що пов’язані з обслуговуванням цієї сфери. Зазвичай виокремлюються наступні вакансії: кредитний брокер, колектор та адміністратор недержавного пенсійного фонду.

Професії кредитного брокера немає й року. До функцій кредитних брокерів входить збір інформації для клієнта та допомога в оформленні позики. Зарплати таких працівників складаються зі ставки та відсотків. Так, фахівець, який працює з фізичними особами, отримує 500$+10% від суми угод, фахівець із кредитування юридичних осіб – 1000$+10% від суми угоди.

Професія колектора, тобто фахівця із повернення боргів, виникла близько 2 років тому. Зарплати колекторів, так само як і кредитних брокерів, складаються зі ставки та відсотків, і зазвичай виглядають так: 300$-700$+3-5% від суми стягнення.

Ще однією новинкою на ринку праці є робота адміністратора недержавного пенсійного фонду, структури, яка функціонує з метою накопичення пенсійних внесків на користь його учасників з подальшим управлінням пенсійними активами і здійсненням пенсійних виплат. Заробітна плата такого співробітника вже сьогодні досить пристойна – 800$-1000$.

У зв’язку зі стрімким розвитком страхового ринку сьогодні актуальною стає професія персонального консультанта із питань страхування. Такого спеціаліста чекають у всіх містах. Заробітна плата – від 300$-400$ + певний відсоток від угоди.

Ще одна нова спеціальність у сфері страхування – андеррайтер. Це людина, що описує, оцінює і кваліфікує ризик, формує страховий портфель. Працевлаштуватися за такою вакансією можна у будь-якій страховій компанії, і отримати близько550$-600$ у великому місті, 350$-400$ – у райцентрі.

У комерційних банках вже 2-3 роки досить успішно працюють спеціалісти з активного продажу банківських послуг. Суть їхньої роботи полягає в пошуку нових клієнтів банку, а також у роз’ясненні вже існуючим клієнтам всього спектру банківських послуг. Заробітна плата складається зі ставки – приблизно 250$-300$ у невеликому місті – та бонусу від укладеної із залученим клієнтом угоди. У обласному центрі робота такого спеціаліста оплачується, відповідно до інформації job-сайтів, за схемою: ставка 400$-500$ + % з продажів відділу + % з власних продажів.

Євген Поперечний, спеціаліст з активного продажу банківських послуг

Євген Поперечний, спеціаліст з активного продажу банківських послуг: “За освітою я – менеджер, про роботу в банку мріяв, і цілком задоволений, що тут працюю. А моя професія необхідна в будь-якому відділенні банку, у кожному місті”.

Зовсім новою професією у бізнесі є кредитний менеджер. Це – спеціаліст, який займається розробкою та реалізацією кредитної політики підприємства. Така людина потрібна у всіх компаніях, які працюють на умовах товарного кредитування та відстрочення платежу. У Києві та найбільших містах зарплата кредитних менеджерів коливається від 700$ до 2000$.

marketing-advertising-740x493Спеціалісти у сфері реклами, PR, маркетингу, аудиту, роботи з персоналом

Професія копірайтера, тобто автора рекламних текстів, відносно нова. Сьогодні відзначається попит на копірайтерів, які мають вузьку спеціалізацію і специфічні навики, пов’язані зі створенням концепції рекламної кампанії, рекламних текстів, слоганів, прес-релізів. Відповідно до цих вимог розмір заробітної плати варіюється від 300$ у регіонах України до 1500$ у Києві та деяких обласних центрах.

Професія дизайнера одержала офіційне визнання в Україні не так давно, проте услід за Заходом дизайн у нашій країні перетворився на дуже престижне, модне і високооплачуване заняття. Крім фахівців із дизайну інтер’єрів, у даний час затребуваними є спеціалісти з графічного, а також транспортного, ландшафтного дизайну, дизайну аксесуарів і ювелірних прикрас, веб-дизайну. Найбільш високий попит на дизайнерів, що працюють у галузі поліграфії, реклами та дизайну інтер’єрів, рідше зустрічаються замовлення на фахівців у галузі дизайну одягу, взуття, тканин, причому заробітна плата на постійному місці роботи залежно від того, в якому місті людина працює, коливається від 300$ до 2000$, а ціни на виконання одноразового замовлення починаються від 100$.

Активно нові професії розвиваються також у галузі маркетингу і PR. Так, можна виокремити спеціальності сommunication manager та communication officer.

Сommunication manager відповідає за переписку і документообіг компанії іноземною мовою, а також займається навчанням співробітників компанії іноземній мові. Заробити такий фахівець може приблизно 1000$ на місяць.

До обов’язків сommunication officer входять керування інформаційними потоками компанії, написання і редагування текстів, координація роботи перекладачів та інформаційних менеджерів, збір та подача інформації у міжнародні рейтинги, взаємодія з аналітиками, написання контенту для сайту. Найвищий рівень попиту на такого фахівця – серед консалтингових, аудиторських та юридичних фірм. Заробітна плата сягає 1200$-1500$.

Сьогодні в українському рекламному бізнесі з’явилися тренд-вотчери – це люди, які відслідковують появу нових тенденцій серед споживачів. Зарплата в середньому сягає 600$-800$ на місяць.

Одразу варто зазначити, що згадані вище нові професії користуються попитом лише у Києві та деяких містах-мільйонниках.

Менше року минуло відтоді, як на ринку праці затребуваною стала професія онлайн-рекрутера, обов’язком якого є пошук і підбір персоналу за допомогою засобів Інтернет-рекрутингу: розміщення оголошень на job-сайтах, пошук кандидатів у соціальних мережах тощо. Розмір заробітної плати поки що не перевищує 600$ на місяць.

У контрольно-ревізійних структурах створено професію внутрішнього аудитора державного сектора. Оскільки дана професія була затверджена у минулому місяці поточного року, то про якісь більш детальні умови працевлаштування та оплати праці говорити рано, підготовчі курси тільки-но розпочали свою роботу.

barmen11Професії у сфері ресторанного бізнесу та торгівлі

У ресторанному бізнесі України з’явилася професія сомельє, тобто спеціаліста, який знає все, що стосується вина: умови зберігання, температуру подачі різних вин, сервірування, поєднання з основними стравами тощо. З приводу працевлаштування, варто зазначити, що недорога кав’ярня, простенький ресторан не можуть собі дозволити фахівця з алкоголю. А от дорогий ресторан, багатозірковий готель чи магазин елітного алкоголю без нього не обійдуться. Відповідно і зарплата в середньому сягає1200$-2000$.

 Андрій Ємельянов, сомельє

Андрій Ємельянов, сомельє: “Раніше працював барменом, та згодом перекваліфікувався, і анітрохи не шкодую – професія сомельє щодня дає можливість відкрити щось нове у цьому житті”.

У торгівлі новинкою є робота мерчендайзера – фахівця з просування продукції в роздрібній і дрібнооптовій торгівлі. Основне його завдання – підтримка позитивного іміджу своєї фірми, забезпечення вигідного розташування продукції на магазинних полицях і відстежування її постійної наявності у продажу. Рівень заробітної плати – 300$-450$.

Робота промоутера передбачає просування якого-небудь товару або послуги. Заробити можна від 300$ до 400$ на місяць.

Для професій у галузі торгівлі характерним є те, що попит на них досить великий, причому в кожному місті, де працює хоча б один мережевий заклад, супермаркет тощо.

Веснина-групп-консультации-психологаСпеціальності в галузі психології

Трохи менше аніж 10 років тому з’явилася професія соціального педагога – людини, яка виховує вміння не падати духом, учить людей самостійно знаходити вихід зі складної ситуації, формує людину як особистість, здатну впоратися з психологічними та соціальними негараздами. Перспектива працевлаштування окреслюється переліком можливих місць роботи: школа, ВНЗ, державні структури, які займаються проблемами соціалізації та виховання (центри соціальних служб для дітей і молоді, центри молодої сім’ї, соціальні притулки для неповнолітніх, педагогічно-реабілітаційні центри, спецшколи для дітей з фізичними та розумовими вадами, спецінтернати, благодійні фонди тощо). Заробітна плата соціального педагога – 250$-400$.

 Світлана Ніколаєнко, соціальний педагог

Світлана Ніколаєнко, соціальний педагог: “Україна сьогодні слідує за світовою практикою, реалізуючи нову етику спілкування з дітьми, проголошуючи основні права дитини на життя, розвиток і захист, а також потреби дітей, адже спосіб життя дітей, рівень їхнього розвитку стає найважливішим показником благополуччя країни. Саме така спрямованість соціальної політики робить професію соціального педагога актуальною як ніколи раніше”.

Зовсім новою в даній галузі є професія коучера – консультанта-керівника з питань створення структури персоналу, кадрової політики і стратегій кризового менеджменту. Як правило, ця людина потрібна в дуже великих компаніях, і її завдання полягає у проведенні психологічних тренінгів для керівників і персоналу підприємства з метою розкриття їхнього потенціалу, збільшення продуктивності і ефективності праці. Заробітна плата – від 600$ до 1000$.

Отже, розвиток усіх сфер зайнятості населення сприяє зростанню кількості абсолютно нових професій на ринку праці в Україні, причому з тенденцією до звуження їхньої спеціалізації. Система освіти ще не встигла відреагувати на цей процес, тому отримати знання і навички можна в процесі роботи і шляхом самоосвіти. Іноді до цього додаються короткострокові курси, які проводяться фірмами для підготовки необхідних кадрів. Але все ж фахівці у цих галузях затребувані на 100%, причому у столиці та містах-мільйонниках попит на них значно перевищує пропозицію.

 Найзатребуваніші спеціальності

Говорячи про сферу телекомунікацій, можна виділити такі найзатребуваніші спеціальності серед кваліфікованих спеціалістів, як проектувальники, сервісні інженери. Попит на роботу менеджерів з продажу також істотно перевищує пропозицію. Не зменшується потреба в менеджерах середньої ланки і топ-менеджерах: як керівниках компаній, так і керівниках напрямків, пов’язаних з виробництвом і просуванням певних категорій продукції, часто – абсолютно нових, унікальних продуктів, аналогів яким немає.

Вимоги до претендентів

У зв’язку з гострим браком спеціалістів сфери телекомунікацій, до претендентів деколи пред’являються досить лояльні вимоги. Проте, “ідеальним” співробітником для роботодавця є випускники державних технічних вищих навчальних закладів (НТУУ “КПІ”, Національний авіаційний університет, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій). В ідеалі передбачається, що інженер-проектувальник проходив навчання по продукції всесвітньо відомих виробників обладнання на сертифікованих курсах.

Профіль “ідеального” менеджера з продажу: вища технічна/економічна/маркетингова освіта, знання продукції і основних гравців ринку, досвід роботи у сфері телекомунікацій не менше двох-трьох років, широка мережа контактів і клієнтська база.

Тенденції

У секторі телекомунікацій та ІТ спостерігається активна “міграція” менеджерів з продажу. Так, нерідко посада менеджера корпоративних продажів комп’ютерного обладнання, комплектуючих пропонують менеджеру, який раніше займався продажем обладнання для структурованих кабельних мереж, і т.п. Адже, хоча продукт і відрізняється, аудиторії, на які він розрахований, перетинаються чи збігаються: великі комерційні, державні установи, банки. В даному випадку вирішальну роль відіграє база даних менеджера, його мережа контактів.

У зв’язку з гострим браком фахівців, до роботи активно залучаються випускники ВНЗ із технічною освітою, навіть без досвіду роботи за фахом. Для роботи у сфері продажів також розглядають кандидатури випускників з економічною освітою. Їм надається навчання безпосередньо на робочому місці і/чи спеціальне навчання по продукції компанії на внутрішніх курсах, тренінгах. Перевагу надають молодим фахівцям із знанням іноземних мов (англійська обов’язкова практично у ста відсотках вакансій, німецька – бажана).

У різних компаніях функції деяких спеціалістів визначаються по-різному. Наприклад, у деяких компаніях менеджер проектів займається як пошуком, залученням клієнтів, “зняттям” технічного завдання, проектуванням і розробкою телекомунікаційного рішення для клієнта, так і оформленням документації і веденням проекту протягом гарантійного і постгарантійного періоду. По суті, такий фахівець поєднує функції як інженера-проектувальника, так і менеджера з продажу. В деяких компаніях обов’язки менеджера з продажу та інженера-проектувальника чітко розмежовані.

Вилка зарплат і мотиви для зміни місця роботи

Рівень зарплат фахівців становить від 400 до 2000 у.о., залежно від компанії, в якій вони працюють. Менеджери з продажу можуть розраховувати на оплату праці від 500 до 2000 доларів + менеджерський пакет + бонуси за результатами особистих досягнень чи успіхів відділу/компанії в цілому. Менеджери корпоративних продажів пред’являють побажання щодо заробітної плати від 1500 до 3500 доларів. Керівники напрямків, топ-менеджери орієнтуються на ставку близько 3-5 тисяч + пакет + бонуси.

Часто рівні зарплат фахівців сфери телекомунікацій у банках і державних установах відсотків на 20-40 нижче середніх по ринку. Зарплати фахівців у регіонах менші практично на половину.

Мотивацією до переходу в іншу компанію для кваліфікованого фахівця з вітчизняної компанії звичайно є різниця в заробітній платні від 400 доларів, офіційна виплата зарплати і офіційне оформлення. Для молодих фахівців також привабливі самі по собі всесвітньо відомі компанії, які з часом стануть і “окрасою” резюме, і “подорожчають” фахівця у декілька разів у порівнянні з періодом роботи в нікому невідомій українській компанії.

Варто відзначити, що на ринку з’являється все більше вітчизняних компаній, які можуть запропонувати співробітникам пакет не гірший, а часто – навіть привабливіший, аніж іноземні компанії.

Однієї тільки матеріальній компенсації для мотивування фахівців не досить. Цікавий, перспективний проект, над яким працює топ-менеджер, – і його вже практично неможливо “переманити”. Для менеджера з продажу можливість самостійно планувати свій робочий час, працювати за гнучким графіком і свобода дій – важливі чинники при виборі місця роботи. Для “старожилів” деякі компанії пропонують додаткові умови – такі як підвищення окладу “за вислугу років”, організація відпочинку за кордоном як для самих фахівців, так і для їхніх сімей, медична страховка, безпроцентний кредит на житло та інше.

Де шукати?

Для залучення молодих спеціалістів, випускників, ефективно розміщувати оголошення на сайтах із працевлаштування, представляти компанію на ярмарках вакансій, співпрацювати з центрами працевлаштування ВНЗ.

При пошуку кваліфікованих фахівців (інженери, менеджери з продажу) добре працює розміщення оголошень на “професійних” сайтах банкірів та спеціалістів сфери інформаційних технологій, прямий пошук у банках, великих державних і комерційних установах. Дуже ефективно працюють по залученню менеджерів деякі міжнародні бази даних – своєрідні “візитниці” фахівців. І, звичайно ж, ефективними є особисті рекомендації працюючих у даній сфері спеціалістів.

Згідно з даними Державної Служби Зайнятості України протягом останніх п’яти років близько 80% загальної потреби нашої економіки становлять спеціалісти робочих професій. У зв’язку з цим минулого року центрами зайнятості було направлено на перекваліфікацію близько 2-х тисяч випускників ВНЗ. Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по Україні на 1 квітня 2008 р. склав 2,3% від кількості населення працездатного віку. Кількість вільних робочих місць і вакансій протягом березня 2008 р. зросла на 12 тис. Зі вказаної кількості понад 50% призначається для робітників, близько третини – для службовців і кожне сьоме вільне робоче місце – для осіб без професії.

Після закінчення вищого навчального закладу молоді спеціалісти величезним потоком надходять на ринок праці, але насилу знаходять роботу за фахом, попри “корочку” і “престижність” професії. Молодь у пошуках роботи, в першу чергу, орієнтується на рівень зарплати і можливість кар’єрного зростання, ігноруючи вакансії з невисокою оплатою праці. Це мотивується наявністю вищої освіти, але не береться до уваги повна відсутність досвіду роботи і практичних навиків. Все частіше доводиться виїжджати за кордон чи вибирати незареєстровані трудові відносини з роботодавцями. Таким чином, в Україні спостерігається дисбаланс між системою освіти і попитом на ринку праці, тому при виборі спеціальності бажано йти не тільки за сліпим бажанням здобути престижну професію, але й орієнтуватися на потреби економіки у трудових ресурсах.

За результатами аналітичного звіту HeadHunter за 2007 рік, найвищим попитом на ринку праці користуються IT-фахівці та програмісти, а також працівники торгової і банківської сфер. На останньому місці по потребі у працівниках – підприємства добувної промисловості та спортивні клуби.

Гострою проблемою для економіки України стало кадрове забезпечення на великих підприємствах. На них постійно є вакансії на робочі професії. Необхідні газозварювальники, токарі, інженери всіх напрямків, електрозварювальники, всі будівельні спеціальності – каменярі, кранівники, столяри-верстатники. Економіка України сьогодні потребує фрезерувальників, операторів комп’ютерного набору і будівельників, а зовсім не юристів, економістів і дизайнерів. Саме представники цих професій є найзатребуванішими професійно-технічними спеціалістами. На сьогоднішній день не вистачає навіть водіїв трамваїв і тролейбусів, попри те, що навчають цій професії безкоштовно, а зарплату обіцяють близько 500$. У дефіциті швачки – їх ринок праці потребує в кількості понад 40 тисяч.

Окрім робочих спеціальностей необхідні високопрофесійні працівники у сфері машинобудування (інженерно-технічні спеціалісти), будівництва (девелопери, маркетологи, головні інженери і головні архітектори проектів), торгівлі (менеджери середньої і вищої ланки, мерчендайзери, супервайзери тощо). У зв’язку з інтеграцією західних компаній підвищився попит на фінансистів зі знанням англійської мови та досвідом роботи з корпоративними інформаційними системами, на висококваліфікованих працівників у сфері інформаційних технологій.

Кому згодні платити роботодавці у вашому регіоні?

Україна є найбільшою країною Європи, тому недивно, що кожен регіон має свій специфічний ринок праці залежно від економічних, природних і навіть історичних аспектів. У зв’язку з цим учбові заклади, починаючи від сільського ПТУ і закінчуючи ВНЗ обласного центру, випускають професіоналів відповідно до спеціалізації регіону, потреб існуючих підприємств та організацій. У цілому по Україні відзначено, що найвищий попит мають спеціалісти промислової, будівельної сфер та сфери послуг.

Зокрема, на півдні України потрібні фахівці сфери послуг. Приморські райони України – зона процвітання абсолютно різних сфер бізнесу. Наприклад, в Одесі потрібні навики роботи в торгівлі, необхідні менеджери, торгові представники, регіональні представники, продавці-консультанти, бухгалтери. Величезне поле діяльності чекає в Одеському регіоні на програмістів. Початок посівної звернув увагу на дефіцит грамотних агрономів, а також комбайнерів, трактористів, агротехніків. Крим – зона туризму, тут найчастіше потрібні працівники готельного бізнесу, торгівлі (торгові агенти, економісти, фахівці з торгівлі та збуту, менеджери). У Запоріжжі існує необхідність у таких професіях як інженери, технологи, програмісти, мережевики, бухгалтери, банківські працівники, менеджери, секретарі, будівельники, торгові представники тощо.

У східних областях необхідні шахтарські та робочі професії. Особливо це стосується Донецького регіону. Тут раді фахівцям промислової сфери. Але, окрім робочих професій, Донецьку необхідні бізнес-фахівці вищої ланки. Робота тут пропонується спеціалістам з маркетингу, топ-менеджерам, директорам, економістам, мерчендайзерам, технічним спеціалістам.

А щоб одержати роботу в Харкові, потрібно освоїти професію програміста, системного адміністратора, оператора ПК, графічного дизайнера, веб-верстальника тощо. Саме ці працівники за результатами минулого року потрібні в багато організацій, установ і підприємств. Найзатребуваніша робота в Луганську вимагає, знову ж таки, торгових навиків. Для роботи в цьому місті необхідні віддалені менеджери, регіональні менеджери, менеджери з перевезень, логістики, менеджери зі збуту і продавці-консультанти. Дніпропетровськ відчуває потребу в керівниках і начальниках відділів. Робота в Дніпропетровську вимагає територіальних менеджерів, менеджерів вищої ланки, а ще тут потрібні юрисконсульти, фінансисти, бухгалтери, інженери та програмісти, менеджери з продажу і технологи.

На заході країни розвивається підприємництво, перш за все, у сфері зеленого туризму. Тому при професійній орієнтації людей потрібно враховувати особливості регіону, потребу в тих чи інших професіях. Так само в регіоні розвивається деревообробна промисловість. У зв’язку з цим регіону необхідні столяри (у тому числі червонодеревники), теслі, спеціалісти з обробки деревини тощо. Найзатребуванішими працівниками у Львові є спеціалісти у галузі менеджменту, IT-технологій, економіки, фінансів, і, звичайно ж, залишається високий попит на робочі професії. В Івано-Франківську велика кількість вакансій відкрита для програмістів, мережевиків, торгових представників, менеджерів, будівельників.

У північних регіонах, зокрема, в Чернігові, великий попит на ринку праці мають спеціалісти будівельної сфери та інструментальники. Нарешті, найбагатший вибір вакансій, звичайно ж, у Києві. Робота в столиці знайдеться на будь-який смак і для будь-якої профпідготовки. Для роботи в Києві потрібні менеджери всіх ланок і спеціалізацій, торгові представники, працівники поліграфічної промисловості – такі як дизайнери, оператори поліграфічної техніки, верстальники, а також редактори, коректори, журналісти. Робота в Києві для будівельників і архітекторів знайдеться завжди. Ще на початку 2007 р. фахівці прогнозували підвищення “попиту” на певні спеціальності. У сфері будівництва необхідні технічні спеціалісти, керівники і кваліфіковані робочі, головні бухгалтери, інженерно-технічні спеціалісти. У сфері інформаційних технологій – програмісти, дизайнери, адміністратори. У принципі, можна сказати, що людина будь-якої професії при бажанні без особливих труднощів знайде роботу в столиці. Саме завдяки цьому факторові з усіх міст України до Києва стікається величезна кількість людей у пошуках роботи.

Сьогодні внутрішня трудова міграція є однією з особливостей розвитку українського ринку праці. Не маючи нагоди знайти роботу за фахом удома, люди їдуть до тих регіонів України, де їхні професії затребувані. В першу чергу, у великі міста – Київ, Дніпропетровськ, Харків.

Міжрегіональна міграція, частка якої в загальній чисельності мігрантів становить 23%, характеризується значними міграційними зв’язками з сусідніми областями, а також із столицею. Наплив робочої сили з регіонів у столицю, який почався кілька років тому, в нинішньому році сягнув небувалого розмаху. Але, якщо ще рік-два тому столиця приваблювала в основному спеціалістів нижчої ланки (будівельників, різноробочих, некваліфікований персонал), то сьогодні притік з регіонів персоналу середньої ланки (менеджерів з продажу, юристів тощо) істотно збільшився.

Таким чином, найбільше зростання потреби у працівниках спостерігається в промисловості, фінансовій сфері, сфері туризму і готельного бізнесу, оптовій і роздрібній торгівлі, торгівлі транспортними засобами. По регіонах України найбільший попит на спеціалістів спостерігається в Дніпропетровській, Хмельницькій, Полтавській, Київській і Одеській областях, а зниження цього показника відзначається в Закарпатській, Черкаській, Тернопільській, Сумській, Чернівецькій і Вінницькій областях.

Для того, щоб хвиля міжрегіональної трудової міграції не торкнулася вас, подумайте, перш ніж вибрати освіту, яка робота у вашому регіоні принесе довгоочікувані дивіденди і буде затребуваною на ринку праці.

Журнал MONEY і портал Salary.com опублікували перелік десяти кращих професій у США. При складанні рейтингу оцінювалися такі показники, як темпи росту заробітної плати за останні роки, рівень стресу на робочому місці, легкість оволодіння спеціальністю тощо.

 До першої десятки потрапили такі професії:

– інженер-фахівець в області програмного забезпечення (нині середня зарплата становить $80.5 тис. у рік, за 10 років вона виросла на 46%);

– професор, що викладає в коледжі або університеті (середня зарплата – $81.5 тис., ріст – 31%);

– консультант в області фінансів, який управляє фінансовими активами клієнтів (відповідно, $122.5 тис., 26%);

– менеджер по персоналу ($73.5 тис., 23%);

– помічник лікаря ($75 тис., 50%);

– маркетолог ($82.5 тис., 20%);

– аналітик у сфері інформаційних технологій ($83.5 тис., 36%);

– оцінювач нерухомості ($66 тис., 23%);

– фармацевт ($90 тис., 25%);

– психолог ($66.5 тис., 19%).

З одного боку, ринок праці насичений людьми, які шукають вакансії, з іншого – роботодавці відчувають дефіцит досвідчених професіоналів, котрі мають відповідні риси, якоссті, уміння, спеціалізацію. У зв’язку з цим все більшої популярності набувають рекрутингові агенства (організації, що на замовлення у короткі строки заповнюють вакансії конкретного підприємства, у тому числі шляхом «переманювання» кадрів). Кого ж шукають рекрутингові агенства? Нижче наведено опис «найгарячіших» вакансій станом на кінець 2007 – середину 2008 р.р., за дослідженнями web-сайтів багатьох організацій, що займаються проблемами ринку праці України:

foto_it1. IT- спеціалісти (спеціалісти з інформаційних технологій)

Рейтинг найбільш оплачуваних і потрібних фахівців очолюють IT-спеціалісти – і це одна з найяскравіших тенденцій протягом останніх 5 років. Причому така ситуація характерна не тільки для столичного ринку праці, але і для регіонального, на якому дефіцит “айтішників” на порядок вищий. Попит в цій сфері спостерігається як на програмістів різного рівня, так і на керівників всіляких IT-проектів.

IT-ринок розвивається семимильними кроками, попит на кваліфікованих програмістів росте не по днях, а по годинах ще і тому, що особливістю даної області вважається те, що досить часто радіус пошуку роботи або співробітників не обмежується географічним положенням роботодавця або претендента. Завдяки чому організації цілком можуть вибирати працівників з величезної кількості спеціалістів, а ті, у свою чергу, – з безлічі вакансій IT-ринку.

Вимоги

Знання програм Java, J2EE, JSP, C++, З, С#, Windows Forms, розробка ПО клієнт-сервер, .NET Framework (1-2), ADO.NET, MSSQL (T-SQL, UDF), ASP.NET, ASP, HTML та інших.

Досвід роботи: від 2-х років.

Освіта: вища (технічна, IT, економічна, математична).

Мови: технічна англійська – обов’язкова.

Середня зарплата: 968 – 1373$

2. Топ-менеджмент / директори

На цих теренах нашому брату все ще не раді: як і 5 років тому, власники великих компаній вважають за краще наймати на роботу досвідчених і висококваліфікованих іноземних менеджерів (часто російських), аніж довіряти свої капітали неблагонадійним співвітчизникам. Складно у чомусь дорікнути людині, що намагається зберегти нажите непосильною працею добро, але факт залишається фактом: знайти українця, здатного відповідати всьому спектру вимог, не так вже і легко.

Вимоги: досвід керівництва компанією, співпраці з великими клієнтами, знання нормативно-законодавчої бази в обсязі, необхідному для реалізації посадових обов’язків, менеджмент, маркетинг, управлінський облік, бюджетування. Уміння розвивати новий бізнес, прогнозувати розвиток ринку, своєчасно виявляти і реагувати на появу нових тенденцій. Здатність йти на компроміси і вести переговори, орієнтація на результат, знання основ брендингу, досвід побудови системи ефективних продажів, ПК – рівень користувача.

Особисті якості:

  • аналітичний склад розуму;
  • харизматичність, комунікабельність;
  • висока працездатність, стресостійкість;
  • ініціативність, здатність генерувати ідеї;
  • уміння попереджувати і обходити будь-які конфлікти;
  • уміння створювати і підтримувати командний дух.

Досвід роботи: досвід керівної роботи від 2-х років.

Освіта: вища, бажано ступінь МВА.

Мови: знання іноземної мови (бажано двох).

Середня зарплата: 981 $ (але частіше за все не менше 1500$).

3. Керівники відділів

Керівники відділу – товар на ринку праці досить затребуваний. Часи, коли компанії готові самі “вирощувати” фахівців, завдяки хедхантингу йдуть у небуття. Знайти “розумну голову”, на думку більшості власників компаній, значно дешевше, аніж проводити тренінги і взагалі вкладати гроші в особистісне зростання персоналу. Але не варто драматизувати: компанії, що беруть безпосередню участь у навчанні кадрів, ще не перевелися, особливо у сфері прямих продажів.

Українці, подібно до американських спеціалістів, останніми роками стали виявляти схильність до зміни робочого місця кожні три-чотири роки. Зокрема, для менеджерів середньої ланки в особі керівників відділів така тенденція пояснюється бажанням збудувати кар’єру і отримати більше досвіду.

Вимоги: досвід створення бізнес-планів і комерційних умов, участь у підписанні угод і договорів, уміння успішно вирішувати конфліктні ситуації, знання кон’юнктури ринку, вільне володіння ПК, знання первинної бухгалтерії, аналітичний склад розуму.

Досвід роботи: від 2-х років на керівній посаді, бажані рекомендації.

Освіта: вища, за спеціалізацією.

Мови: знання іноземної мови вітається.

Середня зарплата: 981 $

4. Маркетологи, спеціалісти з PR (зв’язки з громадськістю)

Те, що все і всіх у нашому житті можна, а частіше потрібно “піарити”, поступово стало об’єктивною реальністю і для українських компаній. Попри те, що PR-культура в Україні ще не досягла належного рівня розвитку, попит на досвідчених фахівців у цій галузі буквально зашкалює. Проблема тільки в тому, що пропозиція на рекламному ринку праці не завжди здатна задовольнити вимоги роботодавця. Виявляється, мало дістати відповідну освіту і засвоїти парочку слівець з рекламної теми. Створення рекламних стратегій, чіпляючих “гасел”, яскравих образів під силу не кожному. До слова, якщо відчуваєте у собі творчий потенціал, то, не баріться перебиратися до столиці. Не секрет, що близько трьох четвертей усіх вакансій у цій сфері пропонується саме компаніями, розташованими в Києві.

Вимоги: творчий підхід до вирішення будь-яких проблем, аналіз конкурентів, уміння створювати маркетингові стратегії, спрямовані на підвищення толерантності до діяльності фірми. Уміння організовувати і підтримувати зв’язки з громадськістю, готувати відповіді на запити засобів масової інформації та інших організацій, організація прес-конференцій, інтерв’ю керівництва фірми з представниками мас-медіа. Взаємодія із споживачем послуг і товарів компаній, підтримка їх позитивного іміджу. Проведення BTL акцій, спонсорство, підготовка прес-релізів та інформаційних матеріалів для ЗМІ, розробка і проведення PR-кампаній, визначення бюджету маркетингових і PR-кампаній, підготовка медіа-планів, розробка рекламних і POS матеріалів тощо.

Досвід роботи: від 2-х років.

Освіта: вища (маркетинг, економічна, журналістика, PR).

Мови: знання іноземної мови вітається.

Середня зарплата: 758 $

Expert_25. HR-спеціалісти і бізнес-тренери

Управляти людськими ресурсами – наука не для слабких. Менеджер з персоналу має бути чутливим до будь-яких хвилювань у колективі, виявляти і розвивати кращі якості своїх співробітників, створювати правильну систему мотивації. Більш того, HR-фахівці повністю відповідають за оновлення персоналу, вони-то знають, що “кадри вирішують все”. Як свідчить практика, рекрутинг набуває все більшої популярності як у Києві, так і в інших регіонах.

Вимоги: оцінка ефективності, поліпшення політики і процедур з мотивації персоналу (матеріальна, нематеріальна мотивація), аналіз ринку заробітної плати для проведення оцінки задоволеності персоналу, уміння економічно обґрунтовувати мотиваційній моделі, визначати ключові показники, пошук співробітників через ЗМІ, Інтернет, співпраця з рекрутинговими агентствами, проведення співбесід тощо.

Досвід роботи: від 1 року.

Освіта: вища (педагогіка, психологія).

Мови: знання іноземної мови (бажано).

Середня зарплата: 727 $

6. Інженери-технологи

Виробництво в Україні за останні 5 років характеризується повільним, але все таки стабільним зростанням. У Києві бути головним інженером стає так само престижно, як і за радянських часів, коли лідируючі позиції на підприємствах посідали не економісти, а ті, хто безпосередньо керував виробничим процесом. Товар повинен бути якісним, інакше жоден, навіть найталановитіший рекламник, не зможе продати його на ринку. Такий підхід став основою сьогоднішньої актуальності інженерних спеціальностей.

Вимоги: досвід розробки технологічних процесів, створення і модифікації товарів, організації контролю якості, уміння експлуатувати сучасне виробниче обладнання, мінімізувати сукупні витрати на виготовлення одиниці товару.

Досвід роботи: від 3 років.

Освіта: вища технічна.

Мови: знання іноземної мови вітається.

Середня зарплата: 625 $

7.  Психоаналітик

Хто вони?

Це “довірені особи” політиків, зірок шоу-бізнесу, бізнесменів. Психоаналітикам зіркові особистості зізнаються у тому, в чому не зізнаються навіть собі!

Чому саме вони?

У сучасному суспільстві страх втратити те, що маєш, не зуміти досягти нових висот викликає неврози, депресії та всілякі тривожні стани. А фахівці-психоаналітики допомагають повернути людині душевну рівновагу, спокій та впевненість.

Вам це підійде, якщо Ви добре відчуваєте людей та схильні до аналізу.

Яку освіту потрібно здобути?

Медичну, психологічну. У цьому вам допоможе Міжнародний інститут глибинної психології, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (ХНУ), Уманський державний університет імені Павла Тичини (УДПУ).

8. Еколог

Хто вони?

Це справжні цілителі довколишнього середовища. Повсякденна робота еколога – вивчення стану землі, води і повітря, аналіз впливу відходів виробництва на рослини, тварин і людину.

Чому саме вони?

Зараз без екологічної експертизи не можна ані побудувати житловий будинок, ані прокласти нову дорогу, ані відкрити фабрику чи завод. Жодне підприємство не може функціонувати без нагляду екологів. Адже підприємству вигідніше запобігти забрудненню навколишнього середовища, аніж потім виплачувати лікарняні співробітникам і штрафи екологічним службам.

Вам це підійде, якщо Ви готові хоч зараз їхати рятувати від вимирання амурських тигрів, а також небайдужі до проблеми зникнення тропічних лісів Амазонки.

Яку освіту потрібно здобути?

Достатньо закінчити факультет екології, хімії або біології КНУ імені Тараса Шевченка, Державного екологічного інституту чи Дніпропетровського національного університету (ДПУ).

9. Ландшафтний дизайнер

Хто вони?

Це художники, а сфера їх діяльності – садово-паркове мистецтво, якого б розміру не були ці сади і парки: від традиційних кількох соток до безмежних територій заміських резиденцій.

Чому саме вони?

Із зростанням добробуту наших громадян буде рости потреба у спеціалістах, які уміють створювати красу буквально на рівному місці (робити “альпійські гірки”, саджати рідкісні рослини, будувати альтанки, басейни, фонтани, скульптурні споруди).

Вам це підійде, якщо вмієте гарно малювати і захоплюєтеся розведенням кімнатних квітів.

Яку освіту потрібно здобути?

Вищу архітектурну, будівельну. Наприклад, у Київському національному університеті будівництва і архітектури (КНУБА) чи Мистецькому інституті художнього моделювання та дизайну (МІХМД) існують різноманітні спеціалізовані курси із фітодизайну та озеленення.

10. Логістик

Хто вони?

Логістики контролюють всі процеси, де можна заощадити. А саме: постачання, транспортування, зв’язок з митницею і державними органами тощо. Логістик не дозволяє товару довго лежати на складі, вантажівці – їхати довгою дорогою, магазину – чекати завезення продукції.

Чому саме вони?

Економія часу та коштів завдяки роботі логістиків нараховує мільйони гривень. Саме тому їх роботу гідно оцінюють.

Вам це підійде, якщо Ви вмієте грамотно планувати свій робочий день, “вбиваючи двох зайців” одночасно, а також не забуваєте об’єднувати навколо себе однодумців. Стануть у нагоді обачність і любов до економії.

Яку освіту потрібно здобути?

Економічну – Університет “КРОК”, Національний авіаційний університет і, бажано, юридичну – Київський університет права НАН України (КУПНАНУ).

11. Телепродюсер

Хто вони?

Це найголовніші люди на телебаченні. Телепродюсери вигадують самі або знаходять відповідну ідею для програми або фільму та втілюють її в життя. Вони керують усіма процесами – від створення творчої групи до рекламної кампанії.

Чому саме вони?

Сила телебачення величезна, а роль продюсера тут – одна з найперших. Найчастіше саме він вибирає ведучого програми, він веде облік коштів і стежить за виконанням загальної концепції.

Вам це підійде, якщо Ви мобільна і творча людина, яка вміє вдало вкладати гроші. А якщо Ви часто чуєте на свою адресу саркастичний коментар “нахабство – друге щастя”, то взагалі сміливо можете йти у продюсери.

Яку освіту потрібно здобути?

У вас може бути будь-яка освіта, тут багато що залежить від Вашої активності і креативності. Хоча, правду кажучи, спеціальні знання з кіно- та телемистецства Вам не завадять, їх можна одержати у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого (КНУТКТ) чи Київському національному університеті культури і мистецтв (КНУКІМ).

12. Біотехнологnano-230x300

Хто вони?

Це люди, які при допомозі живих організмів та їх компонентів, – генів, ферментів, білків – створюють те, чого раніше навіть не існувало у природі: абсолютно нові організми, рослини і продукти.

Чому саме вони?

Біотехнологія – це генна інженерія і навіть клонування живих організмів. Суперактуальна тема!

Вам це підійде, якщо Ви цікавитеся біологією та генною інженерією.

Яку освіту потрібно здобути?

Біологічну або хімічну. Є ще спеціалізовані факультети, які готують харчових біотехнологів – Національний університет харчових технологій (НУХТ) чи Національний фармацевтичний університет (НФУ).

13. Аудитор

Хто вони?

Це люди, які щодня демонструють вищий пілотаж бухобліку! Основна функція аудитора – остаточна перевірка фінансових звітів компаній, зокрема, перед податковою перевіркою.

Чому саме вони?

Будь-яка компанія веде бухгалтерський облік і постійний контроль за ним, адже помилки, які здаються незначними на папері, насправді можуть обернутися величезними збитками. Аудитор допомагає їх уникнути.

Вам це підійде, якщо Ви терплячі, посидючі та добре товаришуєте з цифрами. Аудиторів за їхню посидючість ще називають “професійними занудами”.

Яку освіту потрібно здобути?

Вищу економічну – Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана (КНЕУ), Київський університет ринкових відносин (КУРВ) чи Інститут менеджменту і фінансів (ІМФ).

14. Іміджмейкер

Хто вони?

Це справжні віртуози соціальних перетворень та створення нових облич.

Чому саме вони?

Перетворитися з Попелюшки на знатну пані у наш час можна не за допомогою чарівної палички доброї феї, а за допомогою гарного іміджмейкера. А охочих скористатися такою можливістю – безліч.

Вам це підійде, якщо Ви – сповнена ідей молода людина з гарним смаком.

Яку освіту потрібно здобути?

Обов’язково психологічну та спеціалізовану освіту, наприклад курси при Інституті підготовки кадрів промисловості (ДІПКП) чи факультет дизайну Львівської академії мистецтв (ЛНАМ).

 Матеріал із сайту – http://stepmnvk.net.ua/