Menu Close

Бісквітник

03

Соціально-економічна характеристика професії. Приготування різноманітних пряників, печива вищих сортів, тортів, бісквітів, тістечок неможливе без праці бісквітника, який працює в кондитерських цехах, на бісквітних фабриках або на інших спеціалізованих підприємствах харчової промисловості. Оскільки ці вироби користуються великим попитом у населення, то потреба в кадрах постійна. Розповсюджена ця професія скрізь. Працюють фахівці індивідуально або в бригаді.

Виробнича характеристика професії. Робоче місце бісквітника розташоване в кондитерському цеху. Працює він на кремо- та помадозбивальних, тістомісильних, формуючих, проминальних і пекарних машинах. В його розпорядженні спеціальний стіл, на якому розміщене різноманітне обладнання: маслорізка, ножі, відсадочні мішечки, насадки різноманітної форми, змішувачі, міксери, накопичувачі-збирачі та ін. Предметом праці фахівця виступає основна і допоміжна сировина, яка обробляється: борошно, цукор, крохмаль, масло, сіль, есенції, прянощі, харчові фарби, ароматичні речовини, хімічні розпушувачі і т.д., з якої він повинен приготувати тісто та випекти різноманітні кондитерські вироби.

Бісквітник заготовляє необхідну сировину, змішує її; розділяє і вальцює тісто; готує обладнання; слідкує за подачею та швидкістю руху тіста, товщиною і неперервністю тістової лінії, за процесом збивання кремів, вимішуванням різних начинок; формує і випікає кондитерські вироби, підтримуючи необхідний температурний режим; забезпечує безперебійну і ритмічну роботу обладнання; контролює якість готової продукції, перевіряючи її на смак, колір, форму, стан поверхні. Найвідповідальніший етап кондитерського виробництва – приготування тіста. Воно для кожного сорту печива виробляється за спеціальною технологією, дотримання якої залежить від бісквітника. Він може уточнити або внести деякі зміни в технологію, в залежності від якості сировини.

Фахівець повинен знати рецептуру і технологію приготування бісквітів, тортів, тістечок, печива, пряників, здобних виробів, кремів та начинок; асортимент виробів, які випускаються; види сировини; смакові та ароматичні речовини; будову обладнання і правила його експлуатації; методи визначення якості сировини, напівфабрикатів і готової продукції; правила гігієни, виробничої санітарії та електробезпеки. Бісквітник повинен вміти готувати різні види тіста, кремів, начинок, проводити зважування, відмірювання сировини, вимішування, збивання тіста, оздоблення виробів.

Санітарно-гігієнічні умови праці. Праця бісквітника належить до середньої важкості за фізичним навантаженням. Вікові та статеві обмеження відсутні, але працюють переважно жінки. Робота організована в 2 зміни з 8-ми годинним робочим днем. Під час роботи найбільш завантажені нюховий, смаковий, дотиковий, руховий, зоровий аналізатори. До несприятливих факторів можна віднести високу температуру повітря в цеху, теплове випромінювання, підвищений шум. За цією спеціальністю забороняється працювати людям з захворюваннями дихальних шляхів, нервової системи, серцево-судинної системи, шкіри.

Вимоги професії до індивідуально-психологічних особливостей спеціаліста. Бісквітник пристосовується до роботи за рахунок індивідуального стилю діяльності. Для якісного виконання передбачених операцій необхідно мати хорошу зорову і моторну координацію, високий ступінь координації рухів рук. Для визначення готовності та якості виробів він повинен мати розвинуту тактильну, м’язову та температурну чутливість, добрий нюх, смак, вірне сприйняття кольорів. Допомагають у роботі спеціаліста оперативна пам’ять, мимовільне запам’ятовування, велика стійкість, концентрація, переключення та розподіл уваги, наочно-дійєве мислення та просторова уява. Бісквітник повинен бути акуратним, відповідальним, витривалим, мати хороший естетичний смак.

Відомості про підготовку кадрів. Професію бісквітника можна отримати в ПТНЗ або кулінарних училищах за 2 роки після закінчення 11 класів. Той, хто бажає отримати цю професію, повинен мати добру підготовку з математики, хімії, біології та трудового навчання. В перспективі можна підвищити кваліфікацію до 5 розряду і продовжити навчання в технікумах або інститутах харчової промисловості.

Матеріал із сайту – http://kariera.in.ua