Menu Close

Системний адміністратор

Професіонал в області інформаційних технологій, який відповідає за експлуатацію та обслуговування сервера, устаткування і програмного забезпечення, встановленого на комп’ютерах підприємства.

Посадові обов’язки
Під час виявлення якихось перебоїв у роботі операційної системи вся відповідальність лягає на плечі цього фахівця. Системний адміністратор повинен знатися на “желізі” і програмах, щоб кваліфіковано усунути неполадки. Також він повинен піклуватися про надійний захист інформації від вірусів і хакерських атак. У невеликих компаніях сисадмін може обслуговувати офісні АТС. Зараз усе більше і більше технічних вишів відкривають підготовку цих фахівців. І це не дивно, адже практично в будь-якому підприємстві є своя комп’ютерна мережа, якій обов’язково потрібен контроль адміністратора, можливо, навіть не одного.

Кваліфікаційні вимоги
Вища, незакінчена вища, середньо-спеціальна технічна освіта. Наявність освіти часто не потрібна, проте диплом може надати додаткові шанси для кар’єрного зростання.

Системний адміністратор, або сисадмін (від англ. system administrator), – співробітник технічного відділу компанії, що займається забезпеченням робочого стану комп’ютерного устаткування, проектуванням, адмініструванням і модернізацією локальної мережі, підтримкою центрального сервера. Він відповідає за безперебійну роботу комп’ютерів у співробітників компанії, встановлює права доступу до різних ресурсів внутрішньої мережі (принтерам, сканерам тощо) і до Інтернету. Перед системним адміністратором стоїть завдання забезпечення інформаційної безпеки компанії. Він повинен уміти не лише запобігати збою будь-якого компонента системи, але і ліквідовувати його наслідки в найкоротші терміни без збитку для роботи організації.

У таких спеціалістів є декілька вужчих спеціалізацій:

 • комп’ютерний адміністратор;
 • мережевий адміністратор;
 • веб-майстер;
 • адміністратор голосової пошти;
 • адміністратор баз даних (DBA);
 • адміністратор поштових систем;
 • системний програміст мейнфреймів;
 • адміністратор домашніх мереж;
 • адміністратор «1С» та інших програм;
 • адміністратор телефонного та сотового зв’язку.

Освіта

Важливою умовою подальшого успішного розвитку системних адміністраторів є наявність документа про закінчення курсів з тієї операційній системі, з якою вони планують працювати. Операційній системі Windows відповідають такі сертифікати, як Microsoft Certified Professional (MCP), Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA), Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE). Якщо ж це UNIX або подібні, то залежно від компанії-виробника системи потрібні будуть сертифікати Unix, Sun Solaris, HP-UX, IBM-AIX.

Функціональні обов’язки

Основні функціональні обов’язки системного адміністратора залежать від масштабів і специфіки компанії-працедавця, а також від завдань, поставлених перед цим співробітником. Серед основних обов’язків можна виділити:

 • додавання і конфігурація нових робочих станцій;
 • створення призначених для користувача облікових записів;
 • установка загальносистемного програмного забезпечення;
 • виконання процедур для запобігання поширенню вірусів;
 • виділення дискового простору;
 • відповіді на запитання користувачів.

У великих компаніях сисадмін є одним із співробітників технічного відділу, в якому, як правило, декілька фахівців відповідають за фізичну організацію мережі, інші займаються безпосередньо поштою/веб-сервером/базою даних та іншими сервісами, а треті спілкуються з користувачами. Але в невеликих фірмах зі всіма цими завданнями доводиться справлятися одному-двом працівникам.

Навики

Серед навиків, якими повинен володіти системний адміністратор, на перше місце виходять теоретичні знання програмно-апаратного комплексу і практичний досвід адміністрування великої кількості серверів. Володіння англійською мовою на рівні читання технічної документації і наявність дипломів про закінчення спеціалізованих курсів є обов’язковими вимогами, що пред’являються до представників цієї професії.

ІТ-спеціалісти мають завжди бути в курсі змін, що постійно відбуваються в цій області, тому здібність до самонавчання – один з головних навиків, яким потрібно володіти такому співробітникові. Професіонала в цій галузі відрізняють також різносторонність досвіду і знань, гнучкість мислення і комунікабельність, адже, не дивлячись на те, що сисадмін в основному спілкується з технікою, він працює в команді.

Плюси та мінуси

До плюсів професії можна віднести високу необхідність у таких фахівцях. Сфера інформаційних технологій у нашій країні розвивається швидкими темпами, які значно більші за аналогічні показники в Європі і США. Попит на таких кандидатів постійно перевищує пропозицію, тому працевлаштування для системного адміністратора не складає великої проблеми.

До позитивних моментів відноситься і те, що сисадмін може вільно розпоряджатися своїм робочим часом, оскільки багато компаній приймають на роботу так званих “прихідних адміністраторів», котрі мають від одного до трьох службових днів на тиждень і з’являються в офісі під час виникнення якої-небудь серйозної проблеми чи необхідності.

У той же час у роботі системного адміністратора є певні складнощі. Наприклад, якщо трапляється збій в системі або відбуваються серйозні зміни в мережевій інфраструктурі компанії, робочий день такого фахівця збільшується рівно настільки, скільки потрібно часу для усунення неполадок. Також дуже часто адміністратори стикаються з недостатньою увагою до проблем інформаційних технологій в компанії з боку керівництва, яке вважає, що такі фахівці повинні самі про все піклуватися і підтримувати комп’ютерну техніку в робочому стані, налагоджувати і забезпечувати роботу локальної мережі.

Перспективи

Горизонтальну кар’єру можна збудувати, перейшовши на позицію системного архітектора, адміністратора баз даних, наприклад Oracle. Як вертикальна перспектива зростання – обійняти посаду старшого системного адміністратора в великій компанії, в підпорядкуванні якого знаходиться декілька системних адміністраторів з вузькою спеціалізацією, а в майбутньому претендувати на крісло керівника управління інфраструктури або відділу інформаційних технологій.

Матеріал із сайту http://Proforientator.info з посиланням на http://www.robota.lviv.ua